Kliknite a začnite písať.

Superpotraviny

Rakytníkový olej a jeho účinky

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Nie nadarmo sa o rakytníkovom oleji hovorí, že má cenu zlata. Okrem toho, že rakytník obsahuje väčšinu najdôležitejších látok pre zdravie, jedna bobuľa rakytníka rešetliakového obsahuje odporúčanú dennú dávku vitamínu C. Rakytníkový olej má pozitívne účinky na zdravie vnútorného organizmu, ale aj pokožku na celom tele. Dá sa taktiež využiť aj pri bežných chorobách ako je nádcha a nachladnutie, no poslúžiť vie dobre aj na vlasy bez života.

Rakytníkový olej na vlasy, na tvár, na vnútorné použitie.

Rakytník rešetliakový

Táto výnimočná rastlina sa prirodzene vyskytuje hlavne na území Ázie, Číny, Mongolska, Nepálu a Indie, no momentálne sa aj vďaka veľmi priaznivým podmienkam pestuje aj v mnohých častiach Európy. Rakytník býva často nazývaný aj „rastlinou budúcnosti“ či „citrónovníkom severu“ a to najmä pre vysoký obsah vitamínu C. Plody rakytníka sa dajú jesť aj priamo, môžete ich dať zamraziť, spraviť si z nich šťavy, sirupy, marmelády, využijete ich v množstve druhov jedál.

V jednej rastline sa nachádza približne 200 biologicky aktívnych látok, z ktorých najvýznamnejšie sú vitamíny skupiny B, provitamín a vitamín A, vitamín D, betakarotén, tokoferoly a množstvo ďalších zložiek, ktoré pozitívne vplývajú na naše zdravie.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Počiatky používania rakytníka siahajú až do staroveku, kde ho vtedajší ľudia používali na liečbu chorôb žalúdka, pečene, dýchacích ciest a tiež aj pre krásne a zdravé vlasy. V súčasnosti má nie len rakytník, ale aj rakytníkový olej všestranné využitie.

Ako sa rakytníkový olej používa?

Rakytníkový olej je lisovaný za studena a hlavne vďaka tomu sa v ňom zachovajú všetky dôležité a telu prospešné látky a vitamíny. Farba oleja sa pohybuje medzi tmavooranžovou až červenou. Je určený na vonkajšie aj vnútorné použitie, čiže sa používa ako doplnok výživy, ale taktiež aj napríklad ako olej na vlasy.

...

Najčastejšie sa olej používa ako doplnok, pridáva sa do šalátov alebo sa konzumuje sám o sebe. Využíva sa aj pri masážach, na zábaly či vlasové masky, na rany a akné.

Rakytníkový olej a jeho účinky

Rakytníkový olej – účinky

Ako je už vyššie spomenuté, rakytník a aj rakytníkový olej majú množstvo využitý a priaznivé účinky na organizmus, preto sa zaraďujú aj medzi superpotraviny. Zvyšuje celkovú odolnosť organizmu, dopĺňa množstvo minerálov a vitamínov. Veľké využitie má aj v kozmetike – hlavne na pleť, kožné problémy a na vlasy. Na tieto účely sa mieša aj s ďalšími prospešnými zložkami.

Okrem toho aj zlepšuje opravu epiteliálneho tkaniva (jedno z typov tkaniva, ktoré sa nachádza vo vrstvách kože) a obnovuje mukóznu vrstvu tráviaceho systému.

  • Podporuje obranyschopnosť organizmu a posilňuje imunitu.
  • Funguje ako prírodný detox od škodlivých látok.
  • Zlepšuje trávenie, priechodnosť čriev, pomáha pri žalúdočných vredoch a prečisťuje pečeň.
  • Slúži ako ochrana buniek pred voľnými radikálmi.
  • Má antiseptické a antibiotické účinky.
  • Pomáha pri liečbe zápalov dýchacích ciest a eliminuje kašeľ.
  • Chráni všetky sliznice tela.
  • Znižuje vysoký krvný tlak a cholesterol.
  • Pomáha pri liečbe kožných chorôb (akné, ekzém, dermatitída…).
  • Funguje ako prevencia proti kardiovaskulárnym ochoreniam a podporuje funkciu srdca.
  • Prečisťuje a podporuje funkcie močového ústrojenstva a obličiek.
  • Hojí rany v ušiach, na pohlavných orgánoch, konečníku, ústnej a nosovej dutine.
  • Upokojuje a uvoľňuje napätie z tela.
  • Napomáha na rast a zdravie vlasov.

Rakytník celkovo pôsobí ako dôležitý stimulátor pre život, pretože posilňuje imunitu, pomáha pri rôznych druhoch chorôb, zlepšuje mentálnu pohodu a pomáha nášmu telu aj zvonka .

Ak si chcete vyrobiť rakytníkový olej doma, je to pomerne jednoduché. Postačí vám za studena lisovaný olej – najlepšie olivový ale môže byť aj slnečnicový. Vysušené plody rakytníka rozdrvíte, zalejete olejom tak, aby boli zakryté. Túto zmes necháte odstáť na obdobie 3 – 4 týždňov s tým, že každý deň ju pomiešate. Potom stačí už len scediť a skladovať v čistej sklenenej nádobe.

...

Rakytník rešetliakový - pestovanie, užívanie a účinky na zdravie

Kto môže rakytníkový olej užívať a kto nie ?

Aj keď má veľmi pestré vnútorné aj vonkajšie využitie, predsa nie je vhodný úplne pre každého. Rakytníkový olej sa neodporúča užívať ak máte problémy s pankreasom alebo žlčníkom, najmä ak sa jedná o zápalové ochorenie. Ďalej nie je vhodné dávať tento olej deťom mladším ako 3 roky a u tých starších treba dbať na znížené dávkovanie, aspoň na polovicu.

Čo sa týka obdobia tehotenstva a dojčenia, rakytníkový olej patrí medzi malé množstvo povolených prírodných liekov, pretože nie je pre telo toxický a nedráždi sliznice. Používa sa aj na rôzne gynekologické problémy, pomáha pri krvácaní z delohy a opakovaných potratoch.

Rakytníkový olej ako prevencia – dávkovanie a užívanie

Ak chcete mať nie len krásnu pokožku a vlasy, ale aj byť zdraví a chránení pred rôznymi druhmi chorôb, tento olej by ste mali jednoznačne preventívne užívať. Stačí, ak si dáte 2-krát denne jednu lyžičku oleja, dennú dávku by ste ale určite nemali prekračovať.

Pokiaľ ste už tento olej vyskúšali, tak nám môžete napísať svoju skúsenosť do komentára, prípadne uveďte, aké ďalšie využitie ste preň našli.

4.6/5 - (8 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *