Kliknite a začnite písať.

Detoxikácia

Detoxikačná diéta

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Iste vám už detoxikačná diéta niečo hovorí. Ako na to? Koľko kilogramov môžete počas nej stratiť a naopak, aké zdravotné benefity môžete získať? Odpovede nielen na tieto otázky vám dnes dopodrobna objasníme, poďme na to. Na záver vás čaká aj jedálniček k diéte!

Hlavná detoxikačná diéta, ktorá nepomôže len schudnúť, ale aj očistiť telo.

Prečo práve detoxikačná diéta?

Detoxikačná diéta, inak nazývaná detox (detoxikačná kúra, očista tela…) nie je vo svete chudnutia a zdravej stravy ničím neznámym. Ľudia ju podstupujú dokonca niekoľkokrát do roka.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Dôvodom je nie len vidina chudnutia, ale väčšinou odľahčenie trávenia a zlepšenie zdravia na prelome ročných období.

Jej hlavné prínosy pre človeka sú:

...
 • Strata kilogramov: odstránenie toxínov zvyšuje rýchlosť metabolizmu. To v kombinácií s podporou trávenia vedie k chudnutiu.
 • Odstránite toxíny z tela: možno si to ani neuvedomujete, ale naše telo je neustále atakované množstvom toxínov, škodlivín a priemyselných látok. Veľké množstvo z nich prijímame vo forme stravy. Zbaviť sa ich nie je jednoduché, preto treba detoxikovať!
 • Zlepšenie a podpora funkcie imunitného systému, pečene: tento systém nášho tela je zodpovedný za boj s infekciami, cudzorodými látkami a pečeň je hlavným orgánom detoxikácie.
 • Podpora trávenia: je potrebné si uvedomiť, že naše telo nie je stroj. Dennodenne pracujúci tráviaci systém je potrebné z času načas odľahčiť od ťažkých a mastných jedál, ktoré mu dávajú zabrať.
 • Zlepšenie spánku a príval energie: tí, ktorí už detox absolvovali vám určite povedia, že sa cítili lepšie, boli plní energie a nemali problémy so spánkom.

VYBERTE SI: Zaujíma ma jarná detoxikácia tela alebo jesenná detoxikácia tela.

Princíp detoxikačnej diéty

Detoxikačná diéta nemá žiadne zložité pravidlá, avšak vyžaduje si určitú prípravu. Neodporúča sa bezhlavo vrhnúť na diétu, ale postupne sa na jej režim pripraviť. Prečo? Vyhnete sa tak nepríjemným reakciám na diétu, ktoré by vám ju mohli znepríjemniť ba dokonca prekaziť. Ide napríklad o bolesť hlavyospalosť počas dňa.

Príprava spočíva v postupnom vysadení alkoholu, cigariet, kofeínu, cukru a ďalších nerestí, ktoré sú počas detoxikačnej diéty zakázané. Pokiaľ je pre vás nepredstaviteľné a nemožné napríklad prestať piť kávu, skúste jej pitie čo najviac minimalizovať, alebo nahradiť ju zelenou kávou. Príprava môže trvať rôzne dlho. My odporúčame minimálne týždeň.

Detoxikačná diéta na očistu tela byť rôzna. Môžete sa na rôznu dobu obmedziť jedením len jednej potraviny (napr. banánová diéta, citrónová diéta, jablková diéta), alebo zvolíte jednoduchší variant.

Ľahšia forma diéty vám povoľuje jesť rôzne druhy čerstvej zeleniny a ovocia, potravinársky nespracovaných surovín- orechy, celé zrná, semiačka, či domáce sušené ovocie.

...

Diéta citrónová na chudnutie a recepty k nej.

Ako sa počas detoxikačnej diéty stravovať?

 • Jedzte pestrú stravu – nebojte sa kombinovať zeleninu s ovocím. Dokonca každé jedlo dňa by malo obsahovať zdroj bielkovín, sacharidov a tukov.
 • Jedzte čo najviac čerstvých potravín – detoxikačná diéta by mala byť zostavená z 80 % ovocia a zeleniny. Sú ľahko stráviteľné, čiže nezaťažujú trávenie a poskytujú ohromné množstvo antioxidantov, vitamínov a minerálov.
 • Bielkoviny – do ovocných a zeleninových šalátov, smoothie, džusov nezabudnite pridať aj zdroj proteínov. Tie často v diétach chýbajú. Skvelé sú orechy, rôzne semiačka, mandľové mlieko atď.
 • Mixujte – ak ste smoothiemaker, pomocníka v kuchyni doteraz veľmi nepoužívali, práve nastal jeho čas. Mixovaním si vytvoríte skvelé šťavy a smoothie nápoje, ktoré sa stanú skvelou formou ako dostať do tela potrebné živiny veľmi jednoducho. Ľudia počas detoxu majú totiž tendenciu jesť málo. Vyhnite sa tomu.
 • Toto určite nejedzte – spracované potraviny, potraviny s pridaným cukrom, mliečne výrobky, tučné jedlá, mäso, príliš slané jedlá, pečivo…
 • Obmedzte – pitie alkoholu, kávy, sladených limonád.

TIP: Počas detoxikačnej diéty sa skvelo hodia osviežujúce smoothie drinky.

Cvičenie počas diéty

Pohyb nie je nikdy na škodu a počas detoxikačnej diéty je dokonca prospešný pre odstránenie toxínov. Stimuluje totiž krvný obeh a zlepšuje prekrvenie.

Bohužiaľ počas tejto diéty môžete pociťovať väčšiu únavu a preto športovanie môže byť ťažko zvládnuteľné. Skúsiť môžete aspoň prechádzky, či beh. 

...

Výhody diéty:

 • mierne schudnete
 • zdravotné benefity
 • nemusíte ju držať dlhodobo
 • zbavenie sa toxínov
 • viac energie po dokončení

Nevýhody diéty:

 • málo energie počas diéty
 • možné výkyvy cukru v krvi
 • možné bolesti hlavy
 • možná hnačka
 • jojo efekt
 

Ako dlho a kedy diétu držať

Detoxikácia tela nie je diétou, ktorú možno držať dlhú dobu. Pre dobrú efektivitu odporúčame zotrvať v diétnom pláne minimálne 5 dní.  Ak sa cítite zdravotne v poriadku, kľudne ju držte ešte pár dní navyše. Po diéte prejdite samozrejme na zdravé a vyvážené stravovanie a detox po určitom čase opäť zopakujte.

Určite ste už počuli vaše kamarátky ako po Vianočných sviatkoch, alebo pred plavkovou sezónou hovoria o detoxe. Robia správne. Detoxikačné diéty sú vhodné hlavne začiatkom jari, pred letom, alebo po lete. Organizmus je potrebné pripraviť na zmenu stravovacích návykov, ktoré sa v jednotlivých ročných obdobiach menia.

Schudnem počas diéty?

Schudnete. Od detoxikačnej diéty môžete očakávať rýchlu stratu kilogramov v krátkom čase. Závisí to hlavne od dĺžky trvania diéty, vášho doterajšieho stravovania a vašej hmotnosti. V priemere je to však okolo 3 – 5 kg.

Výsledok je teda veľmi rýchly, no nie trvalý ak sa po detoxe začnete nekontrolovane prejedať. Práve obdobie po detoxikačnej diéte je dôležité. Ak nechcete, aby váš detox vyšiel na zmar, starostlivo si naplánujte a premyslite, ako sa budete nasledovnú dobu stravovať.

Rady a odporúčania na záver

 • S detoxikačnou diétou začnite v piatok, pokiaľ v sobotu a nedeľu nejdete do práce. Začiatky sú totiž ťažké a stres v práci vám na chuti do diéty nepridá.
 • Odstráňte všetky lákadlá (čokolády, keksíky) z domácnosti, ak nemáte pevnú vôľu.
 • Riaďte sa intuitívne. Pokiaľ máte pocit, že vás zdravotný stav túto diétu odmieta, ihneď s ňou skončte.
 • Detoxikačnú diétu nedržte krátko po chemoterapií, ak máte cukrovku I typu, ste tehotná, alebo sa necítite zdravotne dobre.

Detoxikačná diéta je dôkazom, že nemožno podceňovať  silu zmeny jedálnička, hoci len na krátku dobu. Určite vám neublíži, ba prospeje. Avšak za podmienky, že je správne vykonávaná a váš zdravotný stav je v poriadku. Ešte ste ju nevyskúšali? Tak smelo do toho! Dajte nám vedieť aké sú vaše skúsenosti s ňou.

Recept: Zdravé zelené smoothie na detoxikáciu

Broskyňové smoothie so zázvorom a špenátom si pripravíte podľa tohto receptu.

Receptov na smoothie je neúrekom. My vám predstavujeme obľúbené a chutné zelené smoothie, na ktoré budete potrebovať:

 • 1 kivi
 • 1 banán
 • ¼ šálky ananásu
 • zeler podľa chuti
 • 2 šálky špenátu
 • 1 šálka vody
 • hrsť orechov

Príprava je jednoduchá: všetky ingrediencie dajte do smoothiemakera, zmixujte a máte hotovo. Prajeme vám dobrú chuť a veľa šťastia s očistou tela!

5/5 - (10 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1