Kliknite a začnite písať.

Zdravé recepty

Domáci liek na posilnenie imunity (3 skvelé recepty)

Zdieľať

O imunite sa už napísalo mnoho a v poslednom čase sa môžete s týmto slovom stretnúť na každom kroku. V podstate sa úplne všade hovorí a píše, že by sa mala posilňovať. Prinášame preto 3 skvelé domáce recepty na posilnenie imunity. Ale ešte predtým dovoľte pár slov o imunite.

Domáci liek na posilnenie imunity

Čo je imunita?

Imunita je odolnosť alebo schopnosť organizmu úspešne reagovať voči infekčným a iným agresívnym ochoreniam. Každý novorodenec si prináša do života určitú dávku vrodenej imunity, ktorá sa v priebehu prvých rokov vyvíja. Získaná imunita sa formuje v priebehu života na základe kontaktu s cudzorodými látkami.

Ak ste sa s nejakým patogénom stretli alebo ste voči nemu zaočkovaní, tak získaný imunitný systém si ho pamätá a v prípade budúcej infekcie ho okamžite rozpozná. V prípade, že imunita zlyhá alebo je oslabená, môžete rýchlejšie ochorieť na prechladnutie, chrípku, alergiu, zápal kĺbov alebo aj rakovinu.

Ako posilňovať obranyschopnosť organizmu

Ak ste zdravý človek, svoj imunitný systém podporíte pestrou zdravou stravou, dostatkom kvalitného spánku, či redukciou stresu. Tieto kroky pomôžu udržať váš imunitný systém v najlepšej kondícii.

Zaujímavým prostriedkom ako posilniť imunitu je tiež otužovanie. Napríklad pomocou studenej sprchy alebo aj saunovanie. Nesmiete zabudnúť i na dôkladné vyliečenie akejkoľvek choroby, či už to je banálna nádcha alebo chrípka. Pokiaľ sa organizmus poriadne nevylieči, môžete si tak privodiť rôzne závažnejšie ochorenia.

TIP: Obchádza vás choroba? Spoznajte liečivé byliny a rastliny, ktoré účinne pomáhajú.

Domáce lieky na posilnenie imunity

Veľmi dôležitá je prevencia, najmä dostatok vitamínov a minerálnych látok prijímaných v strave. Nemusíte hneď kupovať drahé výživové doplnky, takéto domáce lieky na posilnenie imunity si rýchlo pripravíte z dostupných a zdravých surovín, ktoré nájdete doma.

1. Škoricový nápoj

Med so škoricou je skvelým nástrojom ako schudnúť alebo upevniť svoje zdravie.

Tento domáci liek na posilnenie imunity si urobíte veľmi ľahko a rýchlo.

Ingrediencie:

 • pohár teplej vody
 • ½ ČL mletej škorice
 • 1 ČL medu

V pohári teplej vody poriadne vymiešajte škoricu a med. Tento škoricový nápoj pite ráno nalačno a pravidelne.

Pravidelnou konzumáciou medu a škorice posilníte váš imunitný systém a ochránite sa pred vírusmi i baktériami. Vďaka antibiotickým a protiinfekčným účinkom je škorica s medom výbornou prevenciou pred chrípkou, prechladnutím alebo angínou. Med okrem vitamínov obsahuje minerálne látky, enzýmy a iné liečivé látky s antibakteriálnym, antioxidačným i imunostimulačným účinkom a jeho sila sa škoricou ešte zosilní.

Škorica má aj hypoglykemický účinok, reguluje hladinu cukru v krvi. V odbornom časopise Diabetes Care boli zverejnené výsledky, kedy u testovaných osôb, ktorí sa liečili na cukrovku typu 2, znížila hladinu cukru v krvi práve škorica. Stačila pritom malá dávka, a to 1 g škorice denne. Popritom poklesla aj hladina LDL cholesterolu v krvi.

Škorica môže mať aj nepriaznivé účinky na zdravie. Preto o jej pravidelnom užívaní sa poraďte s lekárom. Na vine je látka kumarín, ktorú škorica obsahuje. Kumarín je toxický pre pečeň a obličky. Pozor by si mali dávať hlavne ľudia s pečeňovými problémami. Kumarín obsahuje predovšetkým bežná čínska škorica. Cejlónska škorica ho obsahuje až 63 x menej ako čínska. Ak budete užívať cejlónsku škoricu, môžete jej skonzumovať 2,5 ČL, čiže 5 gramov denne. Čínskej len 1 ČL.

2. Zázvorový domáci liek na posilnenie imunity

Ďalším vynikajúcim domácim liekom na posilnenie imunity, proti prechladnutiu a chrípke, ale aj pri bolesti hlavy, hrdla, či na prečistenie tela od toxínov je zázvorová zmes.

Ingrediencie:

 • med 150 – 200 g
 • čerstvý zázvor 300 – 350 g
 • citrón 150 g

Postup:

Očistený zázvor a umyté citróny nakrájajte na menšie kúsky. Môžete ich rozmixovať mixérom do hladka, alebo pomlieť na mlynčeku. Do rozmixovanej zmesi pridajte med a všetko spolu premiešajte. Zmes nalejte do zaváracieho pohára alebo inej nádoby, ktorej veko dobre tesní. Skladujete na tmavom mieste, najlepšie aj v chladničke.

Užívanie:

Užívajte denne nalačno. Jednu alebo dve polievkové lyžice zmesi (každý podľa chuti) zalejte teplou vodou (nie horúcou, do 37 °C). Túto zmes môžete užívať aj bez vody.

Zázvor má skvelé účinky na naše zdravie a taktiež na posilnenie oslabenej imunity.

Zázvor obsahuje veľa vitamínov a pre telo nevyhnutné aminokyseliny. Zdoláva virózy, chrípku, nachladnutie i obezitu. Posilňuje obranyschopnosť organizmu a pôsobí preventívne proti novodobým civilizačným chorobám.

Citróny sú zásobárňou vitamínu C, zaisťujú správnu výživu pre vaše kosti, nervový systém a jednou z ich najväčších predností je schopnosť tráviť bielkoviny. Vitamín C je nevyhnutný pre rast a obnovu buniek i tkanív v celom tele. Okrem citrónov sú aj iné potraviny s vysokým obsahom vitamínu C.

3. Účinný domáci liek na posilnenie imunity

Ďalší domáci liek, ktorý budú milovať aj vaše deti, je zo skvelých a zdravých dobrôt.

Ingrediencie:

 • 1 šálka vlašských orechov
 • ½ šálky mandlí
 • ½ šálky sušených hrozienok
 • ½ šálky sušených sliviek
 • ½ šálky sušených marhúľ
 • 2 menšie citróny aj s kôrou
 • 150 g medu

Postup:

Všetko sušené ovocie aj orechy pomeľte v mlynčeku na mäso alebo rozmixujte. Zalejte medom a premiešajte. Na chladnom a tmavom mieste nechajte odstáť po dobu 1 – 2 dni.

Užívanie: dospelí – 1 lyžičku 3 x denne, deti – 1 lyžičku 2 x denne

Orechy sú zdravé plodiny plné cenných vitamínov a minerálov. Majú vysoký obsah omega-3 mastných kyselín, ktoré majú protizápalové účinky. Vysoká hladina vlákniny v nich podporuje trávenie. Obsahujú veľké množstvo dobrého cholesterolu, ktorý znižuje prítomnosť nebezpečného LDL cholesterolu v krvi.

TIPV domácnosti nájdete mnoho potravín na posilnenie imunity. Ktoré to sú i ďalšie recepty si môžete prečítať  v našom článku. Do pozornosti dávame aj medvedí cesnak.

Lekári sa v praxi čoraz viac stretávajú s oslabenou imunitou u ľudí, za čo môže nezdravý spôsob života. Je namieste sa zamyslieť ako napomáhame telu brániť sa a či budujeme a podporujeme svoj imunitný systém. Nesmieme zabúdať, že je to náš obranný štít, ktorý nás raz možno zachráni.

Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *