Kliknite a začnite písať.

Superpotraviny Zdravá výživa

Klinčeky na bolesť zubov a ďalšie neduhy

Zdieľať

Klinčeky pravdepodobne nie je potrebné nikomu z vás nejako osobitne predstavovať. Ich nezameniteľná vôňa v koláčikoch, varenom víne alebo punči dopĺňa výnimočnú atmosféru vianočných trhov a ako súčasť hojne využívaných korenín v tomto období napokon dotvára aj čaro samotných Vianoc v našich domácnostiach. Vedeli ste však, že klinčeky na bolesť zubov sa neodporúčajú len tak? Prečítajte si, prečo sú ideálne nielen pri bolesti zubov.

Klinčeky na bolesť zubov

Klinčeky boli v minulosti podobne ako iné koreniny vyvažované zlatom. Ich účinky dobre poznali už starí Číňania i Egypťania, no a neskôr po ich rozšírení do Európy sa stali obľúbeným korením a osvedčeným prostriedkom na tíšenie bolesti zubov našich predkov. A inak tomu nie je ani dnes.

Tieto nerozvité sušené púčiky kvetov zo stromu klinčekovca voňavého viacerí z nás dobre poznajú tiež pre jeho liečivé, či preventívne účinky. Aromatické klinčeky tak dokážu potešiť nielen naše zmysly, ale môžu prispieť k utíšeniu bolestí zubov.

Klinčeky na bolesť zubov

Klinčeky, alebo ak chcete klinčekovec voňavý, vďaka obsahu silíc dokáže účinne utíšiť bolesť zubov a preto sa ho oplatí mať vždy v zásobe. Skutočnosť, že máte klinčeky poruke oceníte najmä vtedy, keď vás prepadnú náhle bolesti zubov a vy nemôžete okamžite vyhľadať zubára.

Pri takýchto bolestiach zubov zvyčajne postačí, keď 1 alebo 2 klinčeky v ústach rozžujete a nejaký čas necháte uvoľnené silice pôsobiť na bolestivom mieste. Účinok klinčekov by sa mal prejaviť čoskoro, takže bolesť by mala ustúpiť v priebehu niekoľkých minút.

Okrem anestetického a analgetického účinku pri bolestiach zubov však silice obsiahnuté v klinčekoch dokážu pôsobiť tiež ako prírodné antiseptikum. V praxi to znamená, že eliminujú patogénne mikroorganizmy a v konečnom dôsledku zabraňujú bakteriálnym infekciám pri zápaloch ďasien.

Po klinčekoch môžete siahnuť nielen vtedy keď vás trápia zuby, ale napríklad aj v prípadoch keď nemáte pri sebe žuvačku a potrebujete svieži dych.

TIP: Opatrne rozžujte 1 – 2 klinčeky a následne nechajte pôsobiť na mieste bolesti.

Klinčeky pomôžu aj pri iných neduhoch

Klinčeky sa však osvedčili nielen pri bolesti zubu a ako prírodný liek na bolesť. Toto nenápadné aromatické korenie totiž okrem antioxidantov, flavonoidov, trieslovín, či salicylátov obsahuje dôležitý draslík a mangán.

Vo všeobecnosti tak klinčeky dokážu upokojiť, uvoľniť kŕče, povzbudiť chuť do jedla a podporiť trávenie. Výpočet pozitívnych účinkov sa ale ani zďaleka nekončí a spomínané látky obsiahnuté v klinčekoch mu dávajú do rúk aj iné tromfy, ktoré z neho robia domáci liek na rôzne choroby.

Na klinčeky si spomeňte pri mykóze nôh i artritíde

Popri protizápalových, anestetických a protizrážanlivých účinkoch môžu byť klinčeky použité aj na domácu liečbu artritídy. S klinčekmi však nedáte šancu nielen baktériám, ale ani plesniam.

Trápi vás mykóza nôh? Toto povrchové plesňové ochorenie dokáže poriadne potrápiť vaše nohy najmä počas letných mesiacov. Po návšteve kúpaliska, sa môže onedlho objaviť nepríjemné podráždenie a svrbenie neskôr sprevádzané trhlinkami a olupovaním kože. No ak si spomeniete na klinčeky s ich protiplesňovými účinkami, tak  miernejšie formy mykózy nôh môžu byť minulosťou.

Bojovníci s chrípkou a prechladnutím

Klinčeky môžu byť nápomocné aj pri chrípke a prechladnutí. Domácu liečbu prechladnutia, či chrípky v podobe odpočinku, pitia dostatočného množstva tekutín a užívania liekov na zníženie horúčky preto podporte konzumáciou klinčeka.

Klinčeky sa osvedčili aj pri zápaloch pečene vírusového pôvodu a bez povšimnutia neostáva ani ich preventívny protirakovinový účinok, ktorý je v súčasnosti predmetom viacerých výskumov.

Vedci však neostali iba pri skúmaní protirakovinových účinkov a pokúšajú sa zistiť vplyv klinčekového oleja na cukrovku, pľúcne ochorenia, depresiu a menštruačné bolesti.

Okrajovo však môžeme spomenúť tiež oblasť alternatívnej medicíny, ktorá klinčeky používa na zrýchlenie metabolizmu alebo pri liečbe anémie, teda pri nedostatku červených krviniek. Mimochodom, klinčekový olej je súčasťou známych vietnamských a čínskych balzamov.

Bolesť zubov klinčeky

Tipy na prípravu a používanie klinčekov

Klinčeky ako napokon všetko, treba používať s citom a mierou. Okrem klasického použitia, kedy sú klinčeky do nápojov a jedál pridávané samostatne alebo ako súčasť korenín si môžete pripraviť rôzne netradičné alternatívy. Prinášame niekoľko tipov.

  • Liečivé a preventívne účinky klinčekov zvýšite, keď si pripravíte tinktúru. Do kvalitného, minimálne 40 % alkoholu dajte menšiu hrsť klinčekov a nechajte ich lúhovať aspoň na 2 týždne. Po vylúhovaní vyberte klinčeky z alkoholu. Takto pripravenú tinktúru môžete používať pri náhlych bolestiach zubov alebo pri zápaloch ďasien. Pripravenú tinktúru však môžete používať tiež ako ústnu vodu, ale v takom prípade budete musieť tinktúru zriediť na polovičnú alebo tretinovú koncentráciu.
  • Pri zápale priedušiek vám môže pomôcť nálev z 5 klinčekov, ktoré po zaliatí vriacou vodou necháte lúhovať v šálke približne 10 minút. Pri problémoch s dýchacími cestami vám pomôže podobný nálev, ktorý si pripravíte do väčšej nádoby s dvojnásobným množstvom klinčekov. Takto pripravený nálev použite na inhalovanie.
  • Účinky aromatického klinčekovca voňavého naplno využijete aj pri zhotovení overenej zmesi pozostávajúcej z klinčekov, kúskov škorice, sušených šípok a jablčných šupiek. Takúto doma pripravenú zmes si môžete dopriať vždy pre zrelaxovanie alebo naopak pri pocitoch únavy na celkové povzbudenie organizmu.
  • Rovnaké účinky dosiahnete, ak si do šálky zeleného čaju pridáte aspoň 3 klinčeky.
  • Menej známe sú účinky klinčekov pri eliminovaní vrások v oblastí očí. Tento nálev preto ocenia predovšetkým ženy. Príprava je úplne jednoduchá. Postačí ak v približne 1,5 dcl vody povaríte niekoľko klinčekov po dobu piatich minút a nálev necháte vychladnúť. Po vychladnutí prostredníctvom kozmetických tampónov nálev aplikujte na vrásky.
  • Klinček má tiež konzervačné vlastnosti a je často pridávaný do brusnicových, jablkových, či hruškových kompótov.

Klinčeky v praxi a skúsenosti

Úprimne povedané, s tlmením bolesti pri boľavom zube nemáme osobnú, ale iba sprostredkovanú skúsenosť. Podľa vyjadrení však k poľaveniu bolesti po rozžutí klinčekov skutočne príde.

Zub síce neprestal bolieť úplne, ale úľava sa po niekoľkých minútach dostavila. Údajne postačuje na to, aby bez nejakých výraznejších komplikácií človek počkal do rána a nechal si zub ošetriť svojim zubným lekárom. Nezabudnite – dôležité je odstrániť príčinu bolesti!

Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *