Kliknite a začnite písať.

Zdravá výživa

Ako sa neprejedať – návod, vďaka ktorému sa už prejedať nebudete!

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Jedlo je kúzelník, ktorý nám dodáva silu do života a napĺňa nás radosťou, keď zvýši hladinu serotonínu v krvi. Práve preto je tak ľahké sa prejesť. Chceme si predĺžiť, posilniť tú radosť. Prinášame niekoľko jednoduchých postupov, ktoré vám ukážu ako sa neprejedať a mať pritom z jedla čo najväčšie potešenie.

Ako sa neprejedať a žiť zdravo.

1. Vôňa, zvuky, farby, pocity

Pre mnoho ľudí je ťažké sa včas pri jedle zastaviť a neprejesť sa čisto len preto, že za nich koná „autopilot“. Je tu stimul – dobré jedlo – a my naň patrične reagujeme – jeme.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

V pauze medzi stimulom a reakciou pramení ľudská sloboda.

… vyhlásil americký psychológ Rollo May (1909 – 1994), jeden z vedúcich predstaviteľov existenciálnej psychológie. Keď teda zdržíme reakciu, keď pred ňou urobíme menšiu prestávku, poskytujeme si tým možnosť slobodne sa rozhodnúť, či budeme pokračovať v jedle alebo či sme už sýti a je čas prestať jesť.

Vo svojej knihe Intuitívne stravovanie nás psychoterapeutka Světlana Bronnikov zoznamuje s postupom, ktorému hovorí 5-4-3-2-1. Pomáha zastaviť sa práve v prítomnom okamihu a uvedomiť si pocit slobodnej voľby medzi stimulom a reakciou. Môžeme ho uplatniť pred jedlom a vo chvíli, kedy by sme radi skončili, ale zároveň máme nutkanie ešte niečo zjesť.

Uveďte 1 vôňu, ktorú práve cítite, 2 zvuky, ktoré počujete (počíta sa aj zvuk vlastného srdca), popíšte 3 telesné pocity, ktoré vaše telo práve vníma (dotyk odevu na koži, okolitá teplota, to, ako sa nohy opierajú o podlahu), uveďte 4 farby, ktoré vidíte okolo seba a 5 predmetov vo svojej blízkosti.

...

2. Desiata na francúzsky spôsob

Ako sa neprejedať? Prečo všetko, čo je škodlivé, je tak dobré a zdravé jedlo, ako napríklad hlávkový šalát alebo brokolica, v tom lepšom prípade nevyvolá žiadne emócie a v tom horšom je jednoducho chuťovo príšerné?

Zdá sa, že táto otázka Francúzky netrápi, dokážu premeniť v potešenie všetko. Jamie Cat Callanová, autorka kúzelnej knižky o ženskom sebavedomí Francouzky nespí samy, rozpráva o jednom jednoduchom triku.

„Bola som presvedčená, že Francúzka by nejedla nič priamo z papiera. Ale keď som bola nedávno v Paríži, videla som cez obedňajšiu prestávku 2 mladé dievčatá, ktoré si urobili piknik na jednom z mostov cez Seinu. Bol čarovný slnečný deň a tie dve mladé ženy tam niečo zobali rovno z plastových obalov. Keď som prišla bližšie, došlo mi, že to nie sú žiadne čipsy, ale hlávkový šalát – pokrájané, jemné mladé listy. Tieto Francúzky!

Skúsila som to urobiť doma. Kúpila som šalát, umyla, pokrájala, dala do plastovej krabičky a mierne zaliala olivovým olejom. Trošku som ho osolila a okorenila čerstvo mletým korením. Bolo to neuveriteľne sýte a navyše ten nezabudnuteľný pocit, že všetko, čo je v škatuli, je moje! Navyše to všetko bolo príjemne slané, chrumkavé a naozaj veľmi zdravé.“

...

TIP: Prečítajte si aj náš podobný článok – Ako sa zbaviť prejedania.

3. Ako sa neprejedať. Odpoveďou môže byť 5-krát viac

Číňania majú porekadlo – Hasiť oheň drevom. Na jeho základe vypracoval taliansky psychoterapeut Girgio Nardone (nar. 1958) provokatívne postup: stanovíte si vyvážený stravovací režim podľa svojho uváženia (1 500 – 2 000 kcal denne) a keď je čas na jedlo, jete všetko, čo mu odpovedá. Ak však rozpis porušíte, nedodržíte plán a dáte si niečo medzi plánovanými jedlami, musíte toho zjesť päťkrát viac, než ste chceli.

„Pokiaľ si dáte napríklad malú čokoládu, musíte ich zjesť rovno päť. Ak neodoláte kúsku torty, budete si na nej musieť pochutnávať hneď päťkrát. Takže buď si odoprite niečo na zahryznutie medzi plánovanými jedlami, alebo musíte zjesť päťkrát viac.

Keď pacientov vyzveme, aby tento postup dodržiavali, spravidla zjedia ono päťkrát väčšie množstvo tak raz-dvakrát, ale potom s tým prestanú, pretože prejedať sa týmto spôsobom zďaleka nie je tak príjemné, ako to bývalo predtým,“ vysvetľuje Nardone.

...

Takýto prístup uľahčuje naučiť sa zvládať situáciu neprekonateľnej chuti na niečo a pestuje návyk vlastnej rozumnej kontroly a pomeru k jedlu.

4. „Toto nejem“ namiesto „Toto ja nemôžem, to nesmiem“

Stále nerozumiete tomu, ako sa neprejedať a ako tomu zabrániť? Zákaz len posilňuje pokušenie, to je dobre známe každému, kto sa kedy pokúšal zakázať si všetky dobroty raz a navždy. Sme ľudia, nie sme roboti, preto je niečo podobné nereálne.

Ďaleko účinnejšie je pri uzretí niečoho lákavého, pri čom je pre nás naozaj ťažké uspokojiť sa s jedným kúskom, povedať sami sebe alebo ostatným: „Vďaka, toto nejem.“ Funguje to oveľa lepšie , než odpoveď „Toto ja nemôžem, to nesmiem.“

Rozdiel je v tom, ako sa pri tom cítime. To nerobím – znamená pre mozog slobodnú voľbu: ovládam situáciu, som jej pánom. Ten, kto sa rozhodne – Toto nemôžem – akceptuje akési obmedzenia, tie slová zbavujú vnútornej sily a nútia človeka, aby sa cítil ako obeť.

5. Vyhoďte kotvu

Veľmi rozšíreným problémom mnohých ľudí, ktorí sa stretávajú s nadváhou, je večerné prejedanie sa. Sme unavení, zjeme večeru a – nedokážeme prestať. Prídavky, niečo malé, zvyšok dezertu v chladničke, jedna porcia nasleduje druhú a výsledkom je úplný záchvat obžerstva.

Skúste vyhodiť kotvu: vyberte si nejaké jedlo alebo potravinu ako bodku za večerou, ktorá znamená, že v ten deň už nebudete nič jesť. Dobrou možnosťou takej sú citrusy – pomaranč, grapefruit alebo pomelo. Je v nich menej cukru, chuť k jedlu sa teda otupí. Jablko naopak chuť do jedla vyvoláva, pretože stimuluje produkciu kyseliny soľnej v žalúdku.

Na záver odporúčame prečítať: Závislosť na sladkom a sladkostiach.

5/5 - (7 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *