Kliknite a začnite písať.

Zdravá výživa Zdravé recepty

Proteínové tyčinky + recept na domácu proteínovú tyčinku!

Zdieľať

Máte chuť na sladké, no dávate si veľký pozor na svoju líniu? To však neznamená, že si niečo sladké pod zub nemôžete dať. Super sú napríklad proteínové tyčinky, ktoré nielen zaženú hlad, ale aj doplnia potrebné živiny. Už ste ju vyskúšali? My áno. Na záver vám tiež ukážeme recept, ako sa taká proteínová tyčinka dá ľahko pripraviť aj u vás doma.

proteínové tyčinky

Proteínová tyčinka – žiadny nováčik na trhu

Iste sa mnohí z vás s proteínovou tyčinkou už stretli, prípadne ju konzumovali. Proteínové tyčinky je dnes možné zakúpiť kdekoľvek. Doslova na nás vyskakujú z regálov. Kúpite si ich nielen cez internet, ale aj v potravinách, vo fitnesscentre, na pumpe, dokonca aj v drogérii v oddelení so zdravou výživou.

Ak ste si doteraz mysleli, že proteínová tyčinka a iné produkty označené s názvom “poteínové” nie sú nič pre vás, mýlili ste sa. Nie sú totiž určené výhradne pre ľudí žijúcich aktívnym životným štýlom, ale pre každého s chuťou zdravo maškrtiť. Nemusíte byť žiadny fitness nadšenec a po tomto produkte môžete kľudne siahnuť. Nič tým nepokazíte. Práve naopak.

Pokiaľ sa čo len trošku zaujímate o zdravú výživu a chcete čo to schudnúť, určite môžete proteínovú tyčinku zakomponovať do vášho každodenného jedálnička. Dostať do tela nejaké tie bielkoviny navyše je predsa skvelý nápad. A ak patríte medzi tých, ktorým záleží na zdravom a kvalitnom naberaní svalovej hmoty, iste uvítate tento zdroj bielkovín.

Schudnem ak budem častejšie jesť proteínové tyčinky?

Tak to určite nie! Konzumácia proteínových tyčiniek nezaručí, že schudnete. Hoci sú vhodnou náhradou iných maškŕt, pri chudnutí je vždy dôležité len jedno: kalorický príjem a výdaj.

Čiže ak sa budete prejedať a konzumovať proteínové tyčinky v domnení, že schudnete, budete sklamaní. V konečnom dôsledku môže mať proteínová tyčinka omnoho viac kalórii, než akákoľvek iná sladkosť. Ďalším dôvodom je aj veľké množstvo pridaného cukru, ktoré sa v mnohých produktoch skrýva za na prvý pohľad zdravý názov.

A máme pre vás ešte jedno sklamanie. Proteínová tyčinka vám bohužiaľ negarantuje ani nárast svalovej hmoty, pokiaľ tomu neprispôsobíte aj zvyšok jedálnička a vhodný tréning. Avšak, môže byť skvelou formou ako jednoducho doplniť množstvo dennej dávky bielkovín.

TIP: Ak chcete zvýšiť denný príjem bielkovín, tak je skvelá srvátka (+3 recepty).

Na čo si dať pozor pri kúpe tyčinky?

Ak konzumovať proteínovú tyčinku, tak len kvalitnú. Nenechajte sa zlákať obrovským a žiarivým nápisom, ktorý vám sľubuje množstvo proteínov a minimum cukrov. Overte si to. Pozorne čítajte etikety a buďte pri kúpe obozretní. Vedzte, že čo sa uvádza na prvom mieste zloženia, toho je v tyčinke najväčšie množstvo.

Je na prvom mieste glukóza, fruktóza, škrob, nedajbože sirup? Tak to si môžete ísť rovno kúpiť horálku, ktorá vás vyjde omnoho lacnejšie. Dokonca ešte výrazne ušetríte.

A ako vypadá naozaj kvalitná proteínová tyčinka? V zložení proteínovej tyčinky musí byť na prvom mieste uvedená bielkovinová zložka. Môže ísť o hydrolyzáty alebo izoláty bielkovín, mliečne bielkoviny, srvátku, lecitín, kazeín… Čím viac bielkovinových zložiek, tým lepšie.

Ďalšie vítané zložky sú napríklad vláknina a oriešky, ktoré znížia GI (glykemický index) tyčinky. V zásade si vyberajte tyčinky s čo najvyšším podielom bielkovín a najmenším podielom cukrov. Ako vidíte, kúpa proteínových tyčiniek si vyžaduje viac, než len výber príchute.

Cviky pri chudnutí nebudú efektívne, ak sa nezačnete stravovať pravidelne a zdravo.

Proteínová tyčinka po tréningu alebo pred tréningom?

Často sa nás pýtate, či je lepšia proteínová tyčinka po tréningu alebo pred tréningom. V zásade je to jedno. Už vopred však upozorňujeme, že proteínová tyčinka nemá nahradiť ostatné plnohodnotné jedlá v jedálničku. Zostavenie jedálnička na výhradnej konzumácii tyčiniek je nesprávne a každodenná náhrada plnohodnotných raňajok, obeda a večere tyčinkou nie je vhodná.

Nezabezpečí totiž prísun množstva potrebných živín a vitamínov. Jedna tyčinka denne je však v úplnom poriadku. Noste ju neustále v taške so sebou a neváhajte si ju dať napríklad ak nestíhate desiatu, olovrant alebo vás prepadol vlčí hlad.

Určite máte v práci šuflík-maškrtníček. Zbavte sa sladkých dobrôt a zakúpte si radšej proteínové tyčinky. Vytočí vás šéf a potrebujete si zaobaliť nervy niečím sladkým? Ak budete mať poruke proteínové tyčinky, vyhnete sa zhrešeniu čokoládou.

Konzumácia proteínovej tyčinky je tiež vhodná pred cvičením alebo po cvičení v tzv. anabolickom okne. Odporúčame ju aj na cesty a dlhšie túry, kedy potrebujete rýchlo, pohodlne a efektívne doplniť energiu. Pribalená k desiate v ruksaku nikdy nebude na škodu.

Výhody:

 • skvelá forma rýchleho snacku
 • vysoký obsah proteínov
 • dostupnosť v obchodoch
 • sladká chuť nahradí vysokokalorické sladkosti

Nevýhody:

 • vyššia cena
 • nie každá proteínová tyčinka vám bude chutiť
 • niekedy obsahuje príliš vysoké množstvo sacharidov
 • prítomnosť prídavných látok pre lepšiu chuť a konzistenciu

Domáca čokoládová proteínová tyčinka recept

Pokiaľ sa vám zdá cena za proteínovú tyčinku v obchode príliš vysoká, neváhajte a skúste si ju pripraviť doma. Tento recept na proteínovú tyčinku poteší aj tých, ktorým tyčinky zakúpené v obchode príliš nechutia. Potešia sa aj tí, ktorí chcú presne vedieť, aký je obsah toho, čo jedia. Tak na čo ešte čakáte? Šup-šup do prípravy!

proteínová tyčinka recept

Na 3 čokoládové proteínové tyčinky budete potrebovať:
 • ¼ hrnčeka proteínu (najlepšie čokoládová príchuť)
 • ½ hrnčeka ovsených vločiek vopred rozmixovaných na hladkú múčku
 • ½ hrnčeka mlieka
 • ⅛ hrnčeka kokosovej múky
 • ⅛ hrnčeka kvalitného kakaa
 • 2 lyžice arašidov (nesolené)
Recept proteínová tyčinka a jej postup prípravy:

Príprava je veľmi jednoduchá a nepotrvá dlhšie ako 10 minút. Všetky suroviny vysypte do mixéra a zmixujte. Zo získanej zmesi vyformujte tri rovnako veľké tyčinky. Uložte ich na tácku vystlanú papierom na pečenie. Odložte tyčinky do mrazáku a nechajte stuhnúť aspoň dve hodinky. Vychladnuté tyčinky môžete poliať rozpustenou horkou čokoládou. Čím viac percent kakaa obsahuje, tým lepšie. Fantázii sa medze nekladú a pokojne ju môžete ešte posypať orieškami. Dobrú chuť!

Proteínová tyčinka – áno či nie?

Summa summárum, starostlivo zvolená proteínová tyčinka môže byť skvelou formou ako zahnať hlad a doplniť chýbajúce proteíny nielen počas diéty na chudnutie. Určite odporúčame vyskúšať a urobiť si vlastný názor. Môžete byť príjemne prekvapení ako dokáže zasýtiť a zahnať chuť na sladké.

Nezabúdajte však na to, že o kvalite proteínovej tyčinky hovorí jej zloženie. Určite to nie je cena, chuť a už vôbec nie krásny obal!

Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *