Kliknite a začnite písať.

Chudnutie Otázky a odpovede

Čo jesť na večeru a nepribrať?

Zdieľať

„Ak chceš spať sladko, večeraj krátko“, hovorievali už naši starí rodičia a možno s nimi iba súhlasiť. S preplneným bruchom sa naozaj zaspáva ťažko. Horšie však je, že displej na váhe zase môže dávať najavo, čo ste už pravdepodobne tušili aj vy sami. Opäť ste pribrali. My vám však v nasledujúcich riadkoch ponúkneme riešenie. Vedeli ste, že si nemusíte odopierať večere a budete jesť pritom do „štíhlosti“? Poďme sa pozrieť, čo jesť na večeru a nepriberať.

Pýtate sa čo jesť na večeru a nepribrať pri chudnutí?

Pokojne čítajte ďalej. Nebudeme vám ponúkať drahé tabletky na chudnutie, ani zázračné recepty. Nejde totiž o žiadne tajomstvo a mnohým z vás to už pravdepodobne odporúčali kolegovia v práci, priatelia alebo niekto z rodiny. Možno ste vtedy týmto odporúčaniam nevenovali pozornosť a zabudli ste na ne. Alebo ste sa ich doteraz neodhodlali vyskúšať na vlastnej koži, takže teraz možno nadišiel ten správny čas, aby sme vám ich znovu pripomenuli.

Na úvod 2 jednoduché pravidlá

Prvé pravidlo je, aby ste jednotlivé denné chody konzumovali v obvyklých a pravidelných časových intervaloch. Ak by sme pravidlo trošku rozšírili znamená to, že nebudete vynechávať zdravé raňajky, desiatu do školy alebo práce, obed, olovrant a samozrejme ani večeru. Má to svoj význam, pretože na konci dňa sa nebudete snažiť dobiehať to, čo ste počas dňa zameškali. Dovolíme si opäť podotknúť, že energetická rovnica stále platí. Príjem energie sa musí rovnať výdaju.

Druhé pravidlo je, aby ste jednotlivé živiny, teda sacharidy, tuky a bielkoviny upravili a zakomponovali do vášho jedálneho lístka tak, že sa na ňom budú vyskytovať iba v nazvime to, dvoch denných časových fázach. Upraviť budete musieť predovšetkým príjem sacharidov. O tom čo jesť na večeru a ako to bude vyzerať v praxi si môžeme povedať v nasledujúcich riadkoch.

Raňajky štartujú prvú fázu dňa

Význam raňajok je častokrát podceňovaný. My sa však prikláňame k názoru, že za každodennými povinnosťami by ste z domu bez raňajok nemali urobiť ani krok. Vo všeobecnosti platí, že nielen pri raňajkách, ale aj pri ostatných denných chodoch by ste si mali vytvoriť dostatočnú časovú rezervu, pri jedle sa neponáhľať a vychutnávať si ho.

Udržiavaniu primeranej váhy alebo chudnutiu napomáha vypitie pohára vlažnej vody s citrónovou šťavou. Obľúbená verzia je tiež vlažná voda s medom, škoricou a citrónovou šťavou. Raňajky potom by mali byť výdatné a sýte.

Môžu obsahovať aj sacharidy, preto si pokojne doprajte raňajky na aké ste zvyknutí. Napríklad celozrnné pečivo s maslom a džemom alebo biely jogurt s ovocím. Vhodné sú tiež grahamové žemle s kvalitnou šunkou a zeleninou, poprípade s vajíčkami.

Recepty na zdravé raňajky s dostatočným obsahom bielkovín, ktoré vás nasýtia na celý deň.

Desiatou pokračujete

Podobne ako na raňajky, ani teraz ešte nemusíte obmedzovať príjem sacharidov. Dopriať si môžete ovocie, poprípade tvaroh so škoricou, proteínové tyčinky alebo hrsť orechov. Záleží iba na vašich osobných preferenciách.

TIP: Tieto recepty na desiatu do školy alebo práce sa vám určite zídu, pozrite sa na ne!

Obed ešte bez obmedzení

Tento denný chod je posledným zo  spomínanej prvej fázy dňa, počas ktorej môžete bez obmedzenia konzumovať sacharidy. Zo sacharidov je potom najvhodnejšia hnedá ryža, strukoviny, pohánka, sladké zemiaky alebo quinoa, kuskus, cestoviny, či ovsené vločky. Zložené sacharidy sa na rozdiel od jednoduchých vstrebávajú pomalšie a lepšie zasýtia.

Na tanieri by mali byť zastúpené bielkoviny, sacharidy a zeleninová príloha, všetky s tretinovým podielom. Príkladom takéhoto obeda by mohli byť variácie rôznych druhov mäsa, kuracieho, hovädzieho alebo aj chudého bravčového v podobe steakov s hnedou ryžou alebo zemiakmi. Samozrejme doplnené o zeleninovú prílohu. Z polievok uprednostňujte zeleninové, alebo mäsové vývary pred polievkami zahustenými rôznymi zápražkami. Vhodné sú tiež polievky zo strukovín.

Olovrantom prechádzate do druhej fázy dňa      

Tento denný chod patrí do druhej fázy dňa, kedy by ste už mali príjem sacharidov obmedziť. Na olovrant sa preto odporúča zaradiť jogurty, cotttage, mozzarellu, proteínové nápoje alebo orechy.

Proces trávenia by sa bez tráviacich enzýmov nezobišiel.

Takže čo jesť na večeru a nepriberať?

Po všetkých denných chodoch napokon prichádza na rad samotná večera, ktorá je z pohľadu témy nášho článku prioritná. Avšak, aby ste mohli dodržať odporúčania určené pre tento denný chod, napríklad aby ste večer nezjedli všetko čo vám príde pod ruky, bolo potrebné spomenúť najprv rady týkajúce sa predchádzajúcich chodov.

Ako by mala vyzerať zdravá večera pri chudnutí

Budete prekvapení, aké je to jednoduché. Odpoveď sa nachádza v dodržiavaní 3 pravidiel.

 • Prvé pravidlo – večera musí byť ľahká, chutná a výživná.
 • Druhé pravidlo – počas večere majú stopku sacharidy, nie však bielkoviny.
 • Tretie pravidlo – večerať môžete najneskôr tri hodiny pred spánkom.

Ako máte možnosť vidieť, ani v prípade večere nepôjde o nič komplikované. Večera pri dodržaní týchto pravidiel bude v podstate zavŕšením pestrého, no výživovo vyváženého denného jedálnička. Takto zostavená večera spolu s ostatnými dennými chodmi sa nebude vyznačovať nadmerným a jednostranným príjmom niektorej zložky. Telo dostane optimálny pomer živín a znížený prísun sacharidov počas druhej fázy dňa prispeje k tomu aby ste po nočnom odpočinku nepriberali.

A čo jesť na večeru odporúča tím MojaVýživa?

Pre vašu inšpiráciu vám prinášame niekoľko variantov vhodne zvolenej večere bez sacharidov.

 • tofu s kuracím mäsom na prírodno
 • marinovaný losos so špargľou
 • hovädzí steak s grilovanou zeleninou
 • zeleninová polievka s vajíčkom
 • morčacie prsia s jarnou zeleninou
 • platesa na póre
 • losos na bylinkách s brokolicou

V prípade, že po celodennom zhone nemáte čas na prípravu teplého jedla nič nepokazíte ak si príležitostne na tanier pripravíte rôzne druhy syrov, doplnite ich paradajkami, ktoré budú vylepšené olivovým olejom a bylinkami alebo tvaroh dochutený škoricou.

Veľa času vám nezaberú ani miešané vajíčka s hubami. Možností ako si pripraviť chutnú a výživnú večeru obmedzujúcu sacharidy je samozrejme veľa. Záležať tak bude iba na vašich momentálnych chúťkach, fantázii alebo preferenciách.

Nepýtajte sa čo jesť na večeru, jedzte zdravo počas celého dňa

Budete potrebovať dávku trpezlivosti. Okrem nej však aj chuť veci neodkladať a začať hneď. Ak sa naučíte správne jesť a k tomu sa začnete ešte primerane hýbať, nepotrvá dlho a vy sami môžete byť najlepším príkladom potvrdzujúcim slová slová z úvodu, že jesť sa dá aj do „štíhlosti“.

TIP: A čo teraz? Pozrite sa ako sa stravovať zdravo počas celého dňa od základov.

Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1