NAČÍTAVAM

Kliknite a začnite písať.

Diéty

Chilli diéta: recenzia, skúsenosti a jedálniček

Zdieľať

Od pondelka už naozaj. Aj vy sa každý týždeň odhodlávate zmeniť svoj životný štýl, aby ste nadobudli miery podľa vašich predstáv, no ručička na váhe stagnuje spôsobom, ktorý vás vytáča do nepríčetnosti? Dnes prinášame riešenie na oba problémy – na zhadzovanie kilogramov aj na depresívnu náladu. Chilli. Veď čo môže byť lepšie ako doslova spáliť prebytočné tuky?

Recenzia na chilli diétu a skúsenosti s ňou. Pozrite si náš vzorový jedálny lístok.

Chilli diéta a jej pôvod

Podľa historikov si štipľavú chuť najskôr obľúbili Indiáni a to pred viac než 7 500 rokmi. Ako jednu z prvých zdomácnených plodín ju používali predovšetkým na dochucovanie jedla v Strednej a Južnej Amerike. Za najpestovanejšie korenie na svete môžeme teda vďačiť najmä Mexiku. Takže dámy a páni, zložte si sombrera, pretože odteraz vám bude naozaj horúco.

Druhy chilli papričiek

Tieto malé pálivé krásavice sa teraz pestujú vo všetkých kútoch našej planéty a šľachtitelia kultivujú stovky nových druhov. Všetky plody exotických krovitých rastlín delíme podľa Scoville jednotiek pálivosti (Scoville heat units, SHU), ktoré udávajú množstvo receptory stimulujúcej látky – kapsaicínu. Práve tento rastlinný alkaloid by ste si mali vybrať ako brnenie v boji proti nadváhe. Prečo?

Účinky chilli

Blahodarným pôsobením kapsaicínu na ľudský organizmus si boli vedomí už Mayovia, ktorí papričky používali ako afrodiziakum, Aztékovia, ktorí vdychovaním dymu z pečených sušených plodov trestali priestupky, či Inkovia, ktorí ich uctievali ako posvätný predmet. V dnešnej dobe im vzdávať úctu klaňaním nemusíme, no ich pozitívne účinky by si to určite zaslúžili.

Posúďte sami priaznivé účinky chilli papričiek:
 • zrýchlia aj ten najlenivejší metabolizmus
 • majú priaznivý účinok na zažívanie
 • vytvárajú odolnú črevnú mikroflóru
 • stimulujú tvorbu žalúdočnej šťavy
 • bojujú s baktériami v jedle
 • pozitívne ovplyvňujú náladu
 • vyvážia chuť do jedla a zároveň pomáhajú proti vlčiemu hladu
 • podporujú krvnú cirkuláciu
 • znižujú hladinu cukru v krvi
 • sú jedným zo spôsobov prevencie rakoviny

Zázračná diéta

Pokiaľ nie ste zrovna fanúšikom chilli, robíte veľkú chybu. My sme si vedomí faktu, že mýliť sa je ľudské a tak vám ju pomôžeme ihneď napraviť. Ak vášmu jazyku prekáža štipľavá chuť alebo žalúdku neprospievajú pikantné jedlá, no stále túžite telu dopriať zdraviu prospešný kapsaicín existuje jedno riešenie.

Tabletky Chilliburner, o ktorých sme písali v sekcii “Recenzie”, vám poskytnú jedinečnú možnosť tešiť sa z viditeľných blahodarných účinkov. Podotkneme, že čisto na prírodnej báze. Bez toho aby ste mali pocit, že z vášho hrdla dokážete šľahať plamene. A tiež aj bez nepríjemných a bolestivých pocitov, keď sa strávené zvyšky nevinne vyzerajúcich semiačok ocitnú na konci tráviaceho traktu.

TIP: Prečítajte si našu kompletnú a nezávislú recenziu na chilli tabletky.

Chilli a chudnutie

Následné kropaje potu na čele sa však dajú prirovnať k tým, ktoré sa objavia v posilňovni po desiatich minútach strávených na bežiacom páse. Červené líca od chilli papričiek znamenajú len a len naštartovanie pálenia tukov vo vašom tele. To všetko bez toho aby ste si museli zaplatiť drahú permanentku a potom si vyčítať jej nevyužitie.

Fakt, že chilli napomáha pri spaľovaní tukov je podložený aj vedeckým výskumom. Bolo preukázané, že ľudia, ktorých telo spracúva rastlinný alkaloid, spaľujú až dvakrát viac energie. Je na čase poobzerať sa pri najbližšej návšteve záhradkárstva po novom kvetináči do kuchyne, v ktorom by ste mohli pestovať tento malý liečivý zázrak, nemyslíte?

Má vplyv chilli na chudnutie? Naša recenzia vám dokáže, že áno!

Začnite s chilli diétou tak, že si doma zasadíte vlastné chilli papričky.

A teraz nasleduje známe ALE

Bez práce nie sú koláče. Alebo v tomto prípade skôr bez úpravy životosprávy nie sú viditeľné výsledky. Bohužiaľ, chilli diéta nemá až také magické schopnosti, že by vám odbúrala tuky pričom by ste konzumovali nevyváženú stravu. To by bolo až príliš jednoduché. Vaše telo musí dostávať primerané množstvo živín a samozrejme nezabúdajme na pohyb. To, že si cestoviny posypete kajanským korením ešte neznamená, že chudnete, aj keď to môžeme brať ako odrazový mostík k štíhlosti.

Pokiaľ by ste chceli chudnúť iba z chilli, museli by ste ho zjesť naozaj životunebezpečné množstvo a to teda nie je cesta k zdraviu. Papričky s vysokým SHU totiž dokážu vážne poškodiť zažívacie ústrojenstvo, a žalúdočné vredy si nepraje vo svojom žalúdku naozaj nik. Tomu však môžete ľahko predísť so spomínaným prípravkom Chilliburner.

S klasickými chilli papričkami to však určite netreba preháňať. Štipľavú chuť si preto nechajte rozplývať na jazyku raz, najviac dva krát do dňa a to v primeraných dávkach.

Chilli diéta – jedálniček

Inšpirovať sa môžete týmto dvojdňovým jedálničkom:

Prvý d Druhý deň
Raňajky Ovsené vločky s čerstvým ovocím, kešu a ľanovými semiačkami Mozzarela posypaná kayenským korením s kúskom celozrnného chleba, paradajkou a uhorkou
Desiata Jablkovo-mrkvový šalát Banán
Obed Chilli con carne Kuracie prsia s ryžou v pikantnej medovej omáčke
Olovrant Cestoviny s tuniakom a zeleninou Omeleta s feferónkami
Večera Kurací vývar s chilli papričkou Zeleninový šalát s lososom

Skúsenosti s chilli diétou

Názory ľudí na chilli diétu sa rozchádzajú. Ako už býva zvykom, tí menej úspešní tvrdia, že nefunguje a naopak druhí, že vďaka nej schudli niekoľko kilogramov. Bez ohľadu na to aké skúsenosti majú ostatní ľudia, tak chilli diéta rozhodne stojí za skúšku. Už len minimálne z toho hľadiska, že je pre zdravie tela veľmi prospešná. Ak máte osobnú skúsenosť s chilli diétou, neváhajte sa s nami o ňu podeliť prostredníctvom komentára nižšie.

TIP: Nemáte dobrú skúsenosť s chilli diétou? Pozrite sa na ostatné diéty, o ktorých sme písali.

Na záver

Popri chudnutí stačí obohatiť svoj jedálniček aj o skvelé recepty z mexickej kuchyne. Spoznať chute inej kultúry predsa nikdy nie je na škodu a čo sa týka chilli, tak práve naopak. Na záver vám ešte pridávame menšiu radu. Pokiaľ sa po zjedení chilli nemôžete zbaviť pálenia v ústach, tak vyskúšajte mlieko. Kapsaicín je ako chemická látka dobre rozpustná napríklad aj v alkohole (po červenom víne). Aj keď pohárik po jedle by ste si pri chudnutí, ako sme spomenuli v tomto článku o vplyve alkoholu na chudnutie, mali dopriať len príležitostne. Tak čo, vykročíte odhodlane do nového týždňa s naozaj pikantným korením života?

Nemáte radi pálivé, no chcete vyskúšať chilli diétu?

Odporúčame vám tabletky Chilliburner, ktoré obsahujú prírodnú látku kapsaicín. Narozdiel od chilli papričiek však z tohto prípravku na chudnutie nebudete mať nepríjemny pocit pálenia v ústach ani nepríjemnosti s trávením.

 

Chilli diéta: recenzia, skúsenosti a jedálniček
5 (100%) 6 hlasov
Marika Čierniková

8 rokov sa venujem fitness modelingu. Zdravá a vyvážená strava je podľa mňa pri cvičení i chudnutí najdôležitejšia. Snažím sa zdieľať svoje skúsenosti a poradiť každému, kto sa nevie vymaniť z nekonečného blúdneho kruhu. Okrem cvičenia rada cestujem a pečiem chutno-zdravé dobroty. :-)

 • 1

3 Comments

Sleduj náš Instagram