Zelená káva – poznáte jej účinky?

Tak sa zdá, že svet zdravej výživy opäť o niečo ozelenel. Po zelenom jačmeni sa totiž obohatil o nový produkt, ktorý sa teší čoraz väčšej obľube. Reč je o zelenej káve, ktorá sľubuje priam zázračné účinky na ľudské telo a na chudnutie ani nehovoriac. Či je zelená káva hitom oprávnene zistíte spolu s nami v nasledujúcich riadkoch.

Zelená káva má skvelé účinky na chudnutie a tiež aj detoxikáciu.

Prečo práve “zelená” káva?

Po prečítaní názvu článku vám možno netiekli slinky po brade, ale to je v poriadku. V ľudskej mysli je toto slovné spojenie stále nové, takže nevytvára klasické asociácie. Skôr si viete predstaviť zelený čaj ako zelenú kávu.

Tu však nejde ani tak o farbu, ktorá by vás po zaliatí tohto prírodného života budiča prekvapila v šálke. Zelená káva získala svoje pomenovanie kvôli spôsobu alebo respektíve štádiu, v ktorom ju získavame.

Chcete vyskúšať zelenú kávu?

Objednajte si zelenú kávu, ktorá podporí vaše chudnutie, správnu funkciu srdca i pečene. Navyše neobsahuje kofeín, takže je aj skvelou náhradou klasickej kávy. Objednať si môžete čistú, ale aj s rôznymi príchuťami – škorica, kokos a vanilka.

 

Výroba zelenej kávy

Nie je to nič zložité. Klasický kávovník je krom, vďaka ktorého môžeme vyrobiť zelenú kávu. Jeho bobule sa po zbere sušia dni, týždne, ale aj mesiace. Doba závisí od potreby. Z precízne sušených bobúľ sa následne vyberá zelená káva. Ak zrnká zelenej kávy prejdú procesom praženia, vznikne tradičná káva čiernej farby a neodolateľnej vône, presne taká akú ste zvyknutí piť možno každé ráno.

Rozdiel medzi zelenou a čiernou kávou

Hlavnou odlišnosťou je teda proces výroby. Stále ide o jeden a ten istý kávovník a tie isté bobule, z ktorých sa vyrába aj čierna káva. V podstate sú zrnká tej zelenej ukrátené len o praženie. Avšak tento komplikovaný chemický rituál dodáva klasickej káve výslednú chuť a arómu. Tu však narazíme na rozdiely v zložení (väčšinou neobsahuje kofeín), biologickej hodnote a búrlivo diskutovanej téme, či je zdravšia ako čierna.

Je zelená káva zdravšia alebo nie?

Keďže vysoké teploty oberajú zrná o živiny, môžeme potvrdiť, že bobule zelenej kávy sú o niečo zdravšie. Navyše obsahujú látky, ktoré bežná káva v takom množstve neobsahuje. Jedná sa o antioxidanty, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v ochrane proti škodlivými vplyvmi. Možno ste ani netušili, že kvalitná zelená káva ich obsahuje niekoľkonásobne viac než čerstvé ovocie či zelenina.

Dôležitou súčasťou sú kyseliny chlorogénové, ovplyvňujúce metabolizmus glukózy, ktoré pomáhajú regulovať glykémiu v ľudskom organizme. Prostredníctvom nej telo spomaľuje vstrebávanie cukrov, tým pádom je prevenciou proti cukrovke druhého typu. A práve tu môžeme nájsť aj ten vychýrený zázračný účinok zelenej kávy na znižovanie hmotnosti.

Zelená káva a chudnutie

Takzvaná zelená káva má silné účuniky na chudnutie ale aj na detoxikáciu organizmu, keďže obsahuje antioxidanty.

Ak ste v smotanovej pene voňavej kávy uvideli vašu postavičku o dve konfekčné veľkosti menšiu, sklameme vás. Predstava štíhlej línie sa vám však nemusí rozplynúť pred očami. Ako sme spomenuli vyššie, kyselina chlorogénová v káve poodhaľuje tajomstvo regulovania hmotnosti prostredníctvom jej pitia.

Okrem toho, že obmedzuje ukladanie cukrov a teda aj tukov v tele, je totiž zodpovedná za zníženie chuti do jedla a pocitu hladu zároveň. Určite stojí za pokus vyskúšať jej vplyv a zároveň prečítať článok o prejedaní, pokiaľ sa neviete zbaviť maškrtenia.

 

Ďalším potešujúcim pozitívnym účinkom je už známe zlepšenie metabolizmu, rýchlejšie spaľovanie kalórií, či efektívne zbavovanie tela jedovatých látok.

Detoxikácia so zelenou kávou

Skôr ako na váhe, postrehnete účinok zelenej kávy práve pri očiste organizmu. Škodlivé látky spoľahlivo vyplavuje z tela von a tak ju môžete bez obáv zakomponovať do detoxikačných kúr, o ktorých sa môžete viac dozvedieť viac v kategórii Detoxikácia.

Vo veľkom sa zelená káva a antioxidanty v nej obsiahnuté starajú nie len o zdravie, ale aj o spomalenie starnutia. Zbavia naše telo toxínov a vyhladia vrásky zároveň. Ešte k tomu pridáme samozrejmý vplyv kofeínu na únavu a možno vám s týmto vedomím už nevýrazná aróma či odlišná chuť prekážať nebudú. Dokonca dnes je už zelená káva škoricová, kokosová či vanilková.

Rôzne podoby

Pokiaľ vás zaujali účinky zelenej kávy ale v šálke aj naďalej dáte prednosť tej čiernej, potešíme vás. Užívať ju môžete aj s príchuťami, či dokonca vo forme tabliet, ktorých zaobstaranie nie je ťažké a ani finančne náročné.

Okrem tabliet môžete vyskúšať kúpiť zrnká tejto plodiny aj priamo. V tomto prípade pitiu nápoju predchádza ďalšie spracovanie. Pri detoxikácii odporúčame siahnuť práve po druhom variante, pretože je silnejší.

Kedy a ako zelenú kávu konzumovať?

Zelená káva je vhodná na raňajky, ale aj večer, keďže neobsahuje kofeín.

Keď máte chuť. Samozrejme, najlepšie by bolo dopriať si šálku hneď na ráno. Naštartuje organizmus na plné obrátky a dodá energiu na celé doobedie. Zalejte ju vriacou vodou a počkajte 15 minút. Najlepšie je piť alebo užiť tabletku zelenej kávy polhodinku pred jedlom.

Práve toľko času potrvá už spomínaným kyselinám chlorogénovým vytvoriť v našom tele zdravú rovnováhu pre nasledovné správne vstrebávanie glukózy. Pokiaľ potrebujete prisladiť chuť zelenej kávy namiesto cukru použite umelé sladidlo alebo med.

Čo by ste nemali podceniť

Ako sa môžete aj vy sami presvedčiť, zelená káva má naozaj veľké množstvo zdraviu prospešných účinkov. Dávať si však pozor na jej konzumáciu musia samozrejme deti, alergici, seniori, ľudia s vysokým krvným tlakom či tehotné ženy. Keďže káva odvodňuje organizmus a výrazne napomáha k detoxikácii, jej ctitelia musia dbať aj na dostatočný príjem tekutín.

Náš názor na zelenú kávu

Či už ostanete verní tímu čiernych zrniečok, alebo sa pridáte na stranu netradičných zelených, určite túto novinku vyskúšajte. Bez upraveného jedálnička a zvýšenej fyzickej aktivity vám síce prebytočné kilá z tela nevyplaví, ale zato škodlivé jedovaté látky, stres a únavu áno. Tak čo, stane sa vašou šálkou kávy práve tá zelená?

Zelená káva – poznáte jej účinky?
4.3 (85.68%) 81 hlasov

37 komentárov