Kliknite a začnite písať.

Choroby a ochorenia PR Zaujímavosti

Trpíte nekvalitným spánkom? Vymeňte matrac!

Zdieľať

Nekvalitný spánok dokáže už aj z krátkodobého hľadiska narušiť vaše zdravie. Ak si však už dlhšiu dobu neviete alebo nemôžete dostatočne odpočinúť, je vysoko pravdepodobné, že to nezostane bez negatívnych následkov.

Či už ide o váš fyzický alebo psychický stav, nedostatok spánku môže byť dôvodom postupného zhoršovania imunity a objavenia rôznych ochorení.

4 hlavné faktory pri výbere správneho matraca

Nepohodlná spánková poloha, nevhodne vybratý matrac, nesprávny rytmus života, to všetko môže viesť k nedostatku koncentrácie, výkyvom nálady takisto ako k rôznym nervovým, hormonálnym, muskuloskeletálnym a obehovým poruchám.

Výber matraca by mal byť premysleným úkonom. Sú rôzne faktory, ktoré by ste pri kúpe nemali prehliadnuť. Medzi tieto patria aj:

  • vaša výška
  • vaša váha
  • vaša obľúbená poloha na spanie
  • prípadné zdravotné ťažkosti alebo ochorenia

Mnohí sa riadia podľa pravidla, že čo je drahé, to je kvalitné, no neplatí to v každom prípade. Ak sa pozriete na ponuku online obchodov, zistíte, že dnes si dokážete zadovážiť aj lacné matrace od overených predajcov. Každopádne, ak by ste pri výbere matraca do úvahy brali jedine cenu produktu, spravili by ste veľkú chybu.

Vaša výška

Pokiaľ si kupujete matrac samostatne do už existujúcej postele s konkrétnymi rozmermi, vyhovieť tejto požiadavke pravdepodobne nebudete môcť. Mali by ste však vedieť, že jeho ideálnu dĺžku zistíte tak, že k svojej výške prirátate ešte 20 cm. Ak teda meriate niečo pod 180 cm, štandardný matrac 140×200 bude pre vás ideálny. Samozrejme ak vám to váš nábytok umožňuje, môžete si vybrať aj väčší, pohodlnejší. Matrac 180×200 taktiež patrí do bežnej ponuky obchodov.

Ale nie je podstatná len vaša vlastná výška. Osobitostiam a krivkám tela sa najľahšie prispôsobí matrac, ktorý je vysoký minimálne 12 cm.

Vaša váha

Tuhosť matraca sa zvyčajne uvádza na škále od 1 do 7. Čím viac vážite, tým tvrdšia by mala byť plocha, na ktorej spávate. Pokiaľ sa vyššia telesná hmotnosť kombinuje s nižšou postavou, telu najviac vyhovujú veľmi tuhé až najtvrdšie matrace. Čím je totiž telo dlhšie, tým rovnomernejšie sa jeho váha rozloží pri polohe v ľahu. Prirodzene, platí aj opak. Vychádza z toho teda to, že vysoké, ale ľahké osoby by si mali kúpiť tie najmäkšie matrace.

Vaša obľúbená poloha na spanie

Ideálnu tvrdosť matraca neovplyvňujú len telesné rozmery, ale aj osobné preferencie pri spánkovej polohe. Nočný odpočinok je čas na regeneráciu (aj) stavcov, preto by ste ideálne mali spať v takej pozícii, ktorá umožňuje uvoľnenie chrbtice. Tejto požiadavke vyhovuje napríklad ľah na chrbte, ale nie v úplne vystretom stave.

Z hľadiska obľúbenej spánkovej polohy môžeme ľudí rozdeliť do 2 veľkých kategórií: na tých, ktorí spávajú na bruchu alebo chrbte a na tých, ktorí spávajú na boku. Prívrženci prvej možnosti by sa mali vyhýbať mäkkých lôžok. Ich chrbtica potrebuje byť podopretá, aby sa stred tela nevnoril do matraca. Ale pri polohe na boku sú mäkšie alebo stredne tvrdé matrace vyhovujúce, pretože nevytvárajú protitlak na boky a ramená.

 

Zdravotné ťažkosti

Ak vás trápia bolesti chrbtice a/alebo máte problémy s kĺbmi, je žiadúce poradiť sa s odborníkom. Ten vám pomôže vybrať vhodný ortopedický matrac, ktorý vaše ťažkosti môže zmierniť a zabezpečiť potrebnú prevenciu zhoršenia stavu.

Alergici veľmi dobre vedia, že už aj náznak škodlivých látok vo vzduchu im môže spôsobiť ťažké chvíľky. Pri výbere matraca by sa mali pozerať na to, z akej látky je vyrobený. Existujú antibakteriálne matrace, ale vhodný môže byť pre nich ale aj latex.

Výber matraca do manželskej postele

Počuli ste už o partnerských matracoch? Sú vyrobené tak, že na oboch stranách manželskej postele majú inú tvrdosť. Ako keby ste spojili jeden tvrdý a jeden mäkký matrac. Nuž, vyzerá to tak, že osobné preferencie pri spánku už nemôžu byť príčinou partnerských nezhôd.

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *