Kliknite a začnite písať.

Superpotraviny Zaujímavosti

Medvedí cesnak – uskladnenie, pestovanie, účinky

Zdieľať

Poznáte silu medvedieho cesnaku? Medvedí cesnak je účinná liečivá bylinka, ktorá má mnohostranné využitie. Prečistí nielen obličky a močové cesty, ale zároveň priaznivo vplýva na tepny srdca, odstraňuje zvápenatenie ciev, optimalizuje vysoký krvný tlak a celkovú cirkuláciu krvi v tele. Čo všetko ešte tento zelený zázrak dokáže, ako na pestovanie a uskladnenie? Všetko sa dočítate v našom dnešnom článku.

Medvedí cesnak

Medvedí cesnak

Medvedí cesnak je zdravá a chutná bylinka, ktorá rastie skoro na jar vo vlhších lesoch po celej Európe a časti Ázie. Jeho výrazná vôňa, korenistá chuť a liečivé účinky sú známe už tisícky rokov. Naši predkovia ho hojne využívali v kuchyni a pri liečbe mnohých ochorení.

Svojej obľube sa teší aj u lesných zvierat, ako napríklad u diviakov alebo medveďa hnedého, ktoré zvyknú rozkopať zem, aby sa dostali ku cibuľkám cesnaku. Podľa legendy je medvedí cesnak prvou rastlinou, ktorú medveď zožerie hneď po prebudení zo zimného spánku na detoxikáciu jeho organizmu. A preto dostal prívlastok medvedí.

Pestovanie medvedieho cesnaku

A čo medvedí cesnak a jeho pestovanie? Medvediemu cesnaku sa darí vo vlhkom prostredí s jemne kyslou pôdou. Jeho cibuľka sa prebúdza už v neskorej zime, aby mohla koncom marca alebo začiatkom apríla naplno vyrašiť zo zeme.

Medvedí cesnak sa môže rozmnožovať semienkami alebo cibuľkami. Ak sa ho rozhodnete pestovať od semienka, ideálny čas na sadenie je od októbra do marca priamo vo vašej záhrade. Ak chcete rozmnožovať od cibuľky, zasaďte ich koncom leta v auguste alebo septembri, keď je už cesnak dávno odkvitnutý.

Medvediemu cesnaku vyhovuje tienisté miesto v blízkosti stromčekov alebo kríkov. Treba si však dať pozor, aby ste ho nesadili na miesto, kde ste predtým pestovali cibuľu. Budete mať tak istotu, že ste cesnak nezasadili na neúrodný kus pôdy (cibuľa potrebuje podobné živiny).

Táto bylinka nie je veľmi náročná, preto si radšej dávajte pozor na jeho premnoženie. Keď má ideálne podmienky pre rast, vie sa veľmi rýchlo po záhradke rozšíriť a potom by ste sa už z neho nemuseli tak tešiť.

Skladovanie medvedieho cesnaku

Ako skladovať medvedí cesnak? Táto otázka trápi množstvo milovníkov tejto bylinky. Prečítajte si niekoľko spôsobov, ako medvedí cesnak uskladňovať.

1. Chladenie – spôsob ako skladovať medvedí cesnak

Ak chcete medvedí cesnak skonzumovať do niekoľkých dní od jeho nazbierania, jednoznačne vám odporúčame, aby ste ho uložili len do chladničky. Tak sa v ňom uchovajú všetky dôležité živiny a vitamíny, a cesnak zostane dlhšie čerstvý.

Ak chcete medvedí cesnak udržať v chladničke čerstvý ešte dlhšie, natrhajte listy cesnaku aj so stonkami, tie vložte do pohára s vodou a tak uložte do chladničky.

2. Sušenie a mrazenie

V lekárňach alebo špecializovaných predajniach môžete objaviť sušený cesnak, no ten nemá taký obsah vitamínov a účinky, ako čerstvý medvedí cesnak. Preto, ak si chcete medvedí cesnak uchovať na dlhší čas s množstvom vitamínov, ako v tom čerstvom, tak ho jednoznačne dajte do mrazničky.

3. Zdravé a chutné pesto

Ako uchovať a skladovať medvedí cesnak na dlhšiu dobu a zároveň v ňom zachovať všetky živiny, ktoré môže ponúknuť? Pripravte si chutné pesto. Ako si takéto pesto pripraviť? Tu máte recept!

Budete potrebovať:

 • 5 hrstí listov medvedieho cesnaku
 • 100 ml olivového oleja
 • 100 g vlašských orechov
 • 1 ČL citrónovej šťavy
 • 1 ČL morskej soli

Umyté listy medvedieho cesnaku pokrájajte na menšie kúsky a vložte do mixéra. Ku listom cesnaku pridajte aj olej, orechy, soľ a citrónovú šťavu. Všetko to vymixujte na hladkú hmotu, pastu. Takúto pastu, teda pesto, môžete podávať na hrianky, čerstvý chlieb, jednohubky alebo na tepelne spracované mäso, kde sa vám bude hodiť.

4. Tinktúra z medvedieho cesnaku

Toto je tip na ďalšie vhodné uskladnenie medvedieho cesnaku – tinktúra. Ide o extrakt z čerstvého medvedieho cesnaku, ktorý sa po nakrájaní naloží v pomere 1:5 do tvrdého alkoholu. Po dvoch až troch týždňoch lúhovania sa extrakt precedí cez sitko a uloží do fľašky.

Mladý medvedí cesnak

TIP: Medvedí cesnak má množstvo pozitívnych účinkov. Určite sa však pozrite aj na ďalšie superpotraviny.

Liečivé účinky medvedieho cesnaku

Medvedí cesnak je chutná, ale hlavne zdravá bylinka, ktorá môže vášmu telu v mnohých ohľadoch pomôcť. Jeho skvelé účinky sú známe už od nepamäti a ľudia ho používali pri najrôznejších zdravotných ťažkostiach. Na čo má medvedí cesnak pozitívny vplyv?

 • Je výborným prečisťovadlom. Medvedí cesnak má množstvo liečivých vlastností, no k tým najhlavnejším patrí aj jeho detoxikačná schopnosť. Treba ho konzumovať vo všetkých formách počas apríla, aby jarná prečisťovacia kúra mala patričné účinky.
 • Môže pomôcť aj pri najrôznejších žalúdočných problémoch, akými sú napríklad zápcha, nadúvanie alebo chronické hnačky. Má aj preventívne účinky voči rakovine hrubého čreva.
 • Medvedí alebo divoký cesnak sa odporúča konzumovať aj pri liečbe srdcovo-cievnych ochorení. Ak máte problém s vysokým krvným tlakom, skúste zaradiť medvedí cesnak do jarného jedálnička.
 • Pomáha tiež aj pri kŕčových žilách.
 • Trpíte častými bolesťami hlavy? Medvedí cesnak môže pomôcť aj ľuďom trpiacim častými migrénami.
 • Využíva sa tiež pri liečbe ochorení horných dýchacích ciest, akými sú astma a zápal priedušiek.
 • Je výborný na posilnenie imunity v jarnom období, kedy sa menia teplotné podmienky a ľudský organizmus je oslabený a náchylný na rôzne ochorenia.
 • Silná korenistá chuť cesnaku môže pomôcť vypudiť z tela aj hlísty.

Tak čo, vyskúšate si vypestovať medvedí cesnak alebo si spraviť z neho pesto? Táto bylinka je pre naše zdravie naozaj veľmi užitočná a mali by ste ju aspoň raz vyskúšať či už na chlieb alebo na dobré mäsko. A nie je to skvelé pre chuť, ale hlavne pre vaše zdravie.

Taktiež budeme radi, keď nám do komentárov napíšete vaše osvedčené tipy na pestovanie a uskladnenie medvedieho cesnaku! 🙂

Upozornenie
Pri zbieraní lístkov medvedieho cesnaku si dávajte pozor aby ste si ich nepomýlili s listami konvalinky, ktoré sú jedovaté. Listy majú podobný tvar, konvalinka má listy o trochu hrubšie a z jedného koreňa vyrastajú zväčša iba dva tri listy. Ako ich teda odlíšiť? Najlepším rozoznávacím znakom je vôňa. Medvedí cesnak má na rozdiel od konvalinky veľmi výraznú cesnakovo cibuľovú vôňu. Najviac pripomína vôňu čerstvej pažítky.
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *