Kliknite a začnite písať.

Choroby a ochorenia

Tetánia a tetanický syndróm

Zdieľať

Dnešný hektický  spôsob života kladie vysoké nároky na kondíciu tela a aj psychiky. V posledných rokoch sa čoraz častejšie stretávame  hlavne v mladej a aktívnej populácii so súborom  nepríjemných orgánových a neurologických príznakov, ktoré nazývame tetanický syndróm.

Aké sú najčastejšie príznaky?

Zvýšená záťaž na jedinca v spoločnosti, neprimerané nároky a očakávania v živote, nesprávna životospráva vyvoláva reakciu organizmu na permanentý stres. Príznaky prichádzajú postupne a pomaly, opakované bolesti hlavy, poruchy koncentrácie, kŕče tráviaceho systému, hnačky, vysoký krvný tlak, sucho v ústach, permanentná únava. Toto a ďalšie príznaky jednoducho prehliadame a máme sklony hodnotiť ich tak, že sa cítime prepracovaní.

Nepríjemné prekvapenie sa však dostaví, keď sa zažijeme komplex neurologicko-psychických problémov a tetánia sa prejaví v celom obraze. Tŕpnutie v oblasti úst, mravčenie v rukách, postupne v celom tele, svalová slabosť, stuhnutosť končatín, závrat,  dokonca stiahnutie dýchacích svalov vo fáze nádychu. Kŕče a stuhnutosť  vystrašia  postihnutého, pociťuje úzkosť a nevysvetliteľný strach, tlak na hrudi, tachykardiu a hyperventiáciu.  Celkový obraz podľa intenzity príznakov môže imitovať panickú poruchu, srdcový infarkt, epilepsiu .

Akútny záchvat prichádza náhle, trvá niekoľko minút až hodiny. Väčšinou prebieha pri plnom vedomí. Priebeh zvyčajne vystraší postihnutého aj okolie natoľko, že bývajú privolaní záchranári.

Latentná, teda skrytá tetánia človeka neparalyzuje naplno. Príznaky sú miernejšie. Diagnostikuje sa však horšie, lebo príznaky sú nešpecifické, často varírujú. Čo sa vlastne v tele odohráva?

Tetánia je zvýšená dráždivosť centrálneho a periférneho nervového systému.

Príčina tetánie / tetanického syndrómu

Hlavnou príčinou tetanického syndrómu je nedostatok horčíka, teda magnézia (Mg), v organizme. Medzi menej časté príčiny patria odchýlky ostatných iónov a to hlavne kalcia, čiže vápnika (Ca). Vyvolať ju môžu aj niektoré lieky, najmä ovplyvňujúce metabolizmus, ako sú diuretiká, lieky na odvodnenie, preháňadlá , diéty, hladovanie.

Príčinou tetánie môžu byť aj ochorenia. Napríklad ochorenie prištítnych teliesok, obličiek, nedostatok vitamínu D, poruchy CNS, a to centrálneho nervového systému, zápal, úraz ako aj neuróza a psychóza, nadmerné užívanie alkoholu, prípadne iných drog.

Tetanický syndróm vzniká aj pri hyperventilácii, čo je zrýchlené a prehĺbené dýchanie. Tento príznak sprevádza panické ataky a neurózy. Hyperventilácia zapríčiní, že sa v krvi znižuje hladina ionizovaného vápnika. To následne vyvoláva príznaky hyperventilačnej tetanie. A to sú napríklad tŕpnutie pier, tváre, končatín a hlavne končekov prstov.

Najčastejšie sa však vyskytuje u psychicky menej odolných jedincov pri akútnom alebo dlhodobom strese. Dlhodobá nesprávna životospráva, málo spánku, nekvalitná strava, nedostatok aktívneho oddychu, dlhodobé vzťahové nezhody, nadmerná túžba po úspechu, prípadne neschopnosť spracovať neúspech.

Liečba tetánie a terapia

Diagnostika je pomerne náročná a väčšinou začína vylúčením iných orgánových a neurologických porúch. Laboratórne sa dokazuje nedostatkom magnézia, a porušením rovnováhy iných iónov – vápnika a kália v sére. Nasleduje EMG – elektromyografia – vyšetrenie dráždivosti svalov, prípadne provokačné testy svalovej dráždivosti. Terapia je dlhodobá. Predstavuje hlavne doplnenie chýbajúcich iónov magnézia, vápnika a draslíka.

Ktoré doplnky sa odporúčajú?

Prinášame zoznam 3 doplnkov – Stressease, Coenzym Extra!, Magnerot, ktoré sa osvedčili pri terapii a majú pozitívne hodnotenia. Spoločne s vyváženou stravou vám pomôžu zmierniť príznaky tetánie.

 

Zmena životosprávy je nevyhnutná. Dostatok spánku, pobytu na slnku – substitučne užívanie preparátov s obsahom vitamínu D, pitný režim. Niekedy sa terapia začína v spolupráci s psychiatrom, ktorý ordinuje antidepresíva a anxiolytiká, ktoré uvoľňujú stresové myslenie a upokojujú nervovú dráždivosť. Postupne je možné liečbu utlmovať a príznaky sa zmierňujú, prípadne sa stratia.

Zlá správa je, že úplne sa vyliečiť túto chorobu nedá. Dobrá správa je, že sa dajú potlačiť príznaky, dá sa naučiť ako prejavy zvládať a venovať sa prevencii. Kvalitná strava bohatá na potrebné minerály, relax, primeraný šport, kvalitný spánok a pozitívne naladenie mysle sú cestou pre každého, kto bojuje s tetániou.

Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *