Kliknite a začnite písať.

Rastliny a bylinky Zaujímavosti

Zázračná rastlina proti nádche – rýmovník

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Rýmovník (nazývaný aj ako nádchovník) je známy hlavne pre svoje protizápalové a protiplesňové vlastnosti. Zabudnite na nosné kvapky a spreje, potlačiť príznaky prechladnutia a nádchy môžete aj iným spôsobom. Viac o tejto bylinke a jej využití sa dočítate v dnešnom článku, spolu s receptom na rýmovníkový sirup.

Rýmovník

Rýmovník je rastlina pôvodom z východnej Afriky, jej latinsky názov je Plectranthus. Môžete sa s ňou stretnúť pod názvom nádchovník, kubánske oregano, mexický alebo grécky eukalyptus, prípadne španielsky tymián. Rýmovník je známy hlavne vďaka aromatickým listom, ktorých vôňa pripomína mätu a medovku . Keďže má pomerne tlsté a dužinaté listy, nevyužíva sa na sušenie. Aby sme mohli jej liečivé účinky využívať kedykoľvek, stala sa veľmi obľúbenou izbovou rastlinou. Je veľmi nenáročná na pestovanie, za dostatok svetla a občasné poliatie sa odvďačí niekoľkonásobne.

Účinky rýmovníka

Rýmovník je známy svojimi blahodarnými účinkami, dokáže bojovať proti nádche. Okrem vonnej silice obsahuje tiež omega-6 mastné kyseliny a vitamín A a C. Práve vďaka obsiahnutej vonnej silici má účinky na dýchacie cesty. Už pri prvých príznakoch nádchy stačí utrhnúť pár lístkov, roztlačiť a poriadne privoňať. Lístok môžete nosiť so sebou a opakovane privoniavať, trvá dlho, než začne vädnúť. Vôňa rýmovníka pozitívne pôsobí aj na zdravie astmatikov, kde sa odporúča lístok v nádobe s vodou položiť na noc na radiátor.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Listy rýmovníka môžete použiť aj na prípravu zdravého čaju, ktorý pomáha nielen na nachladnutie, ale tiež si ho môžete vychutnať pri miernej bolesti hlavy, astme, pri tráviacich a žalúdočných problémoch a problémoch s obličkami, znižuje vysoký tlak a cholesterol. Môžete ho využiť aj na detoxikáciu organizmu a pôsobí proti psychickým ťažkostiam a stresu.

Vďaka dezinfekčným schopnostiam sa vychladnutý rýmovníkový odvar hodí aj pre liečbu drobných kožných odrenín, rán a popálenín.

TIP: Chcete sa vyhnúť nepríjemnostiam spojených s chrípkou a nachladnutím? Pozrite si „Ako posilniť imunitu pred začatím chrípkovej epidémie

Rýmovník a dotieravý hmyz

V miestnostiach, kde je rastlina umiestnená sa nielen lepšie dýcha, ale vďaka silici naviac odpudzuje muchy, komáre, mole a iný drobný hmyz. Rýmovník tak predstavuje ekologickú cestu, ako nechcený hmyz vyhnať z domova. Navyše je celý rok zelený, rýchlo rastie a môžete si ho umiestniť do viacerých izieb. V lete si ho môžete umiestniť na terasu alebo balkón a vychutnať si oddych bez hmyzu.

...

Vyskúšajte ho aj v kuchyni

Rýmovník má všestranné využitie aj pri varení. Jeho lístky môžete jemne nasekať do šalátu, polievok, použiť na dochutenie mäsa, výborne sa hodí ku zverine, prípadne do marinád ku grilovanému mäsu.

TIP: Máte radi cesnak? Prečítajte si aj liečivých účinkoch medvedieho cesnaku!

Pestovanie rýmovníka

Aj keď je rýmovník pomerne nenáročná rastlina a jej pestovanie nie je nijako zložité, zvládne ho každý. Predsa je pár vecí, ktoré tejto rastline neprospievajú. Tou prvou je nedostatok svetla, preto je vhodné rýmovník umiestniť na vnútorný parapet okna smerujúci na východ alebo západ, aby bol chránený pred priamymi poludňajšími lúčmi.

V lete ho môžete umiestniť na balkón, terasu alebo do záhrady, nádherne sa Vám rozrastie. Pozor však na prudké slnečné žiarenie. Rýmovník zle znáša mrazy a dlhodobejší pokles teploty pod dvanásť stupňov, preto je nutné v zimných mesiacoch rastlinu premiestniť späť dovnútra. Najlepšia varianta sa javí celoročné pestovanie v interiéry.

Rýmovník a prievan?

Rýmovník miluje teplo a nevadí mu ani suchý vzduch. Doma si cez jeseň a zimu dajte pozor na prievan, mohol by prechladnúť a okamžite by rastlinka začala žltnúť a vädnúť. Treba si dať pozor aj na krátke vetranie počas mrazivého obdobia.

...

Ako rýmovník zalievať?

Táto rastlinka je citlivá na preliatie. Rýmovník je potrebné zalievať skutočné s mierou, v opačnom prípade začne odumierať, sčernie a uhynie. Viac ako mokro znáša sucho, na ktoré hneď až tak nereaguje. Pravidelne kontrolujte zeminu v kvetináči a ak je skutočne suchá, doprajte rastlinke vodu. Z času na čas je dobré použiť biologické hnojivo, prípadne špeciálne hnojivo určené na bylinky, keďže rýmovník budete používať na čaj aj pri varení.

Presádzanie rýmovníka

Zakúpenú rastlinku po prinesení domov presaďte do väčšej nádoby. Následne je vhodné rastlinku pravidelne presádzať na jar, ak je mladá rastlinka aj dva krát ročne, do vždy o niečo väčšej nádoby. Použite dobre priepustnú zeminu s väčším podielom piesku a na dno nádoby radšej použite drenáž.

Rozmnožte si ju

Táto rastlinka sa množí jednoducho odrezkami, ktoré sa veľmi dobre zakoreňujú. Stačí dať odrezky do vody, alebo priamo zapichnúť do vlhkého piesku. Už po pár dňoch bude mať vlastné korienky. Takto môžete touto rastlinkou urobiť radosť nie len sebe ale aj rodine a známym.

 

Ako si pripraviť sirup z Rýmovníka?

Na rýmovníkový sirup budete potrebovať:

  • 1ks bio citrón
  • 30 lístkov rýmovníka rôznej veľkosti
  • 0,5 kg cukru.

Citrón si nakrájajte na plátky. Rýmovník a citrón dajte do hrnca a zalejte 1 litrom prevarenej vody. Hrniec prikryte pokrievkou a nechajte 24 hodín lúhovať. Na druhý deň vylúhované citróny ešte vymačkajte do vody v hrnci a následne zmes scedíte. Prisypte cukor a za občasného miešania varte asi 1,5 hodiny, tak dlho, až sa prestane odparovať voda. Sirup máte hotový, už len premiestniť do čistých nádob.

...
  • Používajte 1 lyžičku na 1 šálku čaju.

Ako ste sa rozhodli? Vyskúšate túto bylinku aj vo vašej domácnosti? Kedykoľvek si môžete pochutnať na čaji prípadne sirupe a zároveň pomáhať vášmu zdraviu už len tým, že ju máte doma.

Budeme radi, keď nám do komentárov napíšete aj vaše skúsenosti, prípadne ďalšie recepty s rýmovníkom.

5/5 - (3 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *