Kliknite a začnite písať.

Chudnutie Otázky a odpovede Zaujímavosti

10 jednoduchých spôsobov, ako zrýchliť metabolizmus

Zdieľať

Metabolizmus predstavuje všetky chemické reakcie prebiehajúce v tele. Často je chybne zamieňaný s rýchlosťou trávenia alebo množstvom spálených kalórii. Pravdou však ostáva, že čím je metabolizmus efektívnejší, tým ľahšie schudnete.

Zároveň je efektívny metabolizmus predpokladom toho, že sa budete cítiť lepšie vďaka väčšiemu množstvu energie. Nižšie preto nájdete 10 odskúšaných spôsobov, ako zrýchliť metabolizmus. Keď pochopíte ako funguje metabolizmus vášho tela, tak budú ešte účinejšie.

Rady, tipy a jednoduché spôsoby ako zrýchliť metabolizmus tak, aby ste schudli.

1. Jedzte bielkoviny v každom jedle

Konzumácia jedla zvyšuje metabolizmus na niekoľko hodín. Telo vynakladá energiu pri hryzení, žuvaní, prehĺtaní, následnom trávení, vstrebávaní a aj pri spracovaní živín. Odborne to nazývame termický efekt, pričom ide o jednu z 3 častí metabolizmu (ďalšou je bazálny metabolizmus a aktívny metabolizmus).

Proteíny spôsobujú nárast termického efektu. Tým pádom sa zvýši rýchlosť metabolizmu o 15 – 30 % – pre porovnanie pri sacharidoch je to o 5 – 10 % a pri tukoch o 0 – 3 %. Bielkoviny vám teda prinesú pocit sýtosti a znemožnia tým ďalšie prejedanie.

Jedna malá štúdia dokázala, že ak je vaša strava tvorená z 30 % proteínmi, tak prijmete za deň približne o 440 kalórii menej.

Keď teda budete jesť potraviny s vysokým obsahom bielkovín môžete znížiť aj pokles v metabolizme často spojený so stratou tuku. To preto, že vám pomáha zabrániť strate svalovej hmoty, čo je bežný vedľajší účinok redukčnej diéty.

Zhrnutie: Jedenie väčšieho množstva bielkovín je skvelý spôsob ako zrýchliť metabolizmus, pričom tiež spálite oveľa viac kalórii. Zároveň budete jesť menej a pritom nemusíte ani hladovať.

2. Pite viac studenej vodyVoda s citrónom pôsobí detoxikačne a odporúča sa viac ako kalorické nápoje.

Ľudia, ktorí pijú čistú vodu namiesto sladených nápojov, sú úspešnejší pri chudnutí a udržiavaní svojej váhy. Dôvodom je, že sladké nápoje obsahujú kalórie, takže ich nahradenie vodou automaticky znamená zníženie príjmu kalórií.

Štúdie ukázali, že vypitie 0,5 litra vody je možnosť ako zrýchliť metabolizmus o 10 – 30% po dobu asi jednej hodiny. Avšak, pitná voda urýchli váš metabolizmus len dočasne.

Tento kalórie-spaľujúci účinok môže byť ešte väčší za predpokladu, že budete piť studenú vodu. Vaše telo totiž využíva energiu aj pre udržanie telesnej teploty. Dodržiavať pitný režim pri chudnutí sa veru oplatí!

Zhrnutie: Voda vám tiež pomôže rýchlejšie schudnúť. Na istý čas zrýchľuje metabolizmus a pomáha naplniť vás pred jedlom.

3. Robte vysoko-intenzívne cvičenia

Vysoko intenzívny intervalový tréning zahŕňa rýchle, veľmi intenzívne výbušné cviky. Nasledujúce video je skvelou inšpiráciou ako na to:

Je to ďalší skvelý spôsob ako zrýchliť metabolizmus a spáliť viac tuku. Dokonca aj po skončenom tréningu. Dôkazom je aj fakt, že štúdia u mladých obéznych mužov. Tí počas 12 týždňov vysoko-intenzívnych cvičení znížili svoj telesný tuk o 2 kg a brušný tuk až o 17 %.

Zhrnutie: Nájdite si každý deň pár minút na niekoľko cvičení z videa. Po čase sa už viac nebudete musieť pýtať ako zrýchliť metabolizmus a spáliť tuk na bruchu i bokoch.

4. Posilňujte a budujte svalstvoAk chcete rýchly metabolizmus, tak nezabudnite na cvičenie.

Sval je metabolicky aktívnejší než tuk a budovanie svalov môže taktiež pomôcť poriadne naštartovať váš metabolizmus. To znamená, že budete spaľovať viac kalórií každý deň – aj v pokoji.

Zdvíhanie primeraného závažia vám tiež pomôže udržať svalovú hmotu a bojovať proti poklesu metabolizmu, ktorý môžu nastať kedykoľvek v priebehu chudnutia.

Nedávno sa uskutočnil zaujímavý experiment, ktorého sa zúčastnilo 50 žien. Základom ich stravovania bola na 1 mesiac paleo diéta a jej jedálniček, pričom boli rozdelené do dvoch skupín podľa toho či cvičili alebo nie.

Ženy, ktoré sa venovali aj posilňovaniu si udržali svalovú hmotu, silu i rýchly metabolizmus. Slečny v druhej skupine síce taktiež schudli, ale došlo k úbytku svalovej hmoty a spomalil sa ich metabolizmus.

Zhrnutie: Pravidelné posilňovanie je dôležité pre vybudovanie a udržanie svalovej hmoty. Väčšie množstvo svalov bude mať za následok rýchly metabolizmus.

5. Viac stojte a nevysedávajte

To, že je príliš dlhé a nesprávne sedenie (napríklad v práci) zlé pre váš chrbát už určite viete. Okrem toho je však zlé aj pre vaše celkové zdravie.

Niektorí lekári sedenie dokonca označujú ako „novodobé fajčenie“. Pri spôsoboch ako zrýchliť pomalý metabolizmus ho spomíname kvôli tomu, že počas dlhého sedenia spaľujete menej kalórii. To vedie k priberaniu kilogramov na váhe.

Ak pracujete v kancelárii alebo sedíte doma často za počítačom, tak sa raz za čas na chvíľku postavte. Prerušte aspoň na chvíľku dobu, ktorú trávite sedením. Zájdite si napríklad po čistú vodu alebo si choďte urobiť kávu, ktorú ešte spomenieme nižšie.

Zaujímavé a jednoduché cvičenie:

Zhrnutie: Dlhé vysedávanie je zlé pre vaše zdravie a chudnutie. Pokúste sa pravidelne postaviť, alebo investovať do kvalitnej stoličky.

6. Pite zelený čajPitie zeleného čaju je jedným zo spôsobov ako zrýchliť metabolizmus a jeho činnosť.

Zelený čaj odrody Matcha Tea je kvalitný a celosvetovo obľúbený nápoj, pri ktorom bolo dokázané zrýchlenie metabolizmu o 17 %.

Navyše, zelený čaj pomáha premeniť tuk uložený v tele do voľných mastných kyselín, čo zasa len zvyšuje spaľovanie tukov. Pitie čaju je preto dobré na chudnutie a udržanie váhy.

Neodškriepiteľnou výhodou pitia zelených čajov je, že majú obrovské množstvo blahodarných účinkov. Ich priaznivý vplyv na organizmus človeka postrehli už v dávnej minulosti aj budhistickí mnísi.

Zhrnutie: Pitie zeleného čaju zabezpečí o niečo rýchlejší metabolizmus. Čaj Matcha Tea navyše obsahuje dôležité živiny a antioxidanty.

7. Jedzte aj pikantné jedláChilli papričky obsahuju kapsaicín, ktorý podporuje trávenie a metabolizmus.

Čili papričky obsahujú kapsaicín, čo je látka, ktorá presne vie ako zrýchliť metabolizmus a spôsobiť pálenie v ústach.

Účinok je síce pomerne malý, no môže byť o niečo užitočnejší v kombinácii s vyššie vymenovanými spôsobmi posilnenia metabolizmu. Dávnejšie sme písali aj o tzv. chilli diéte, ktorá má dodnes dlhý rad zástancov. Predovšetkým ľudí, ktorí milujú štipľavé.

Na druhú stranu sú tu však aj takí, ktorí pálenie nemôžu vystáť. Ak patríte medzi nich a náhodou by ste chceli vyskúšať účinky kapsaicínu, tak tu je jedno riešenie.

Je ním Chilliburner – prírodný prípravok z chilli papričiek. Užívanie vo forme kapsúl nespôsobuje nepríjemne pálenie a podráždenie, no na druhú stranu telu dodáte dostatok kapsaicínu.

Zhrnutie: Pikantnejšie jedlá môžu byť prospešné nielen pre metabolizmus, ale v malej miere aj pre udržanie zdravej váhy.

8. Nepodceňujte kvalitný spánokNenastavujte si budík príliš skoro, aj nedostatok spánku spôsobuje pomalý metabolizmus.

Vedeli ste, že nedostatok spánku môže byť spojený s rizikom vzniku obezity? Je to čiastočne spôsobené negatívnymi dopadmi spánkovej deprivácie na metabolizmus.

Nedostatok spánku je tiež spojený so zvýšenými hladinami cukru v krvi a inzulínovou rezistenciou, ktoré sú obe spojené s vyšším rizikom vzniku cukrovky 2. typu.

To by mohlo vysvetľovať aj to, prečo ľudia s nedostatkom spánku cítia častejšie hlad a dlhodobo sa im nedarí schudnúť.

Zhrnutie: Nedostatok spánku môže znížiť množstvo spálených kalórii a negatívne ovplyvniť spôsob spracovania cukru v krvi.

9. Ak pijete kávu, tak radšej tú „zelenú“Zelená káva

Ďalšia rada ako zrýchliť metabolizmus znie jednoducho – pite kávu. Odporúča sa najmä zelená káva, ktorá dokáže zvýšiť činnosť metabolizmu až o 11 – 18 %.

Zelená káva má priaznivé účinky na organizmus – podobne ako zelený čaj, tak aj ona dokáže podporiť spaľovanie tukov.

Nanešťastie, o niečo väčší efekt pocítia štíhlejšie ženy, pri ktorých dokáže zelená káva zvýšiť spaľovanie tukov až o 29 %.

Zhrnutie: Zelená káva stojí za vyskúšanie. Jej pitím možno významne zlepšiť tráviace procesy a pomôže vám aj schudnúť nejaké to kilo navyše.

10. Začnite používať kokosový olejAk chcete vedieť ako efektívne zrýchliť metabolizmus, tak vyskúšajte aj kokosový olej.

Jednoduché spôsoby, alebo skôr naše rady, zakončíme tukmi a olejmi. Mali by ste vedieť, že slnečnicový a palmový olej je nezdravý. Čím ich ale v kuchyni nahradiť?

Odpoveďou je kokosový olej obsahujúci veľké množstvo tukov, ktorí majú „stredný reťazec“. Tieto tuky sú špeciálne tým, že dokážu pozitívne ovplyvniť metabolizmus podstatne viac ako napríklad tuky v masle.

V jednej štúdii výskumníci zistili, že sa stredne dlhý reťazec tukov zefektívni činnosť metabolického trávenia až o 12% v porovnaní s dlhým reťazcom tukov. Tie ho zlepšia iba o chabé 2 %.

Vďaka unikátnemu profilu mastných kyselín v kokosovom oleji dokážete pri chudnutí na svoju stranu získať mnohé výhody.

Zhrnutie: Vymeniť klasické oleje a tuky za kvalitný panenský kokosový olej môže zlepšiť činnosť celého metabolizmu. Stačí naozaj málo.

Poznáte aj vy tip ako zrýchliť metabolizmus?

V prvom rade veríme, že vám vyššie predstavené spôsoby pomohli alebo lepšie povedané pomôžu. Budeme radi ak sa o vaše osobné skúsenosti a rady podelíte s ostatnými čitateľmi, ktorých trápi pomalý metabolizmus.

Ďakujeme a vidíme sa nabudúce pri ďalšom článku! 🙂

Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

1 komentár

  1. Eužen 10. apríla 2016

    Nie som si úplne istá, či to má súvis, no ja som svoj pomalý metabolizmus vyriešila tým, že som sa začala stravovať pravidelne… proste prestala som vynechávať raňajky, sem tam olovrant a začala som sa stravovať pravidelne. V tom podľa mňa spočíva nielen chudnutie ale aj spoľahlivejší metabolizmus. Preto keď sa niekto pýta ako má zrýchliť metabolizmus, tak mu odpoviem – stravuj sa pravidelne, 5 krát denne a uvidíš ten rozdiel! Dôležité však je vydržať, nie to po 5 dňoch zabaliť s tým, že nie sú výsledky.