Kliknite a začnite písať.

Chudnutie Otázky a odpovede

Ako schudnúť rýchlo a zdravo?

Zdieľať

Existuje nesmierne množstvo “zaručených” spôsobov, ako schudnúť rýchlo prebytočné kilá za pár dní. Takéto spôsoby vám však najčastejšie privedú len rad zdravotných problémov. Musíte si uvedomiť, že trvalo a správne schudnúť sa dá len prostredníctvom zmeny životného štýlu.

Ako schudnúť rýchlo z brucha, nôh alebo bokov? Prečítajte si v našom článku o zdravom chudnutí.

Zmeniť svoj životný štýl je pre veľa ľudí obrovskou výzvou, keďže vedia, že je to beh na dlhú trať. Čo ak vám však váš súčasný stravovací režim neprekáža, no radi by ste sa o mesiac zmestili do svojich obľúbených šiat či obleku spred piatich rokov? Ľahká pomoc! Objavte tajomstvo rýchleho a pre organizmus stále prospešného chudnutia práve s nami.

Tak ako schudnúť rýchlo a zároveň aj zdravo?

Neuchyľujte sa kvôli svojej nedočkavosti k fádnym diétam a neopakujte najčastejšie chyby pri chudnutí. Výsledky nepotrvajú tak dlho, aby ste sa z nich stihli tešiť. Okrem toho, sú tu oveľa zdravšie, rýchlejšie a účinnejšie spôsoby ako začať.

Väčšina rýchlych diét zanecháva vážne negatívne dôsledky na zdraví, nepopulárny jojo-efekt je len jedným z tých menej škodlivých. Taktiež dodržiavať prísny rozpis vyžaduje pevnú vôľu. Ako nehladovať a predsa zaznamenať v krátkej dobe viditeľné výsledky?

Náš plán ako schudnúť rýchlo do menších veľkostí

Pomocou nasledujúceho trojbodového plánu sa dozviete ako schudnúť rýchlo a zároveň dosiahnete:

1. Dajte stop cukru

Závislosť na sladkom a nadmerné prejedanie sa je často krát nepovšimnuté. Prečo nemáme na obaloch výrobkov s obsahom cukru zakomponované výstražné nápisy rovnako ako na cigaretách? To, že fajčenie zabíja sa vie, o tom, že zabíja cukor sa len hovorí. Nedovoľte aby váš maškrtný jazýček skazil váš plán za dokonalou postavou.

Na to, aby ste pochopili, prečo je také dôležité povedať nie sladkostiam, musíte pochopiť čo vášmu telu chemickými procesmi spôsobujú.

Všetko to má dočinenia s inzulínom. Tento známy hormón reguluje množstvo procesov v našom tele, no predovšetkým hladinu krvného cukru, tzv. glukózy. Tá v našom organizme plní funkciu zásobníka energie. Keďže sa telo snaží hladinu cukru regulovať, je veľmi senzitívne na jeho výkyvy:

  • Pri nedostatku vyvoláva pocit únavy a hladu, a tým nám signalizuje, že je potrebné doplniť energetické zásoby.
  • Pri prebytku cukru v krvi organizmus nemá inú možnosť, než zbaviť sa ho a to spôsobom, ktorý nám robí vrásky a zároveň tretie brady – ukladaním energie v podobe tukových zásob. A tu je bod úrazu.

Akonáhle organizmus uloží prebytočnú energiu ako tuk, telo zaregistruje prudký pokles cukru v krvi a v momente vyšle signál o jeho nedostatku. Vás prepadne hlad a neovládateľná chuť na sladké a vy ju zvyčajne zaženiete potravinou s vysokým glykemickým indexom. A všetko sa opakuje odznova.

Ako zastaviť tento kolotoč prejedania?

Stačí, že si budete vedomí, aký glykemický index majú jednotlivé potraviny. Ten totiž označuje, ako rýchlo a intenzívne jedlo ovplyvní hladinu glukózy. Následne si dajte predsavzatie, že po prepadnutí vlčím hladom siahnete len na tie jedlá, ktoré majú hodnoty glykemického indexu najnižšie.

Príklad potravín s nízkym glykemickým indexom:

Zelenina Avokádo, brokolica, strukoviny (fazuľa, hrach, šošovica), huby, kapusta, karfiol, paprika, sója, špenát, uhorky, zeler, šalát, zeleninové šťavy
Ovocie Grapefruit, čerešne, sušené jablká, višne
Mliečne výrobky Biely jogurt, kyslomliečne produkty, tvaroh, mlieko
Oriešky Mandle, vlašské, kešu, para orechy, nepražené a nesolené
Pochúťky Biela káva bez cukru, horká čokoláda, kakaový prášok, malinovky bez cukru, minerálky
Rýchle a pomalé cukry

Aj tak môžeme rozlíšiť potraviny podľa glykemického indexu. Ako nám už názov napovedá, rýchle znamená, že sa sacharidy do krvi dostávajú okamžite a túto ich vlastnosť využívajú najmä profesionálny športovci, ktorí potrebujú dopĺňať energiu po namáhavom tréningu.

Na pomalé sacharidy sa sústredíme najmä pri chudnutí, pretože nerozkolísavajú hladinu cukru v krvi a dodávajú telu energiu pozvoľne. Zbadáte to na dlhšie trvajúcom pocite zasýtenia a navyše prestanú aj nájazdy na chladničku a špajzu.

Cheat day

Vo voľnom preklade je to deň, kedy môžete podvádzať. Raz za týždeň sa aj pri inak zdravom životnom štýle dovoľuje ochutnať zakázané ovocie. Samozrejme nesmiete to prehnať, ale zasa ani zabúdať, že jeden kúsok torty za týždeň vám obezitu nespôsobí.

Tak bude efektívnejšia aj vaša motivácia pri chudnutí. Je ľahšie vydržať celý týždeň s myšlienkou, že v sobotu večer si doprajete pizzu, než myslieť na to, že máte úplne všetko zakázané. Veľmi prísny prístup vedie práve k opačnému efektu a ešte väčšiemu nutkaniu podľahnúť, či dokonca následne celé chudnutie vzdať.

Malé zhrnutie 1. bodu plánu ako schudnúť rýchlo a zdravo teda znie: znížte hodnoty inzulínu konzumáciou potravín s nízkym glykemickým indexom a prostredníctvom toho zapnete autopilota na ceste za redukciou tuku vo vašom tele. Nezabúdajte – používajte len zdravé náhrady cukru.

2. Dajte stop hladovaniu

Plán ako schudnúť rýchlo a zdravo pokračuje. Dajte stop hladovaniu je druhý bod. Znie skvelo, však? Predstavte si, že jete aj niekoľko krát do dňa a vaše telo spaľuje kalórie oveľa efektívnejšie ako keby ste iba chrúmali jablká.

Ošiaľ hladoviek sa strhol najmä na pôde priemyslu, kde sa za vidinou úspechu vyžadujú od dievčat nesmierne obete. Vás však posudzovať modelingová agentúra nebude, tak prečo strácať nervy, zdravie a rozum?

Ak sa pýtate ako schudnúť rýchlo a s ohľadom na vaše zdravie, tak odpoveď nájdete v našom článku.

Ako schudnúť rýchlo? Hladovaním? Verte či nie, no hladovanie vám len a len uškodí.

Šialené redukčné diéty, nad ktorými odborníci len neveriacky krútia hlavami, začali s jednoduchým a logickým zistením, že chudnutie spočíva v spaľovaní väčšieho množstva kalórií, než koľko sme prijali. Avšak neprijímať takmer žiadne kalórie vás privedie akurát tak na nemocničné lôžko.

Ako je teda možné, že namiesto toho, aby ste jedli 3-krát do dňa ako obvykle, môžete jesť 6-krát a pritom schudnúť oveľa viac?

Ako schudnú rýchlo = pravidelné stravovanie

Všetko závisí práve od hladiny cukru v krvi, ktorú sa kvôli pevnému zdraviu snažíme udržať stabilizovanú. To docielime práve vyššie spomenutou konzumáciou potravín s nízkym glykemickým indexom a vyhýbaním sa pocitu hladu.

Na druhej strane jesť 6x denne neznamená, že sa máte prejedať. Vyvážená strava je základom chudnutia a váš denný stravovací plán by malo tvoriť minimálne 5 jedál. Z toho 3 hlavné jedlá v podobe malých porcií a 2 alebo aj 3 desiaty v podobe ovocných štiav, zeleniny alebo iba pár zobnutí orieškov.

Čím viac si na tanier naložíte, tým horšie. Váš žalúdok a aj metabolizmus ľahšie rozhýbete skromnými porciami. Tie veľké totiž pre telo obsahujú priveľa energie. Ak ju práve nepotrebuje, tak sa automaticky premieňa na tuk. Kiežby si ju naše telo odsúvalo iba bokom a nie do bokov, všakže?

Ako to funguje?

Ak si na obed doprajete dupľu a za tým sladký dezert s vysokým glykemickým indexom, do hodinky alebo dvoch môžete očakávať prudké klesnutie hladiny cukru v krvi nazývané hypoglykémia. Váš mozog však nerozsvieti červené kontrolky.

Prejaví sa to však celkom určite:

  • nutkavou pažravosťou
  • náladovosťou
  • negatívnymi pocitmi (malátnosť, nedostatok energie, podráždenosť, nervozita, úzskosť)
  • fyziologickými príznakmi (potenie sa, ospalosť počas dňa, budenie sa zo spánku, bolesť hlavy, žalúdočné ťažkosti)

Takže ak veľmi dobre poznáte tieto príznaky, verte, že koláčik ich zmierni len na ďalšiu hodinu. Nie natrvalo.

Možno nadávate na tento systém, no verte, že ľudský organizmus je zostavený dokonale. Len my k nemu nepristupujeme správne. Rovnako ani stroje a iné mechanizmy nebudú fungovať, keď s nimi neviete zaobchádzať.

Najprv treba pochopiť všetky procesy, ktoré v ňom prebiehajú, aby sme ho dokázali efektívne ovládať. Zdravá výživa a pravidelné stravovanie, prostredníctvom ktorého regulujeme hladinu krvného cukru, je jedným z nich.

3. Dajte stop leňošeniu

Áno je to tu – posledný bod návodu ako schudnúť rýchlo. Prečo práve po prečítaní tohto článku nevstať a nerozhýbať stuhnuté telo? Ako dlho už sedíte za počítačom?

Únava po jedle alebo bolesť hlavy nie je príjemna ani zdravá, ako tomu predísť?

Nenabádame vás odbehnúť maratón, ale vykonávať pohybové aktivity, ktoré nie sú pri chudnutí nevyhnutné, ale sú nesmierne prospešné pre zdravie. Áno, chudnutie začína v kuchyni.

Možno ste si vyskúšali na vlastnej koži, že môžete cvičiť a posilňovať koľko chcete, no bez správneho jedálnička dolu nepôjde ani gram.

Veľa ľudí dokonca tvrdí, že zo zdvíhania závaží sa priberá. Sú to práve tí, ktorí ani len netušia, ako živiť telo, ktoré sa snažia vyrysovať. Je to ako liať do nádrže benzín, pričom jazdíte na diesel. Proste nikam nezájdete.

Ďalší dôvod prečo sa zvykne tvrdiť, že posilňovaním sa priberá je, že to je pravda. Avšak, naberáte svalovú hmotu, nie nezdravé tukové vankúšiky. A v tom je veľký rozdiel. Posúďte sami:

Porovnanie váhy tuku a zároveň aj svalu.

1 kg tuku verzus 1 kg svalu. Rozdiel v objeme však?!

Avšak, ak spolu s predchádzajúcimi dvoma bodmi tohto plánu uskutočníte aj tento, výsledky na seba nenechajú dlho čakať.

Pri chudnutí si nájdite čas na šport!

So správnym jedálničkom dokážete spáliť tuky pomocou športových aktivít ešte oveľa rýchlejšie. Vaše svaly si pri správnej výžive, ktorá by sa mala skladať najmä z bielkovín do pár týždňov nájdu cestu na povrch.

TIP: 20 potravín s vysokým obsahom bielkovín, ktoré by ste mali mať v jedálničku.

Najlepšie je praktizovať pohybové činnosti 3-krát do týždňa a to minimálne po dobu 30 minút. Prvé minúty cvičenia sa rátajú odvtedy ako sa objavia prvé kvapky potu. Približne za 20 minút od tohto momentu svaly už nevyužívajú práve dostupnú energiu, ale začínajú čerpať zo zásob. Dá sa povedať, že až vtedy začínate skutočne zhadzovať tukové vankúšiky.

Ak si netrúfate na zakúpenie pernamentky do fitness centra, určite si obľúbite niektorú z aeróbnych aktivít. Či už si vyberie jogging, obľúbený jumping, klasický beh, bicyklovanie, korčuľovanie alebo plávanie, vášmu telu to iba prospeje. Ak vás niekedy lákala joga, bodyflow, zumba alebo podobné cvičenia, odhodlajte sa ich vyskúšať! Spálite veľké množstvo prebytočných kalórií a povzbudíte myseľ.

Tak čo, už viete ako schudnúť rýchlo?

Možno to nebude tak rýchlo ako čakáte, no ako sa hovorí, v zdravom tele, zdravý duch. Preto pri chudnutí dbajte hlavne na to, aby ste si udržali fyzickú a psychickú pohodu.

Vtedy sa tento trojbodový plán nestane len chvíľkovým prostriedkom na dosiahnutie menšej konfekčnej veľkosti, ale zdravým životným štýlom, na ktorom sa dá vybudovať rovnaká závislosť ako na sladkom, akurát bez nepriaznivých účinkov.

Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

1 komentár

  1. dankax 26. februára 2016

    sranda, že ako rýchlo schudnúť je téma, ktorú preberajú ženy každý rok a nikdy ich to neomrzí 😀 … konečne som ale natrafila aj na článok, ktorý radí nielen ako schudnúť rýchlo ale aj ZDRAVO – a práve to je najdôležitejšie. Veď to zdravie máme len a len jedno no nie? Tak majte rozum ľudia a nechudnite prosím cez drastickú diétu. z duše neznášam keď moje kamarátky hovoria o diétach, ktoré držia – myslite na to a naučte sa nech je vaše chudnutie nielen rýchlo ale aj zdravo! <3 🙂