Kliknite a začnite písať.

Superpotraviny

Maca peruánska – superpotravina, ktorú musíte poznať!

Zdieľať

Maca peruánska je rastlina, ktorá sa stáva čoraz viac populárnou v súvislosti so zdravím a prírodnou medicínou. Aké sú jej účinky, pre koho je vhodná a môže pomôcť aj vám? Poďme to spoločne preskúmať.

Žerucha peruánska alebo koreň maca, je rastlina blahodárna na organizmus človeka.

Maca peruánska a jej pôvod

Maca peruánska však vôbec nie je v oblasti zdravia nováčikom. Pokiaľ ste nej ešte nepočuli, možno je to kvôli jej názvu. V knihách a na internete ju môžete nájsť pod mnohými názvami.

Najčastejšie je to Koreň maca, Žerucha peruánska, Ženšen peruánsky, prírodná viagra alebo latinský názov Lepidium meyenii. Už vám to niečo hovorí?

Jej účinky a silu poznajú obyvatelia Južnej Ameriky už tisícky rokov. Maca sa pestuje pre koreň veľkosti reďkovky, ktorý rastie v kamenistej, nie príliš výživnej zemine. Pôvod rastliny siaha do nehostinnej oblasti v Peru, kde bola prvotne pestovaná.

Aj dnes sa jej mimoriadne darí v týchto vysokohorských oblastiach (nad 4 000 m.n.m) s nie najlepšími klimatickými podmienkami, hoci nemá problém rásť kdekoľvek. Rastline nevadia slnečné lúče, ale ani chladný vzduch, mrazivé teploty a silný vietor.

Zloženie Macy peruánskej

Napriek nie príliš pôvabnému vzhľadu a veľkosti, obsah koreňa Maca je bohatý na široké spektrum živín, antioxidantov a minerálov.

Obsahuje hlavne:
  • sacharidy
  • bielkoviny
  • mastné kyseliny
  • vlákninu
  • aminokyseliny
  • vitamíny B1, B2, C
  • draslík, sodík, vápnik, horčík, fosfor, bór, selén a zinok
  • sterolové látky
  • izotiokyanáty (afrodiziáklna funkcia)

Ako Macu konzumovať?

Koreň Macy môžete pokojne pridať do bežného jedla a teda ani nepostrehnete, že nejaký doplnok výživy konzumujete. Primiešať ju môžete aj do smoothie nápoja, polievok i šalátov.

Existujú aj rôzne doplnky výživy, ktoré kúpite v obchodoch so zdravou výživou. V nich je Maca obsiahnutá v rôznej forme – tablety, kapsule, extrakt z Macy alebo prášková forma.

Čo sa týka dávkovania, tak neprekračujte množstvo 350 – 550 mg 2 až 3-krát do dňa. Množstvo je však variabilné a závisí od vašej váhy a veku. Pokiaľ ste starší (55 rokov a viac) alebo nižšieho vzrastu, tak začnite s nižšími dávkami a sledujte ako vaše telo zareaguje. Pokiaľ sa u vás neobjavia žiadne nežiadúce účinky (problémy so spánkom, nervozita, búšenie srdca), dávku kľudne navýšte.

Odporúčanú dennú dávku Macy môžete navýšiť aj vtedy, keď ju užívate z terapeutických dôvodov. Približne po mesiaci pravidelnej konzumácie Macy peruánskej je vhodné dať si na pár dní pauzu a potom znova v konzumácií pokračovať.

Účinky a benefity užívania Macy peruánskej

Maca je určená pre ženy a mužov všetkých vekových kategórií. A keďže ženské a mužské telo je od seba v určitých smeroch odlišné, tak aj pri účinkoch koreňa môžeme sledovať rozdiely.

Maca a plodnosť

Množstvo štúdií poukazuje na zlepšenie stavu u tých párov, ktoré mali problémy s otehotnením, po pravidelnej a dlhodobej konzumácií Macy. Prečo? Maca peruánska podporuje reprodukčné zdravie tým, že má schopnosť vplývať na hormonálnu rovnováhu u žien.

Správne fungovanie hormónov a bezproblémová ovulácia sú totiž pre otehotnenie nevyhnutné. Taktiež je vhodná pre ženy, ktoré trápi bolestivá a silná menštruácia a predpokladá sa, že dokáže oddialiť skoré príznaky menopauzy.

Macu by mal pri problémoch s otehotnením užívať aj partner. Maca peruánska zlepšuje erekciu a zvyšuje produkciu, aktivitu a pohyblivosť spermií. Práve tieto aspekty sú pre oplodnenie ženy dôležité.

Zvyšuje chuť na sex

Ak máte chúlostivejšie problémy týkajúce sa sexuálneho zdravia, tak aj v tejto oblasti vám Maca pomôže. Maca peruánska sa vyznačuje svojou vysokou účinnosťou ako afrodiziakum a pomôže vám opäť objaviť vo vašom vzťahu plameň vášne. Pridávajte do varenia štipku nastrúhaného koreňa Macy a sledujte, či sa vaša chuť na sex zvyšuje.

Cíťte sa po nej plný energie a majte dobrú náladu

Určite si niekedy prechádzate obdobím, kedy sa vám nič nechce, cítite úzkosť, ste podráždený a smutný. Pokiaľ však tieto nálady prichádzajú príliš často alebo príliš dlho trvajú, je dôležité konať.

Nečakajte kým sa smutná nálada zmení na depresiu. Maca peruánska našla svoje využitie aj v liečbe pred-depresívnych stavov. Nielen, že zdvihne náladu, ale má schopnosť nabudiť vás podobným spôsobom ako káva, či zelený čaj.

Maca peruánska pôsobí ako prírodné afrodiziakum a výrazne zvyšuje chuť na sex.

Maca peruánska pôsobí ako prírodné afrodiziakum a výrazne zvyšuje chuť na sex.

Upokojuje pokožku

Koreň rastliny je možné využívať nielen na vnútorné, ale aj na vonkajšie použitie. Maca chráni, ukľudňuje a lieči pokožku človeka. Aplikácia extraktu z Macy na kožu môže byť prospešná pri zmierňovaní stavov po nadmernom opálení.

Maca a osteoporóza

V štádiu výskumov je aj vplyv Macy na zastavenie osteoporózy. Osteoporóza je pomerne časté ochorenie kostí, charakterizované ako porucha ich metabolizmu. Pri tomto ochorení dochádza k nebezpečnému ubúdaniu kostného tkaniva a kosti sa tak stávajú omnoho slabšie i zraniteľnejšie.

Riziko osteoporózy sa zvyšuje u žien, ktoré prechádzajú z menštruačného štádia do obdobia menopauzy. Predpokladá sa, že Maca je schopná oddialiť a spomaliť tento patologický proces na kostiach.

Nežiadúce účinky

Čo sa týka nežiadúcich účinkov, tie sú individuálne a môžu sa líšiť od človeka k človeku. Najčastejšie sa uvádza bolesť hlavy a nespavosť. Nežiadúce účinky sa môžu, ale nemusia prejaviť. Ak sa u vás predsa len nejaké vyskytnú, je potrebné znížiť dávku alebo sa o ďalšom užívaní praďte s lekárom.

1000-krát lepšia ako chemické prípravky

Maca peruánska je ďalším dôkazom toho, že matka príroda nám poskytuje veľké množstvo zdrojov, z ktorých môžeme čerpať. Pokiaľ teda chcete podporiť vašu sexuálnu aktivitu alebo zvýšiť plodnosť, tak by ste Macu mali uprednostniť pred inými (chemickými) prípravkami.

Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1