Kliknite a začnite písať.

Superpotraviny

Zelený jačmeň – superpotravina budúcnosti

Zdieľať

Väčšina ľudí si spája zelený jačmeň s prívlastkom potravina budúcnosti alebo superpotravina. Pravda je však taká, že sa nejedná o žiadnu novinku. Účinnosť zeleného jačmeňa poznali ľudia už veľmi dávno, v súčasnosti má len novšiu podobu.

Zelený jačmeň

Čo je zelený jačmeň?

Zelený jačmeň je typ zelenej trávy, konkrétne mladý výhonok, ktorého šťava dokáže dodať telu potrebné minerály a vitamíny. Tieto mladé výhonky obsahujú všetky dôležité živiny a vďaka nim dokáže náš organizmus fungovať správne.

Ľudia sa dnes snažia zdravo stravovať, užívajú doplnky výživy a jedia čo najviac čerstvých potravín aj vo forme smoothie nápojov. Veľmi obľúbenou prísadou do smoothie je práve zelený jačmeň. Prečo?

BIO zelený jačmeň má detoxikačné účinky a blahodárne účinkuje na organizmus. V iných krajinách to nie je žiadna novinka. Pravdou však je, že ide o veľký zdroj vitamínov, tzv. vitamínovú bombu. Samozrejme, ak chceme, aby bol jačmeň správne vypestovaný, musí sa správne pestovať, na úrodnej pôde a vo veľmi dobrých podmienkach s veľkým obsahom živín.

Vo väčšom množstvo sa v ňom nachádza betakarotén, vitamín C, E, H, B1, B2, B6, kyselina nikotínová, folová a panthoténová. V jačmeni sa takisto nachádza množstvo enzýmov, aminokyselín, minerálnych látok a pritom je to iba prírodný zdroj.

Zelený jačmeň sa väčšinou predáva vo forme jemného prášku, avšak, môžeme si ho zakúpiť ešte vo forme tabliet alebo pastiliek.

Organizmus nám poďakuje

Jačmeň je zaraďovaný medzi zelené superpotraviny. Tieto potraviny pochádzajú priamo z prírody a ruka človeka by do nich vôbec nemala zasahovať. Ak používa človek zelený jačmeň ako prevenciu alebo ako medikament, predávkovanie nehrozí. Keďže ide o zelené potraviny, ich pozitívum je, že obsahujú chlorofyl, ktorý je nazývaný aj ako zelená krv. Taktiež napomáha pri hojení rán.

Chlorofyl dokáže odstraňovať tuk z ciev, zlepšuje trávenie a celkovú črevnú mikroflóru. Medzi vedľajšie účinky chlorofylu patrí, že pri jeho užívaní má človek väčšiu chuť na sladké. Zo zelených potravín sa dajú vyrábať nápoje, ktoré niektorí ľudia volajú zelené džúsy. Týmto spôsobom sa dá prijímať do tela aj zelený jačmeň a je to oveľa jednoduchšie. Ich hlavnou výhodou je fakt, že sú alkalické, t.j.  pomáhajú znižovať prekyslenosť tela.

Zelený jačmeň má aj priaznivé účinky v boji proti chorobám a iným problémom. Medzi tieto ochorenia môžeme zaradiť napríklad alergie, vyčerpanie, únavu, stres, srdcovo-cievne choroby, gynekologické ťažkosti, nadváha, problémy s prostatou, podvýživa u detí

Detoxikácia alebo očista čriev môže pomôcť prinavrátiť človeku pevnú imunitu.

Zelený jačmeň a detoxikácia

Ako sme už vyššie spomenuli detoxikácia a očista tela je možná so zeleným jačmeňom. Ak chceme pocítiť detoxikačné účinky, mali by sme zelený jačmeň užívať najmenej 3 mesiace.

Má detoxikačné účinky – pomáha telu zbaviť sa všetkého, čo o neho nepatrí. Očista organizmu však vôbec nemusí byť príjemná a môžu ju sprevádzať napríklad bolesti hlavy, nadmerné potenie, hnačka, rôzne kožné choroby alebo výskyt, poprípade zhoršenie ekzémov. Pre telo je to veľmi vyčerpávajúci proces, ale výsledok určite stojí za to.

Pri konzumovaní zeleného jačmeňa je veľmi dôležité aj dodržiavať pitný režim. Zelený jačmeň nie je nutné používať neustále, stačí 3 mesiace do roka, najlepšie na jar ako jarná detoxikácia. Ak má daný človek problémy s imunitou, môže detoxikáciu opakovať na jeseň.

Zelený jačmeň dávkovanie a užívanie

Ideálne je vypiť zelený jačmeň nalačno hneď ráno, vtedy dodáva nášmu telu energiu rovnako ako káva. Rozmiešajte si 1 čajovú lyžičku prášku vo vlažnej vode a po malých dúškach vypite. Nápoj má trávnatú chuť a vôňu a pre niekoho to môže byť až odporné. Pokiaľ vám nápoj nechutí, vyskúšajte konzumovať zelený jačmeň vo forme tabletiek.

BIO zelený jačmeň nemá žiadne vedľajšie účinky, preto ho môžeme používať aj dlhodobo.  Túto superpotravinu môžu piť aj ľudia, ktorí majú celiakiu alebo diabetici, pretože neobsahuje žiaden lepok. Predsa len existuje určitá skupina ľudí, ktorým sa neodporúča používať zelený jačmeň. Sú to ľudia po transplantácii orgánov, po ožarovaní alebo pri autoimunitných ochoreniach.

TIP: Zelená káva je ďalšia superpotravina, ktorá vás môže zaujímať.

Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1
Ďalší článok

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *