Kliknite a začnite písať.

Chudnutie Cvičenie Diéty Zdravá výživa

Bez proteínov to nepôjde. Toto sú mýty, ktorým veríme.

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Každá žena, ktorá sa aspoň minimálne zaujíma o cvičenie a zdravý životný štýl sa už musela stretnúť s tvrdeniami, ktoré sú verejnosťou považované za pravdivé, hoci odborníci by ich nazvali mýtmi. Na celom svete je veľa hoaxov a dezinformácií. Poďme sa im vyhnúť aspoň v súvislosti s proteínmi a zdravým životným štýlom.

Mýtom o proteínoch verí stále veľa žien, najmä staršia generácia. Pri slove “proteín” si predstavia Arnolda Schwarzeneggera na vrchole jeho kariéry. Neberú do úvahy to, že mužské telo funguje na iný princíp ako to ženské.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Proteíny alebo inak nazývané bielkoviny, sú fundamentálnou stavebnou jednotkou svalovej bunky. Proteíny sú nevyhnutné pre existenciu celého organizmu. Energia z nich sa uvoľňuje pomalšie ako zo sacharidov alebo tukov, čo spôsobuje, že po zjedení pokrmu bohatého na bielkoviny, nepociťujete hlad dlhšiu dobu.

Aké sú najbežnejšie mýty o proteínoch pre ženy?

1. Proteín spôsobí, že budete vyzerať ako muž

Toto je najznámejší a najopakovanejší mýtus zo všetkých. Proteín sám o sebe nemá moc „spraviť“ vám svaly na rukách a nohách. Keby to tak bolo, všetci by sme sa kŕmili proteínom, aby sme mali spevnené a svalnaté postavy. Na tvorbu svalovej hmoty prispieva u mužov aj hormón testosterón, ktorý majú ženy v tele len v malom množstve. Aj to je dôvod, prečo ženy nezískajú svaly tak rýchlo ako muži.

Nezáleží na tom, koľko proteínu prijmete, svaly vám z neho nevzniknú. Minimálne nie také, z ktorých by ste vyzerali ako kulturista.

...

2. Proteíny sú nezdravé, pretože sú plné umelých zložiek

Tak, ako nájdete v obchode potraviny, ktoré majú zloženie plné umelých látok, tak nájdete aj proteín s podobným obsahom. Je len na vás, či si prečítate zloženie produktu, ktorý si chcete kúpiť. Na trhu nájdete mnoho dobrých a kvalitných proteínov, ktoré vám skutočne dodajú len to, čo potrebujete. Nič navyše.

Ak sa obávate, môžete si vybrať rastlinný proteín, ktorý je skutočne zložený len z prírodných, resp. rastlinných zložiek. Mohli by sme tu rozprávať aj o ďalšom mýte – všetky proteíny sú rovnaké. Nie je to však tak. Iný proteín nám dá živočíšna strava, iný rastlinná strava a iný máme z proteínového prášku. Vďaka pokrokovej dobe si môžeme vybrať. Ak ste vegán, môžete zvoliť rastlinný proteín.

3. Proteín je len pre ľudí, ktorí športujú

Opäť sa jedná o mýtus. Ako sme už spomenuli, bielkoviny sú veľmi dôležitým prvkom stravy, preto je dôležité, aby ich prijímal každý. Bežne sa bielkoviny nachádzajú v mäse, vajíčkach či mliečnych výrobkoch. Sú však ľudia, ktorí majú rôzne potravinové alergie, ktoré im napríklad neumožňujú prijímať mliečne výrobky. Vtedy vzniká v tele nedostatok bielkovín a nie je žiadny problém, ak ich doplnia klasickým proteínovým práškom.

Pre ľudí, ktorí na dennej báze bojujú s pocitom hladu, môže byť proteín tiež riešením. Nakoľko sa z neho energia uvoľňuje pomalšie, budete sa cítiť dlhšie sýti. Vyriešiť to môžete napríklad tak, že si ráno do kaše pridáte jednu odmerku práškového proteínu.

...

Rovnako by sme mohli hovoriť aj o dôležitých mineráloch a vitamínoch. Ich príjem je podstatný pre každého športovca, ale aj bežného človeka, pre správne fungovanie organizmu.

4. Proteín spôsobí pribratie na váhe

Pri chudnutí a priberaní platí jednoduchý vzorec. Ak telo viac prijme ako vydá, tak priberá. Platí to aj opačne. Ak je vyšší výdaj ako príjem, telo chudne. Tým pádom je samozrejmé, že samotný proteín nespôsobí priberanie. Možno ste si všimli, že legíny vám už nesedia tak ako predtým. Môže ísť o to, že sa vám začala budovať svalová hmota, ktorá sa prejaví aj na váhe.

Tip: Pre váš vnútorný pokoj je niekedy lepšie sa na váhu nestavať. Všímajte si radšej, ako celé telo vyzerá, poprípade si v pravidelných intervaloch merajte pás alebo boky a zistíte tak, či chudnete alebo priberáte.

 

5/5 - (1 vote)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *