Kliknite a začnite písať.

Choroby a ochorenia Zdravé recepty

Cibuľový sirup proti kašľu – recept

Zdieľať

Trápi vás kašeľ alebo prechladnutie? Načo kupovať drahé lieky, keď najlepšieho pomocníka v boji proti ochoreniam dýchacích ciest máte doma v špajzi? Cibuľa pod vrstvami šupiek ukrýva mnoho účinných látok. Už naše staré mamy  zvykli doma pripravovať cibuľový sirup, ktorý uľavil namáhaným prieduškám. V kombinácii s tými správnymi ingredienciami si aj vy môžete z cibule vyrobiť účinný sirup proti kašľu.

Cibuľový sirup proti kašľu – recept

Sladký sirup z cibule

Vyrobiť si doma cibuľový sirup nie je žiadna veda. Pokiaľ si viete uvariť čaj, zvládnete aj tento jednoduchý recept. Je dokonca ešte jednoduchší, keďže v ňom nič nevaríte ani nepečiete. Všetko stačí len nakrájať, poukladať a trpezlivo počkať. Neviete sa dočkať? Tak poďme na to.

Ingrediencie

  • 2 väčšie cibule
  • med (alergici si môžu dať namiesto neho hnedý cukor)
  • citrón

Postup

Cibuľu nakrájajte na kolieska, citrón na plátky. Vezmite si väčšiu nádobu, najlepšie sklenú misku a na dno uložte koliesko citrónu. Naň položte plátok medu a zalejte 1 polievkovou lyžicou medu. Postup opakujte, až kým neminiete všetku cibuľu a citrón. Potom celú nádobu nechajte 2 – 3 hodiny odstáť, aby cibuľa pustila šťavu. Ak sa tak stalo, sirup preceďte cez sitko a cibuľu dobre postláčajte. Hotovo, váš domáci sirup proti kašľu je na svete!

Dávkovanie

Pripravený cibuľový sirup dávkujte podľa potreby, minimálne 3 – 4 krát denne, až kým kašeľ úplne nevymizne. Sirup má príjemnú chuť, takže určite nebudete mať problém s jeho spotrebou. Vypiť by ste ho totiž mali ešte v ten istý deň, ako ste ho pripravili.

Cibuľový sirup 3-krát inak

Variácií receptov na cibuľový sirup proti kašľu je nekonečne veľa. Aj to svedčí o tom, že cibuľa patrí medzi obľúbené prostriedky na liečbu dýchacích ciest. Pripravujete sirup pre deti? V tom prípade siahnite radšej po červenej cibuli. Na rozdiel od klasickej žltej má jemnejšiu arómu a menej štípe.

Cibuľový sirup proti kašľu – recept

Chcete obohatiť svoj sirup o ďalšie prírodné antibiotikum? Pridajte do každej vrstvy cibule a citróna po 3 – 4 plátky cesnaku. Zdá sa vám, že by to ešte niečo chcelo? Nebojte sa pridať jednu vrstvu nadrobno nastrúhaného zázvoru. Sirup nadobudne výraznejšiu chuť i arómu a zvýšia sa jeho liečebné účinky.

Kedy ho užívať?

Cibuľový sirup je vhodný pri ochoreniach dýchacích ciest spôsobených nadmernou námahou (všetci poznáme výraz „vykričané hrdlo“, však), ale aj ako podporný prostriedok pri liečbe infekcií vyvolaných baktériami a vírusmi. Vyskúšajte ho pri nasledovných ťažkostiach:

  • Pri kašli (suchom i vlhkom)
  • Pri zápale hlasiviek
  • Pri bolestiach hrdla
  • Pri nádche
  • Pri zápaloch a zahlienení priedušiek

Kedy by ste mali užívanie cibuľového sirupu zvážiť

Cibuľový sirup proti kašľu môžete užívať v podstate neobmedzene, to znamená v každom veku i stave.  Ničoho sa nemusia obávať ani tehotné a dojčiace ženy. Kvôli obsahu medu sa však nesmie podávať malým deťom do jedného roka. Med je totiž pre takéto malé deti silný alergén. Rovnako aj alergici by mali namiesto medu použiť radšej cukor, najlepšie hnedý, resp. siahnuť po medovicovom mede, ktorý by nemal obsahovať zvyšky peľu.

Prečo je cibuľový sirup taký účinný

V prvom rade pomáha pri vykašliavaní hlienov, ktoré dráždia riasinkový epitel v dýchacích cestách. Cibuľa má protizápalové a antibakteriálne účinky, pomáha podporovať imunitný systém, pôsobí tiež močopudne a prospieva krvotvorbe. Navyše pomáha znižovať vysoký krvný tlak, normalizovať hladinu cholesterolu či znižovať hladinu cukru v krvi.

Súčasťou cibuľového sirupu je aj med, ktorý má antibiotické účinky, a dodáva telu potrebné vitamíny, organické kyseliny, enzýmy a minerály, ako je napríklad zinok, sodík, železo, vápnik a draslík. Citrón zase okrem vitamínu C obsahuje aj provitamín A, vitamíny zo skupiny B, kyselinu listovú a pantoténovú. Z minerálnych látok je významný vysoký obsah draslíka. Citrón okrem toho podporuje potenie a detoxikačné procesy v tele.

Posilnite si imunitu ďalšími domácimi receptami. Máme pre vás odskúšané recepty, ktoré prebudia vašu obranyschopnosť k životu!

Cibuľa pre zdravie i pre krásu

Na cibuľu si už akosi všetci zvykli. Je neoddeliteľnou súčasťou mnohých jedál, no napriek tomu málokto vie, aký poklad pre naše zdravie v sebe ukrýva. Cibuľa (Allium cepa) patrí k najstarším kultúrnym plodinám vôbec. Odhaduje sa, že ľudstvo ju pozná a používa už celých 5 000 rokov! Populárna bola už v starom Egypte, Grécku či Ríme. Jej typická ostrá až štipľavá chuť je spôsobená rôznym pomerom silíc s obsahom síry.

Najvýznamnejšou zložkou z pohľadu nášho zdravia je však alicín, prírodné antibiotikum, ako aj látky nazývané fytoncídy s antibakteriálnymi a fungicídnymi účinkami. To je aj dôvod, prečo sa cibuľa s obľubou používa ako podporný prostriedok proti kašľu, pri prechladnutí a bolestiach horných dýchacích ciest. Okrem toho obsahuje látky, ktoré významne rozpúšťajú hlieny a tlmia bolesť.

Cibuľový sirup proti kašľu – recept

Diabetici už možno vedia, že cibuľa vďaka obsahu rastlinného hormónu glykoquín znižuje hladinu cukru v krvi. Glykoquín predlžuje rozklad inzulínu v organizme a zároveň dobu jeho pôsobenia. Rovnica je jednoduchá – čím viac cibule diabetik zje, tým bude jeho hladina cukru nižšia.

Cibuľa je vďaka antialergickým účinkom a tiosulfinátu vhodná aj pre alergikov a astmatikov – zjedením surovej cibule sa dá údajne zmierniť alebo zastaviť astmatický záchvat. Vysoký obsah zinku je ideálnym pomocníkom v boji proti osteoporóze. A čo by to bola za plodina, ak by nemala nejaký pozitívny účinok na krásu? Naše staré mamy si prekrojenou cibuľou potierali večer vlasy. Ráno ich umyli a vďaka cibuľovej šťave ich mali lesklé a husté.

Cibuľový sirup je jednoduchý, ale účinný

Množstvo benefitov, ktoré má cibuľa na naše zdravie, je nepopierateľné. Tak prečo nevyskúšať jej blahodárne účinky na sebe alebo svojich blízkych? Príprava zdraviu prospešného cibuľového sirupu proti kašľu vám nezaberie veľa času. Na základný recept nepotrebujete ani veľa surovín a už o krátky čas si môžete vychutnať pravú domácu medicínu.

Chcete sa čo najrýchlejšie zbaviť bolesti hrdla?

Vyskúšajte ďalšie rady, ktoré vám pomôžu pri chrípke a nachladnutí.

Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *