Kliknite a začnite písať.

Superpotraviny Zaujímavosti

Kotvičník zemný: Skvelý na detoxikáciu aj podporu zdravia

Zdieľať

Naše staré mamy poznali silu prírody a uprednostňovali ju pred chemicky pripravovanými liekmi. Kotvičník zemný nie je vo všeobecnosti veľmi populárny, no jeho účinky sú nepopierateľné. Poďme to napraviť a povedzme si o tejto rastline pár slov.

Rastlina zvaná kotvičník zemný má pozitívne účinky na zdravie.

Kotvičník zemný

Ide o kvitnúcu rastlinu so žltými kvetmi, ktorej botanický názov je Tribulus Terrestris. Rastie v rôznych klimatických podmienkach. Dokonca aj v nehostinných púšťach, na suchých a studených miestach.

Pôvod kotvičníka zemného siaha až do Ázie, kde patril medzi najstaršie lieky a jeho účinky doteraz využívajú mnohé kultúry po celom svete.

Zloženie

Zloženie je skutočne veľmi pestré, a práve vďaka nemu je kotvičník takou účinnou bylinkou. Medzi najdôležitejšie látky v ňom obsiahnuté patria:

 • bielkoviny, tuky, sacharidy
 • vláknina
 • vitamín C
 • minerály
 • steroidné saponíny
 • alkaloidy
 • triesloviny
 • flavonoidy
 • živica
 • glykozidy

Účinky kotvičníka na zdravie

Zhrnuli sme najznámejšie benefity, ktoré nám kotvičník zemný preukázateľne prináša.

Účinok na pohlavné zdravie

Konzumovaný ako doplnok stravy, má kotvičník zemný priaznivý vplyv na libido. Považuje sa za prírodné afrodiziakum, ktoré vedie k zvýšeniu hladiny testosterónu, zvýšeniu sexuálnej túžby a výkonu.

Ďalej vedie k zvýšenej spermatogenéze (produkcia spermií) u mužov a ku oogenéze (tvorbe vajíčok) u žien. Odporúča sa ako doplnková liečba pri erektilnej dysfunkcii. Účinok na zvýšenie svalovej hmoty a sily ho predurčuje ku konzumácii hlavne športovcami.

Liek na menopauzu

Menopauza (ukončenie menštruačných cyklov a plodnosti) je prirodzená biologická zmena, ktorej sa nevyhne žiadna žena. Častokrát je sprevádzaná nepríjemnými príznakmi, ktoré žene dokážu znepríjemniť dennodenný život.

Vhodnou voľbou, ako minimalizovať príznaky menopauzy, je konzumácia kotvičníka. Ten odstraňuje návaly tepla, zmierňuje nepríjemné búšenie srdca, potenie ba dokonca zvyšuje libido.

Kotvičník je prírodné afrodiziakum i liek na mnoho chorôb.

Liek na vnútorné choroby

Ide o širokospektrálnu bylinku, ktorou môžete zlepšiť svoj zdravotný stav pokiaľ trpíte nasledujúcimi ochoreniami:

 • Kardiovaskulárne ochorenia – angína pectoris, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, anémia a zlý krvný obeh. Znižuje hladinu cholesterolu, má antisklerotický účinok, normalizuje krvú zrážanlivosť.
 • Gastrointestinálne problémy– uľavuje od tráviacich ťažkosti, zlepšuje peristaltiku, bojuje so zápchou, plynatosťou, bolesťami brucha po prejedení.
 • Ochorenia močového systému – má močopudný efekt, bojuje proti infekciám močového ústrojenstva, má využitie pri obličkových kameňoch, lieči močovú inkotinenciu, zmierňuje bolesť pri močení.
 • Alergie, ochorenia kože, ekzémy

Pre lepšiu náladu

Zmeny nálady a depresívne stavy sa týkajú hlavne nás, žien (neurazte sa 🙂 ). Hormonálne zmeny a precitlivenosť na vonkajšie vplyvy vedú často k závažným psychickým stavom.

Máte dlhodobo zhoršenú náladu? Cítite sa byť podráždená? Je potrebné riešiť to ihneď. Nie vždy musíte navštíviť psychológa alebo siahnuť po liekoch. Niekedy sa stačí obrátiť na matku prírodu a hľadať pomoc v nej.

Kotvičník zemný má ako mnoho ďalších byliniek pozitívny vplyv na náladu, stres a úzkosť. Môže byť užitočný aj pre ženy, ktoré trpia PMS (predmenštruačný syndróm).

Detoxikačný účinok

Tento účinok sa spája so schopnosťou kotvičníka pôsobiť v tele ako diuretikum. Ten zlepšuje a podporuje odtok moču, pomáha čistiť telo za pomoci obličiek, ktorými sa odstraňujú rôzne metabolity a toxíny. Tiež má pozitívny účinok na pečeň, ktorá sama o sebe je orgánom detoxikácie.

TIP: Pozrite si návody ako správne detoxikovať telo a odstrániť toxíny.

Ako kotvičník zemný konzumovať?

Na konzumáciu sú vhodné všetky časti rastlinky, no najčastejšie sa konzumujú korene a semená. Tie sa väčšinou sušia a sú dostupné vo forme prášku, kapsúl alebo aj ako kvapky.

Veľmi obľúbený je aj čaj z kotvičníka zemného, ale rovnakú účinnosť má aj odvar. Ten získame zaliatím 1 lyžice kotvičníka v pol litri vody. Na vnútorné použitie sú vhodné tinktúry a extrakty, na vonkajšie použitie sa odporúčajú rôzne gély, krémy a maste.

Dávkovanie a užívanie

Dlhšie užívanie kotvičníka zemného ako 3 mesiace sa neodporúča. Ak je potrebné užívať ho dlhšiu dobu, tak sa odporúča striedať intervaly užívania a abstinencie. Najvhodnejšie je striedať týždeň užívania a potom si dať týždeň pauzu.

Účinok sa dostaví zvyčajne po 3 -4 dňoch, najúčinnejší je však v spolupráci s koreňom maca. Účinok je vtedy omnoho rýchlejší a silnejší. Odporúčaná denná dávka je 600 – 1000 mg podávaná v poobedňajších hodinách. Neužívame večer pred spaním.

Kedy sa mu radšej vyhnúť?

Kotvičník zemný je bylinka ktorá je najvhodnejšia pre osoby staršie ako 30 rokov. Osoby mladšie ako 18 rokov by sa jeho užívaniu mali úplne vyhnúť. Užívanie Kotvičníka sa neodporúča pri hormonálnych ochoreniach.

U mužov ide hlavne o ochorenia prostaty a u žien o rakovinu prsníka, či maternice. Pokiaľ ste tehotná alebo dojčíte, o konzumácií tejto bylinky sa radšej poraďte s vašim lekárom. Neodporúča sa ľuďom, ktorí sa liečia na zápaly žalúdka a vredy.

Čo sa týka nežiadúcich účinkov, nie je ich veľa. Udáva sa vplyv na glykémiu, ktorý môže byť závažný u diabetikov a mierna žalúdočná nevoľnosť. K nej však dochádza, pokiaľ ho konzumujete bezprostredne s jedlom.

Každý organizmus reaguje na obsiahnuté látky inak. A preto, pokiaľ sa u vás objavia aj iné nežiadúce účinky, znížte alebo vynechajte dávku.

Tinktúra z kotvičníka zemného – ako si ju pripraviť?

Pre tých, ktorí si nevedia rady s tým, ako kotvičník konzumovať, ponúkame rýchly recept na tinktúru.

Postup je veľmi jednoduchý. Na prípravu budete potrebovať celú sušenú alebo čerstvú bylinku, ktorú dáme do uzatvárateľnej fľaše, zalejeme minimálne 60 % alkoholom, uzavrieme a máme hotovo!

Necháme odstáť približne 2 týždne a každý deň fľašu pretrepeme. Skladovať sa odporúča na tmavom mieste pri izbovej teplote. Po dvoch týždňoch scedíme a môžeme užívať.

Vyskúšajte jej účinky aspoň raz

Kotvičník zemný je bylinka ktorú by ste v obchodoch so zdravou výživou určite nemali prehliadnuť. Dokonca si ho môžete doma vypestovať a tešiť sa veľkej úrode, pretože rastlina nie je náročná na podmienky a starostlivosť.

Presvedčte sa o jeho účinkoch na vlastnej koži. My hovoríme: lepšie raz vyskúšať ako tisíckrát počuť. Určite neoľutujete.

Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1

2 komentáre

 1. mám skúsenosť s užívaním. Pestujem ho doma a robím z neho tinktúru.
  Užívala som som ho v kuse asi 4 roky. Teraz mi narástol na chrbtici stavci L4 hemagiom,
  ktorý tlačí na nervy a bolesť vystreluje do ľavej nohy.
  Mám dilemu, či sa hemagiom nevytvoril z dlhodobého užívania kotvičníka…….
  Prosím o Váš názor

  1. Michal 3. októbra 2017

   Dobrý deň, podľa mňa za nález nemôže priamo kotvićník, no ak ste mala nejaký malý “zárodok”, kovičník mohol tento malý nádor prekrvovať a vyživovať, takže narástol rýchlejšie, než bez kotvičníku. Ale to je iba môj odhad.

   Páni hľadajú kotvičník práve preto, aby im riadne prekrvil penis a dodal pevnú erekciu, ale nejaké nádory nie sú evidované…