Kliknite a začnite písať.

Chudnutie

Chudnutie z brucha a bokov. Naozaj je prísna diéta jediným riešením?

Zdieľať

Je len veľmi málo ľudí (a najmä žien), ktorí by ešte nikdy v živote nevyskúšali žiadnu diétu. Už aj samotné zámerné vynechávanie poslednej stravy dňa sa zaraďuje do tejto kategórie, aj keď sa zdá, že ide iba o prirodzený a nenásilný spôsob naštartovania metabolizmu. V dnešnom svete teda už nie je žiadnym tajomstvom to, že schudnúť nie je až také ťažké, než schudnúť natrvalo.

 

Chudnutie je individuálna záležitosť

Či už ste mamička po pôrode alebo váha je pre vás ústrednou otázkou celý život, viete, že diéta je jedna celá veda. Veľakrát môže vyzerať ako šialená húsenková dráha, na ktorej sa bleskovou rýchlosťou striedajú úspešné týždne a dni maximálnej straty motivácie. Ďalším problémom býva aj to, že nie každá časť tela reaguje na zmenu životného štýlu alebo stravovacích návykov rovnako. Ak máte pocit, že sa vám nepodarí schudnúť, nezúfajte. Sú to jedny z najproblémovejších partií všeobecne.

Silná motivácia na pár hodín alebo dní úspechu, únava, prejedanie, zúfalosť, výčitky. Ak ste sa v tomto príbehu našli, pravdepodobne aj vás trápi neželaný jojo efekt. Možno ste sa na seba kvôli tomu hnevali doteraz, ale už to nerobte. To všetko sa nedeje preto, lebo nemáte dostatok vôle a odhodlania. Dôvodom je to, že váš jedálniček na chudnutie nevychádza z individuálnych potrieb vášho tela. Vedeli ste, napríklad, že redukcia kíl z brucha a bokov vo veľkej miere závisí aj od množstva vody vo vašom tele?

Cvičenie a výpočet kalórií sú iba jedna strana mince. Ak by ste navštívili nutričného poradcu, zistili by ste, že ide o oveľa komplexnejší proces, než sa zdá.

Podľa odborníkov je dôležité brať do úvahy nasledovné faktory:

  • množstvo nebezpečných tukov medzi orgánmi
  • množstvo kalórií, ktoré telo potrebuje denne prijať
  • množstvo vody v tele
  • celkové individuálne zloženie tela (tuky, svaly, kosti)
  • vek tela (subjektívny, na koľko rokov sa cíti daný organizmus)

Bez pohybu to pôjde len ťažko

Chudnutie je najmä o stravovacích návykoch, ale ak svoju diétu začnete bez akéhokoľvek pohybu, pôjde to pomalšie a nie veľmi efektívne. V prvom rade by ste mali vedieť to, že „miestne spaľovanie“ vám veľmi nepomôže. Brušáky síce formujú svalstvo, ale ak sú vaše tehličky zakryté tukom, neprinesú vám želaný výsledok.

Skúste sa zamerať na tréningy, ktoré naštartujú látkovú výmenu vášho celého tela:

  • beh, plávanie, rýchla chôdza, bicyklovanie
  • cvičenia na rovnováhu
  • dvíhanie činiek, posilňovacie cvičenia

Samozrejme, ani cviky na formovanie problémových partií nevynechávajte. Ale oveľa rýchlejšie uvidíte výsledky, ak ich budete kombinovať s vyššie uvedenými.

Starí dobrí pomocníci pri chudnutí: ovocie a zelenina

Nie nadarmo sa hovorí, že tajomstvom trvalého chudnutia je zdravé chudnutie. Mnohokrát nejde o to, že by zdravé jedlo bolo menej kalorické. Avšak na čerstvé ovocie a zeleninu vaše telo zareaguje úplne inak ako na ťažké, mastné a najmä vysoko spracované potraviny s umelými ingredienciami. Ľahšie ho strávi a bude po ňom cítiť väčšiu mieru uspokojenia. Keďže zdravé jedlo vášmu telu dodá látky, minerály a vitamíny, ktoré reálne potrebuje, nebude vám vysielať signály typu „niečo mi chýba“. Tým pádom nebudete mať neustálu chuť na maškrtenie a po každom jedle si dávať niečo „malé sladké“.

Samozrejme, tým nechceme povedať to, že ak si po každej večeri dáte ešte 3 jablká, schudnete. Narážame skôr na to, že chody z vášho bežného jedálnička môžete nahradiť niečím iným. Namiesto čokoládového slimáka si na raňajky dajte ovsenú kašu s čerstvým, sladučkým ovocím. K vyprážanému karfiolu si neobjednajte hranolky, ale zeleninový šalát. To, čo vám chutí, nevynechávajte úplne, ale postupne učte svoje telo prijímať to, čo bude preňho to najlepšie. Brucho a boky sa vám za to odvďačia.

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *