Kliknite a začnite písať.

Chudnutie Detoxikácia Diéty

Čo je to ketóza a aké má účinky?

Zdieľať

Ketóza je prirodzený stav metabolizmu, keď organizmus ako zdroj energie používa ketolátky, ktoré si vyrába z tuku. Môže to byť výhodné nielen pri snahe schudnúť, ale i pri liečbe niektorých druhov ochorení.


Ako funguje ketóza?

Ketózou sa myslí stav metabolizmu, kedy sa energia potrebná pre fungovanie tela nezískava ako obvykle zo sacharidov, ale z tuku. Vzniknutá situácia predstavuje obmedzený prístup ku glukóze, ktorá je za normálnych okolností primárnym zdrojom energie pre takmer všetky bunky. Ide o stav, ktorý je pre telo fyziologicky prirodzený a výsledkom je produkcia tzv. ketolátok.

Ketóza je spojená s ketogénnou diétou alebo s extrémne nízkosacharidovou diétou. Pri tomto stravovaní nie je vhodné používať slovo diéta, keďže ide o zmenu stravovania na dlhú dobu. U množstva ľudí, ktorý s týmto druhom stravovania začali je to trvalé a považujú to za zmenu stravovania vo svojom živote.

Pri ketóze ide o stav, kedy je v krvi zvýšená úroveň ketolátok. Ketóny sa začnú vytvárať keď sa vyčerpajú zásoby glykogénu v pečeni. Pomáhajú vyrábať energiu rozkladom tukových zásob. Tým, že sa tukové zásoby štiepia ako prvé, je ketóza vhodná ako najintenzívnejší spôsob chudnutia. Nie je škodlivá, chráni svalovú hmotu a vitálne orgány v tele a štiepením tukov zaistí telu potrebnú energiu.

Pozitívne vplyvy ketózy na ľudský organizmus

 • Ketóza a chudnutie – vplyv ketogénneho stravovania na chudnutie je vedecky podložené. Ľudia pri dodržiavaní tohto stravovania menej trpia pocitom hladu a cítia sa sýtejší, čo je pripisované práve ketóze.
 • Ketóza a epilepsia – už okolo roku 1920 bola ketogénna diéta schválená ako odporúčaný liečebný postup epilepsie u pacientov, ktorí nereagujú na medikamentóznu liečbu. Ketóza sa využíva ako spôsob liečby najmä u detí a klinické štúdie potvrdzujú, že má veľký prínos. U mnohých detí došlo k zníženiu výskytu epileptických záchvatov a niektoré sa dokonca úplne uzdravili.
 • Ketóza a ochorenie srdca – znížením príjmu sacharidov na úroveň, kedy sa metabolizmus prepína na ketolátky, môže mať pozitívny vplyv na rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení ( hladina triglyceridov v krvi, celkový cholesterol a HDL cholesterol)
 • Ketóza a diabetes druhého typu – u niektorých diabetikov môže ketogénna diéta zlepšiť citlivosť na inzulín až o 75% a niektorým môže pomôcť do tej miery, že je možné znížiť dávky alebo aj dokonca vysadiť užívanie liečiv na diabetes.
 • Ketóza a metabolický syndróm – ketogénne stravovanie zmierňuje výskyt všetkých významných príznakov metabolického syndrómu. Pomáha znižovať hladinu triglyceridov v krvi, pomáha redukovať tuk v oblasti brucha a pozitívne ovplyvňuje vysoký krvný tlak.
 • Ketóza a akné – prispieva k zmierneniu prejavov akné
Ďalšie pozitívne vplyvy sa preukázali pri Alzheimerovej chorobe, Parkinsonovej chorobe a pri liečbe rakoviny.

Ako na to

Pokiaľ chcete organizmus prepnúť do ketózy, musíte obmedziť príjem sacharidov na max. 50 gramov za deň, niekedy je nutné znížiť príjem sacharidov až na 20 gramov denne. Aby ste znížili príjem sacharidov pod uvedený limit, budete musieť z vášho jedálnička vyradiť potraviny obsahujúce sacharidy.

Ide najmä o tieto potraviny:

 • obilniny – produkty na báze pšenice, ryže, cereálie, cestoviny …
 • strukoviny – fazuľa, šošovica, hrach, cícer …
 • ovocie – všetky druhy, s výnimkou malých častí plodov ako sú jahody
 • koreňová zelenina a hľuzy – mrkva, zemiaky, sladké zemiaky …
 • diétne výrobky a jedlá bez cukru – vysoko spracované potraviny, ktoré často majú vysoký obsah sacharidov, éčok a umelých sladidiel
 • sladké potraviny – cukrovinky, ovocné šťavy, sladkosti, smoothies …
 • alkoholické nápoje – majú vysoký obsah sacharidov
 • nezdravé tuky – spracované rastlinné oleje, majonézy
 • niektoré omáčky, či korenie – obsahujú cukor a nezdravé tuky
 • slané pochutiny


Čo sa deje vo vašom tele najbližšie dva mesiace

1.-3. deň

Je potrebné znížiť sacharidy v potrave pod 50 g, čím organizmus začne spotrebovať vlastné zásoby glykogénu. Dochádza k úbytku hmotnosti následkom straty vody naviazanej na glykogén. Organizmus sa v týchto dňoch ešte nezačne zbavovať tukov.

4.-21. deň

V týchto dňoch sa zásoby glykogénu vyčerpajú a organizmus sa začína prepínať do ketózy. Pečeň začína produkovať stále väčšie množstvo ketónov. Tkanivá zatiaľ nie sú prispôsobené na ich využívanie, z toho dôvodu väčšinu vyrobených ketónov telo vylučuje močom. V tomto období dochádza k poklesu fyzickej výkonnosti, keďže sa organizmus ešte neadaptoval na nové palivo – ketóny a pôvodného paliva glukózy nemá dostatok.

22.-42. deň

Stále väčšie množstvo buniek začína využívať ketóny ako nové palivo. Organizmus reaguje siahnutím aj po vlastných zásobách tuku. Dochádza k poklesu chuti do jedla. Organizmus sa v tomto období adaptuje na nové palivo – ketóny.

43.-56. deň

Organizmus je plne prepnutý do ketózy a nedejú sa žiadne ďalšie zmeny.

Overiť prepnutie tela do stavu ketózy si môžete meraním z krvi, dychu alebo v moči. Najpresnejším spôsobom je meranie obsahu cukrov v krvi pomocou glukomeru.

Možné vedľajšie príznaky ketózy

Pri tom ako si vaše telo zvyká byť v ketóze, môžu sa u vás vyskytnúť niektoré z príznakov ako napr. bolesti hlavy, zvýšená náladovosť a podráždenosť, zápach z úst, problémy s trávením, problémy so spánkom. Príznaky zvyknú trvať prvé 1 až 2 týždne a časom sa úplne vytratia.

Aby ste znížili únavu počas tohto prepínacieho obdobia, odporúča sa prijímať elektrolytové doplnky. Elektrolyty sa často strácajú kvôli rýchlemu zníženiu obsahu vody v tele a eliminácii spracovaných potravín, ktoré môžu obsahovať pridanú soľ. V takomto prípade je dôležité dopĺňať okolo 2 000–4 000 mg sodíka, 1 000 mg draslíka a 300 mg horčíka denne.

Na záver je nutné povedať, že ketóza je pre zdravie bezpečná, ale nebude vyhovovať každému. Niekto sa pri ketogénnej strave bude cítiť spokojnejší a plní energie, niekomu však tento druh stravy nemusí robiť dobre. Je na vás, aby ste zistili, či vám vyhovuje.

Upozornenie
Ľudia, ktorý užívajú lieky na zníženie hladiny cukru v krvi by mali pred prechodom na ketogénny spôsob stravovania informovať svojho lekára, pretože bude pravdepodobne nutné upraviť dávkovanie liekov po zahájení diéty. Rovnako by ste sa mali poradiť so svojim lekárom v prípade ak máte nejaké známe poruchy trávenia alebo poškodenie pečene.

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *