Kliknite a začnite písať.

Chudnutie Diéty PR Zdravá výživa

3 mýty o proteínovej diéte – poškodzuje vám pečeň?

Zdieľať

Proteínová diéta predstavuje účinný spôsob redukcie hmotnosti. Zvýšeným množstvom prijímaných bielkovín a znížením príjmu sacharidov a tukov zabezpečuje stratu tuku bez straty svalovej hmoty.

Je však vhodné jesť veľké množstvo bielkovín? Nepoškodzuje vysoký príjem bielkovín pečeň, kosti, obličky?

Proteínovú diétu obklopujú tieto 3 najcitovanejšie mýty:

1. Poškodzuje obličky

Vysoký príjem bielkovín nie je problémom pre obličky zdravých jedincov. Problém môže nastať vtedy, ak má človek chronické ochorenie obličiek, či poškodenú funkciu obličiek. U zdravého jedinca štúdie nepreukázali žiadnu súvislosť medzi poškodenými obličkami a vysokým príjmom bielkovín. Ich denný príjem u športujúceho jedinca by sa mal pohybovať od 1,2 do 1,8 g na kilogram hmotnosti.

2. Poškodzuje pečeň

Tak ako pri obličkách, ani pečeň nie je ohrozená vysokým príjmom proteínov v strave u zdravých jedincov. Pečeň zabezpečuje vylučovanie toxínov z krvi a ďalšie životu dôležité činnosti. Na svoje správne fungovanie potrebuje aj bielkoviny, ktoré pomáhajú opraviť jej poškodené tkanivá.

3. Ničí kosti

Naopak, pri dostatočnom príjme vápnika bielkoviny pomáhajú v budovaní a udržiavaní zdravých kostí. V proteínových produktoch Profidiet sa dbá na vysoký obsah vápnika, aby sa zabránilo rednutiu kostí.

Obava, že vysoký príjem bielkovín spôsobuje poškodenie kostiam vznikla, pretože vyšší príjem proteínov spôsobuje kyslejšiu moč. To spôsobuje uvoľňovanie vápnika z kostí pre tlmenie kyslosti. Zistilo sa však, že telo túto stratu nahrádza zvýšením absorpcie vápnika z čreva.

V skratke:

Pokiaľ prijímate dostatok vápnika, máte zdravú pečeň a obličky, nemusíte sa proteínovej diéty obávať, telo si s bielkovinami poradí. Tie mu to oplatia a ako základné stavebné prvky tkanív a orgánov mu pomôžu zotaviť sa po zranení.

Zhoďte nadbytočné kilá pomocou proteínovej diéty a telo sa vám odvďačí lepším výzorom, výkonom a napokon aj zdravím.

4.6/5 - (17 votes)
Ďalší článok

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *