Kliknite a začnite písať.

Detoxikácia

Zelená káva – poznáte jej účinky?

Zdieľať

Tak sa zdá, že svet zdravej výživy opäť o niečo ozelenel. Po zelenom jačmeni sa totiž obohatil o nový produkt, ktorý sa teší čoraz väčšej obľube. Reč je o zelenej káve, ktorá sľubuje priam zázračné účinky na ľudské telo a na chudnutie ani nehovoriac. Či je zelená káva hitom oprávnene zistíte spolu s nami v nasledujúcich riadkoch.

Zelená káva má skvelé účinky na chudnutie a tiež aj detoxikáciu.

Prečo práve “zelená” káva?

Po prečítaní názvu článku vám možno netiekli slinky po brade, ale to je v poriadku. V ľudskej mysli je toto slovné spojenie stále nové, takže nevytvára klasické asociácie. Skôr si viete predstaviť zelený čaj ako zelenú kávu.

Tu však nejde ani tak o farbu, ktorá by vás po zaliatí tohto prírodného života budiča prekvapila v šálke. Zelená káva získala svoje pomenovanie kvôli spôsobu alebo respektíve štádiu, v ktorom ju získavame.

Výroba zelenej kávy

Nie je to nič zložité. Klasický kávovník je krom, vďaka ktorého môžeme vyrobiť zelenú kávu. Jeho bobule sa po zbere sušia dni, týždne, ale aj mesiace. Doba závisí od potreby. Z precízne sušených bobúľ sa následne vyberá zelená káva. Ak zrnká zelenej kávy prejdú procesom praženia, vznikne tradičná káva čiernej farby a neodolateľnej vône, presne taká akú ste zvyknutí piť možno každé ráno.

Rozdiel medzi zelenou a čiernou kávou

Hlavnou odlišnosťou je teda proces výroby. Stále ide o jeden a ten istý kávovník a tie isté bobule, z ktorých sa vyrába aj čierna káva. V podstate sú zrnká tej zelenej ukrátené len o praženie. Avšak tento komplikovaný chemický rituál dodáva klasickej káve výslednú chuť a arómu. Tu však narazíme na rozdiely v zložení (väčšinou neobsahuje kofeín), biologickej hodnote a búrlivo diskutovanej téme, či je zdravšia ako čierna.

Je zelená káva zdravšia alebo nie?

Keďže vysoké teploty oberajú zrná o živiny, môžeme potvrdiť, že bobule zelenej kávy sú o niečo zdravšie. Navyše obsahujú látky, ktoré bežná káva v takom množstve neobsahuje. Jedná sa o antioxidanty, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v ochrane proti škodlivými vplyvmi. Možno ste ani netušili, že kvalitná zelená káva ich obsahuje niekoľkonásobne viac než čerstvé ovocie či zelenina.

Dôležitou súčasťou sú kyseliny chlorogénové, ovplyvňujúce metabolizmus glukózy, ktoré pomáhajú regulovať glykémiu v ľudskom organizme. Prostredníctvom nej telo spomaľuje vstrebávanie cukrov, tým pádom je prevenciou proti cukrovke druhého typu. A práve tu môžeme nájsť aj ten vychýrený zázračný účinok zelenej kávy na znižovanie hmotnosti.

Zelená káva a chudnutie

Takzvaná zelená káva má silné účuniky na chudnutie ale aj na detoxikáciu organizmu, keďže obsahuje antioxidanty.

Ak ste v smotanovej pene voňavej kávy uvideli vašu postavičku o dve konfekčné veľkosti menšiu, sklameme vás. Predstava štíhlej línie sa vám však nemusí rozplynúť pred očami. Ako sme spomenuli vyššie, kyselina chlorogénová v káve poodhaľuje tajomstvo regulovania hmotnosti prostredníctvom jej pitia.

Okrem toho, že obmedzuje ukladanie cukrov a teda aj tukov v tele, je totiž zodpovedná za zníženie chuti do jedla a pocitu hladu zároveň. Určite stojí za pokus vyskúšať jej vplyv a zároveň prečítať článok o prejedaní, pokiaľ sa neviete zbaviť maškrtenia.

Ďalším potešujúcim pozitívnym účinkom je už známe zlepšenie metabolizmu, rýchlejšie spaľovanie kalórií, či efektívne zbavovanie tela jedovatých látok.

Detoxikácia so zelenou kávou

Skôr ako na váhe, postrehnete účinok zelenej kávy práve pri očiste organizmu. Škodlivé látky spoľahlivo vyplavuje z tela von a tak ju môžete bez obáv zakomponovať do detoxikačných kúr, o ktorých sa môžete viac dozvedieť viac v kategórii Detoxikácia.

Vo veľkom sa zelená káva a antioxidanty v nej obsiahnuté starajú nie len o zdravie, ale aj o spomalenie starnutia. Zbavia naše telo toxínov a vyhladia vrásky zároveň. Ešte k tomu pridáme samozrejmý vplyv kofeínu na únavu a možno vám s týmto vedomím už nevýrazná aróma či odlišná chuť prekážať nebudú. Dokonca dnes je už zelená káva škoricová, kokosová či vanilková.

Rôzne podoby

Pokiaľ vás zaujali účinky zelenej kávy ale v šálke aj naďalej dáte prednosť tej čiernej, potešíme vás. Užívať ju môžete aj s príchuťami, či dokonca vo forme tabliet, ktorých zaobstaranie nie je ťažké a ani finančne náročné.

Okrem tabliet môžete vyskúšať kúpiť zrnká tejto plodiny aj priamo. V tomto prípade pitiu nápoju predchádza ďalšie spracovanie. Pri detoxikácii odporúčame siahnuť práve po druhom variante, pretože je silnejší.

Kedy a ako zelenú kávu konzumovať?

Zelená káva je vhodná na raňajky, ale aj večer, keďže neobsahuje kofeín.

Keď máte chuť. Samozrejme, najlepšie by bolo dopriať si šálku hneď na ráno. Naštartuje organizmus na plné obrátky a dodá energiu na celé doobedie. Zalejte ju vriacou vodou a počkajte 15 minút. Najlepšie je piť alebo užiť tabletku zelenej kávy polhodinku pred jedlom.

Práve toľko času potrvá už spomínaným kyselinám chlorogénovým vytvoriť v našom tele zdravú rovnováhu pre nasledovné správne vstrebávanie glukózy. Pokiaľ potrebujete prisladiť chuť zelenej kávy namiesto cukru použite umelé sladidlo alebo med.

Čo by ste nemali podceniť

Ako sa môžete aj vy sami presvedčiť, zelená káva má naozaj veľké množstvo zdraviu prospešných účinkov. Dávať si však pozor na jej konzumáciu musia samozrejme deti, alergici, seniori, ľudia s vysokým krvným tlakom či tehotné ženy. Keďže káva odvodňuje organizmus a výrazne napomáha k detoxikácii, jej ctitelia musia dbať aj na dostatočný príjem tekutín.

Náš názor na zelenú kávu

Či už ostanete verní tímu čiernych zrniečok, alebo sa pridáte na stranu netradičných zelených, určite túto novinku vyskúšajte. Bez upraveného jedálnička a zvýšenej fyzickej aktivity vám síce prebytočné kilá z tela nevyplaví, ale zato škodlivé jedovaté látky, stres a únavu áno. Tak čo, stane sa vašou šálkou kávy práve tá zelená?

Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1
Predošlý článok
Ďalší článok

29 komentárov

 1. M.Horváthová 29. decembra 2015

  Zdravím, prosím aké je správne dávkovanie zelenej kávy? Nikde som to nemohla nájsť… vopred veľká vďaka!

 2. hrkal 9. mája 2016

  mam liečeny vysoky krvny tlak môžem pit zelenu kavu alebo načisto ju vylučit

 3. Jana 22. júna 2016

  Mám záujem o kávu v tabletkách

 4. alžbeta 11. júla 2016

  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať prečo káva na obale má hnedú farbu, lebo pri zalievaní mletej zelenej kávy jej farba je zelenkavá.
  S pozdravom.

  1. Marika Čierniková 11. júla 2016

   Dobrý deň prajem Alžbeta, prosím ktorý obal máte presne na mysli? 🙂 S veľkou pravdepodobnosťou pôjde o ilustračný obrázok, keďže zelená káva má naozaj zelenkavý odtieň.

 5. Andrea 6. augusta 2016

  Dobrý deň.Mne zistily hystaminovu intoleranciu a bušenie srdca.Môžem piť zelenu kávu.Ďakujem.

  1. Marika Čierniková 6. augusta 2016

   Dobrý deň Andrea! Klasickej káve by ste sa mali vyhnúť, keďže pri hystaminovej intolerancii sa neodporúča. Zelená káva je pre vás o niečo prijateľnejšia, no pokiaľ je vaše “ochorenie” závažnejšie, tak by som sa ohľadom jej konzumácie poradila s lekárom. Jej pravidelná konzumácia totiž pre vás nemusí byť úplne prijateľná.

 6. janulienka 15. septembra 2016

  tak schudnem alebo vôbec?

 7. Klaudia 11. októbra 2016

  Dobrý den,ako zistím,ci zelena káva obsahuje kofeín alebo nie.Na balení ktoré mam sa to neuvádza a v úvodnom článku sa píše,že vo všeobecnosti ho neobsahuje.jej povzbudivy účinok teda nespočíva v obsahu kofeínu?aka forma zelenej kávy je na konzumáciu “najčistejšia”?Dakujem,Klaudia.

 8. Narli 6. novembra 2016

  Schudnem zo zelenej kavy? Aj ked nieje velmi kvalitna :/ a nevrati sa mi späť vaha?

 9. Eva 23. decembra 2016

  Dobrý deň chcela by som sa infornovať ohladom tej zelenej kavy?! Chcem si objednať len neviem aky druh?! A tiež neviem či to nahodou nená nejake učinky že napr. ( schudnem a potom viac priberem ked prestanem piť zelenu kavu) Ďakujem. Pekne sviatky želam?

 10. KOMINÍK 8. januára 2017

  Káva ne káva . Tát si svůj organismus do pořádku znamená se doučit vše co souvisí s chodem organismu . Největším nepřítelem našeho organismu je hrnec na plotně a už vůbec se nehodlám bavit o Mekáči . Už 2 roky se zachraňujem změnou jídelníčku s převahou syrové stravy a TČM . Tady to není na přednášku , ale kdo chce musí se snažit sám a je to o nastudování hodně odborných knih spolu s TČM . Jsou bývalý lékaři co se tomu věnují a publikují . Nejhorší je na tom zjištění , že knihy ze kterých se před skoro 70 léty učila jedna lékařka , tak vše potřebné obsahovaly . Na vše se zapomnělo a někdy i záměrně v neprospěch lidí .Kdo začne toho čeká 3-4 měsíce klasické abstinenční příznaky . Po této době detoxikace organismu přijdete na to , že díky změně mikroflóry ve střevech už nebudete mít takové nutkání na bývalé jídlo . Právě špatná mikroflóra vás nutila k nežádoucím jídlům , které pak této mikroflóře sloužily za potravu a ta ničila vaše tělo svými metabolity . Nezapomeňte , že vaše tělo potřebuje ke kvalitním biochemickým reakcím minimálně 65 stopových prvků , ale to si všechno nastudujete .Prostě odstraňte si podvýživu svého organismu . Těm co začnou přeji skvělý život .

 11. Ivica podhradska 13. januára 2017

  Dobry deň som diabetik na inzulín liečim sa na hypertenziu a ulceroznu pankolitidu môžem užívať zelenú kávu?

 12. Michal 22. marca 2017

  Dobrý deň, pijem zelenú kávu tretí týždeň, ale nezalievam ju a nelúhujem, robím si z nej presso v kávovare. Ochudobňujem ju o nejaké prospešné látky? Chuť a aróma je pri presse výraznejšia ako po zaliatí a vylúhovaní. Vplyv na hmotnosť som zatiaľ nezaznamenal, aj keď pijem asi 4 denne. Ale mám pocit, že mi to začalo riešiť nejaké chronické zápaly v tele, lebo sa začali silnejšie ozývať a potom ustupujú…

  1. Vladimír 22. marca 2017

   Michale je nutné si nastudovat jak Vám pracuje celé tělo . Takovéto úlety k ničemu Vám nepomohou . Tady je nutná změna jídelníčku , protože záněty přejdou v systémový zánět , který vytvořil podmínky pro rakovinu a rakovina je metabolický problém – tedy jídlo . Samozřejmě i pro jiné nemoci .Váš problém je celonárodní problém o kterém jsem mluvil v Zábřehu na Moravě , kde měl autor knih Nespěchejte do hrobu atd. Tomáš Kašpar nedávno sezení . Celý národ se zabývá ptákovinama jenom stravu nechce měnit .

   1. Michal 22. marca 2017

    ďakujem za odpoveď, ale ja som svoju otázku jasne formuloval a očakávam jasnú odpoveď na to, na čo som sa pýtal, nič iné ma nezaujíma. Takže ešte raz. Robím niekde chybu, keď si zo zelenej kávy robím presso???

    1. Vladimír 22. marca 2017

     Zelená káva přes preso má minimálně cca 93 °C je potřeba si zadat do akreditované laboratoře rozbor zelené kávy aby Vám vypracovali rozdíl mezi louhovanou kávou do 37°C popřípadě i menší teploty a kávy zahřáté na 93°C . Tam se potom dozvíte na čem jste . I moje odpovědi jsou drahé a já Vám je neúčtuji , proto se k nim takto chováte . Moje odpovědi jsou podloženy časem studia , ceny odborných knih , seminářů které se platí a také amortizací mého automobilu . Já na Váš dotaz odpověď znám , ale neřeknu . V akreditované laboratoři bych to viděl na cenu od 80.000 ,- Kč víše podle rozsahu zadání . Věřím , že se vejdete do takových 160.000 Kč .

     1. Michal 22. marca 2017

      Vladimír, tebe z toho štúdia a peňazí asi už pekne hrabe. Buď mi odpovedz, alebo nespamuj…alebo si myslíš, že ti zaplatím 160 tis? 😀 😀 Ako vy u vás doma hovoríte, si skutočný PODIVÍN…

     2. Vladimír 22. marca 2017

      Mě s peněz nehrabe , ale taková je cena práce v laboratoři , když chceš něco vědět . Podle odpovědí máš rozum ………………………………

     3. Vladimír 22. marca 2017

      Já své znalosti neprodávám jenom lidem co používají rozum napovídám a ty ostatní nechám žvanit . U nás v Čechách máme jedno přísloví . Chytrému napověz a hloupého kopni .

  2. Vladimír 22. marca 2017

   A vplyv na hmotnosť nemůžete zaznamenat , protože jste podvyživený . Až se zbavíte podvýživy , tak Vám to půjde samo . Také vím jak na to .!!!!!!!!!!!!!!

 13. Vladimír 22. marca 2017

  To samé platí pro Ivicu Podhradskou . Ivico víte vy vůbec , že se sama můžete vyléčit z cukrovky a nebo jí stáhnout na minimum . Nenapsala jste jakého tipu máte tu cukrovku , ale z obojí se dostanete sama bez lékařů . Ty mají z Vás jenom kšeft společně z lékárnikama . Vysvětlovat to tady časově nejde . Cukrovka je ta nejzákeřnější nemoc co Vás mohla potkat , tak studujte abyste mohla eliminovat její destruktivní účinek na celé Vaše tělo .

  1. Katarína 1. júna 2017

   Vladimír, vidím, že si tu robíš vlastné kšefty. :))))))

   1. Vladimír 2. júna 2017

    Katarína je moc hezké jméno , proto zachovám určité dekórum v odpovědi . Kataríno žádné kšefty si nenaháním . Pro Vás je nepochopitelné , že se někdo může dát do samostudia i v 60 letech a to do samostudia poznatků , které jsou staré 3000 až 4000 let . Prostě nic nového pod sluncem . Jenom lékaři neléčí a provádějí pilulkový byznys a dnešní jídlo společně s lékaři tráví celé národy a tečka . Začněte používat svůj mozek k odborné práci a myšlení !!!!!!!!!!!!!!!! a né k jenom pouličnímu myšlení . Dost Vám to pomůže , protože žena je nositelkou života a na ní dopadají tvrdě výdobytky dnešní stravy . Dnes se budu snažit vysvětlit panu presidentu Kiskovi , proč malé děti mají rakovinu . Tuto otázku si položil před 2 dny ve vaší Slovenské televizi při návštěvě malých dětí z rakovinou . Jsem dost časově vytížen a omezen svým zkolabováním a samoléčbou syrovou stravou společně bylinami a houbami s Číny a Peru , tak se teprve dnes dostanu na psaní dopisu .

 14. Vladimír 22. marca 2017

  Pán Čakloš nastává změna pro mnoho lidí , kteří mají potřebu ze sebou něco dělat , protože současná strava je naprosto nevyhovující a lidé hledají . Je jen dobře , že jste založil tento tyto stánky.

  1. Vladimír 23. marca 2017

   Dobré ráno ,
   pane Čakloš je to boj z větrnými mlýny , protože je tady problém 95% obyvatelstva , které nechce zabrat , ale jen slyšet potvrzení svého názoru . Já jsem se k tomuto tématu dostal až po svém kolapsu , který jsem jak čtete přežil a chtěl vědět sám jak se z toho dostat, když má nejbližší rodina to ví . Dostávám mě z toho má dcera i manželka společně s kvalifikovaným českým Ing. , který dělá přes 30 let TCM včetně praxe v Číně a já se jenom pomalu vědomostně dotahuji . Právě včera mě přišly další 2 tlusté odborné knihy ze kterých si teprve ty jejich praktické zkušenosti a názory musíte sám zpracovat pro svojí vlastní technologickou potřebu svého organismů , protože každý organismus je ojedinělý unikát , ale v základu naše motory včetně řídících jednotek pracují stejně . Ano proto to množné číslo , protože těch řídících jednotek máme mnoho a dokonce jsem došel k názoru , že dnes už k životu nepotřebujete “” S R D C E “” , ale jenom nějaký kufřík co si už nafasujete v nemocnici na “” V R Á T N I C I “” , ale játra , která Vám řeknou né , tak je vše ztraceno , i kdyby jste byl na operačním sále . Proto si je musíme hýčkat jak to jenom jde a to se lidem nechce .!!!!!!!!!! Berte to jako nadsázku . Věc je daleko vážnější . Přesto jsem rád , že podle fotografie se tak mladý člověk pustil do spojování lidí a jejich zdravotních problémů . Mám informaci , že v Čechách se utvořily 3 skupiny lidí nezávisle na sobě pod hlavičkou – “” Léčení bez lékařů “” . To každý pochopí až se dostuduje .

 15. Martina 7. mája 2017

  Prosím Vás môžem ju ochutiť mliekom ako bežnú kávu?
  Nezničím nejaký ten jej účinok?

 16. Vladimír 7. mája 2017

  Jenom odpovídám , že jsem na vlně a jak mohu číst , tak se nám sem moc lidí nepřihlásilo a přitom potřebných změny jsou miliony v obou republikách .

 17. symon 19. októbra 2017

  Čo si myslíte o tomto článku?
  Možno je taká strata s zelenou kávou?