Kliknite a začnite písať.

Choroby a ochorenia

Intolerancia na laktózu

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Laktóza – mliečny cukor, je disacharid zložený z glukózy a galaktózy. Tvorí 2 – 8 % z pevných častíc v mlieku. Prirodzeným zdrojom laktózy je mlieko a mliečne výrobky ako syry, jogurty, smotana, maslo, tvaroh a iné. Obsah laktózy v týchto potravinách býva rôzny. Sú ľudia, ktorí sú na laktózu alergickí, avšak netreba si ju zamieňať s alergiou na mlieko. Pozrime sa čo je to intolerancia na laktózu a ako sa stravovať.

Intolerancia na laktózu

Čo je intolerancia na laktózu?

Intolerancia na laktózu nie je choroba. Je to stav, pri ktorom ľudské telo neproduktuje enzým laktáza v tenkom čreve v dostatočnom množstve. Ten štiepy laktózu na jednoduché ľahko stráviteľné cukry. Laktáza sa vyskytuje najmä u malých detí, preto miera intolerancie na laktózu stúpa aj s vekom. Podľa odhadov týmto problémom trpí okolo 25 % belošskej rasy.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Intolerancia na laktózu nie je potravinovou alergiou a ako sme už v úvode spomínali, treba ju odlišovať od intolerancie mliečnych výrobkov. Nedostatok enzýmu laktáza môže byť vrodený alebo získaný. S pribúdajúcim vekom ide spravidla o nevratný stav úbytku produkcie enzýmu laktáza. Získaný nedostatok laktázy býva spravidla následkom aj gastroenterologických problémov ako sú hnačky (vratný stav).

Zistite si intoleranciu na laktózu a otestujte sa doma

Intolerancia na laktózu sa dá zistiť niekoľkými spôsobmi. Lekári ju zistia:

  • z krvi hodnotou glykémie po záťaži laktózou,
  • analýzou dychu po požití laktózy.

Jednoduchým spôsobom si môžete otestovať intoleranciu na laktózu aj sami. Vylúčte mliečne jedlá a mlieko zo stravy na niekoľko dní a cez voľný deň potom nalačno vypite 3 – 4 dcl mlieka.

...

Ak do 2 hodín pocítite niektorý zo symptómov, o ktorých píšeme v článku, je veľmi pravdepodobné, že trpíte intoleranciou laktózy.

Stupeň neznášanlivosti laktózy

Stupeň neznášanlivosti laktózy, čiže „laktózový prah“ si môžete sami zistiť tak, že úplne odstránite potraviny s obsahom laktózy na 3 – 4 týždne. Potom začnite postupne pridávať do stravy malé množstvo mlieka a sledujte príznaky. Takýmto spôsobom môžete zistiť, do akej miery môžete mliečne výrobky konzumovať bez väčších následkov. Nedá sa síce určiť presné množstvo, ktoré zvládnete, ale môže vám to pomôcť.

Osoby s nízkym prahom tolerancie laktózy by mali sledovať etikety na výrobkoch, pretože laktóza sa pridáva ako prísada do jedla v mnohých pekárenských výrobkoch, cukrovinkách, instantných polievkach, paštétach alebo ako lacná náhrada v sušienkach, či dokonca v mnohých mäsových výrobkoch. Laktóza sa môže nachádzať aj v liekoch, preto pri kúpe voľnopredajných liekov sa opýtajte lekárnika na to, či daný liek neobsahuje laktózu.

Intolerancia na laktózu prejavy a príznaky

Príznaky závisia od množstva konzumovaného mliečneho cukru a tiež od stupňa intolerancie na laktózu, čiže prahu, od ktorého mliečny cukor netolerujete. Keď prekročíte svoj „laktózový prah“ môžu sa u vás objaviť tieto symptómy:

...

Symptómy sa prejavia do 2 hodín od konzumácie mliečneho cukru. U každého človeka môže byť ich intenzita rôzna. Čím menej enzýmu dokáže črevo tvoriť a čím viac laktózy sa v krátkom čase doňho dostane, tým sú príznaky výraznejšie. Nestrávená laktóza je príčinou premnoženia baktérií, ktoré produkujú množstvo plynov a taktiež príčinou riedkej stolice.

Aké potraviny pri intolerancii na laktózu jesť?

Neexistuje žiadny liek na liečbu intolerancie laktózy. Pri zostavovaní vášho jedálnička je dôležité vedieť, či máte slabšie prejavy intolerancie na laktózu alebo máte lekárom potvrdenú diagnózu a netolerujete ani malé množstvo mliečneho cukru.

Ak máte slabšie prejavy intolerancie, tak bez väčších problémov môžete v primeranom množstve konzumovať jogurty a syry, ktoré majú menej laktózy. Plnotučné výrobky sú zvyčajne s menším množstvom laktózy v porovnaní s nízkotučnými.

Zvýšený obsah tuku spomaľuje posun laktózy v tráviacom systéme. Probiotická kultúra zmierni problémy s trávením a pomôže štiepiť mliečny cukor na jednoduché sacharidy. Nemusíte sa úplne vzdať tvrdých syrov ako švajčiarsky syr, či čedar alebo tvarohu a gréckeho jogurtu.

Pokiaľ však máte lekárom potvrdenú diagnózu „intolerancia na laktózu“ a netolerujete ani malé množstvo laktózy, tak je nevyhnutné vyrovnať sa s tým a nekonzumovať žiadne mliečne výrobky.

...
Držte sa týchto zásad:
  • vylúčte príjem kravského, ovčieho aj kozieho mlieka a všetkých mliečnych výrobkov
  • všímajte si zloženie hotových výrobkov, ktoré laktózu obsahujú ako mliečna čokoláda, keksy, pekárenské či mäsové výrobky
  • pri liekoch bez predpisu si kupujte len tie, ktoré neobsahujú laktózu
  • nahraďte mlieko náhradami ako je kokosové, sójové, mandľové, špaldové či ryžové mlieko

Moderné technológie výroby potravín umožňujú také spracovanie kravského mlieka, že máte k dispozícii aj bezlaktózové mlieko i mliečne výrobky.

V organizme je dôležitým minerálom vápnik, ktorý je zodpovedný nielen za stavbu kostí a chrupu, ale aj za správne fungovanie nervov, svalov a imunitného systému. V prípade, že nemáte šancu získať dostatok vápnika z mlieka, doprajte si iné potraviny s jeho bohatým obsahom.

Pravda a fakty o kravskom mlieku, ktoré nie je úplne zdravé.

Vhodné a povolené potraviny pri intolerancii:
  • listová zelenina
  • strukoviny
  • šampiňóny
  • orechy
  • mak
  • ryby
  • sezamové, slnečnicové semienka
  • obilniny
  • ovocie a zelenina
  • mäso
  • tofu

Čo pomáha pri intolerancii na laktózu?

Niektoré potraviny potláčajú intoleranciu laktózy a to tak, že majú pozitívny vplyv na lepšie trávenie a neutralizujú žalúdočnú kyselinu. Patria medzi ne:

  • repíkový, harmančekový čaj – neutralizujú žalúdočnú kyselinu a zmierňujú nadúvanie
  • zázvor – zlepšuje trávenie a zmierňuje nevoľnosť i plynatosť
  • jablčný ocot – znižuje počiatočné príznaky intolerancie na laktózu tým, že podporuje trávenie, a potláča zažívacie problémy spôsobené neznášanlivosťou laktózy

Neviete či vás trápi intolerancia na laktózu? Navštívte lekára!

Máte intoleranciu na laktózu? Musíte vyradiť z jedálnička všetky potraviny, ktoré laktózu obsahujú a hľadať iné alternatívy, čiže potraviny bez laktózy.

V prípade, že vás trápia podobné príznaky, o ktorých sme písali v tomto článku, spravili ste si obdobný test na intoleranciu laktózy a vyšlo vám, že ňou môžete trpieť, určite vyhľadajte lekára.

Doktor vyšetrením vylúči / potvrdí, aká veľká je vaša intolerancia na laktózu a v konečnom dôsledku môže vylúčiť alebo potvrdiť aj možnú celkovú alergiu na bielkoviny kravského mlieka.

5/5 - (7 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

1 komentár

  1. Timea Struhárová 1. marca 2018

    Zdravím, ako to je s tými liekmi a intoleranciou na laktózu? Vy píšete že sa tomu treba vyhýbať , inde zas že to je len zanedbateľné množstvo. Čiže ide o to že aký je ten konkrétny liek a koľko laktózy obsahuje? A môže uškodiť aj stopový obsah ak sa užíva dlhodobo a pravidelne? Ďakujem.

    Odpovedať

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *