Kliknite a začnite písať.

Choroby a ochorenia

Čo je lupienka, aké má príznaky, prečo vzniká a aká je liečba? Čítajte a dozviete sa!

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Existuje viacero kožných chorôb, ktoré môžu znepríjemniť bežný život. Niektoré sú príznačné tým, že sú prenosné, ďalšie presne naopak. Medzi najznámejšie určite patrí aj lupienka, nazývaná tiež psoriáza. Ak vás zaujíma, ako toto ochorenie vzniká, či sa dá liečiť, prípadne ako mu predchádzať, čítajte ďalej, všetko sa dozviete.

Lupienka, čiže psoriáza: čo to je a prečo vzniká?

Psoriáza je ochorenie, pri ktorom vravíme o viacerých faktoroch vzniku. Jedným z nich je dedičnosť, pričom sa nemusí vyskytovať len v priamom rade, ale aj v ďalšej generácii.

Ďalším je prejavenie sa poruchy imunitného systému vo forme neprirodzene rýchleho vytvárania kožných buniek, čo má za následok vytváranie strieborných „šupín“ na pokožke. Bežne sa kožné bunky menia každých 10 až 30 dní, pri lupienke sa to udeje už za 3 až 4 dni.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Lupienka postihuje približne 3% populácie, najrozšírenejšia je v severnej Európe. Žiaľ, prejaviť sa môže prakticky na ktorejkoľvek časti ľudského tela. Najčastejšie to je na lakťoch, kolenách, temene hlavy alebo na spodnej časti chrbta. Obvykle sa vyskytuje len na jednom mieste, len výnimočne pokrýva väčšie plochy tela.

Najčastejšie sa začína prejavovať v období medzi pubertou a dospelosťou, pričom môže vznikať a opäť ustupovať bez zjavnej príčiny. Medzi jej spúšťače patria infekcie, zápalové ochorenia, stres, hormonálne vplyvy a faktorom je aj nesprávna životospráva.

...

Príznaky podľa typu lupienky

Poznáme niekoľko druhov lupienky, pričom každý má svoje typické príznaky. Základné delenie je podľa toho, na akých miestach ľudského tela sa vyskytuje. Jedinečným druhom sú rôzne deformácie nechtov, ktoré postihujú 20 až 50 % pacientov.

Podľa výskytu poznáme psoriasis pustulosa, ktorá sa objavuje predovšetkým u dospelých na dlaniach a chodidlách. Flexuralis je zas v oblasti podpazušia, pod prsníkmi alebo slabinami. Chronická stacionárna forma je prítomna na lakťoch, kolenách či chrbte v oblasti drieku a krížov. U žien v strednom veku je známa forma barber, vyskytujúca sa v oblasti dlaní.

Druhy lupienky rozdeľujeme aj podľa toho, ako sa prejavujú. Napríklad psoriasis punctut je známa výsevom malých pupienkov. Guttata zas výsevom vo veľkosti kvapiek.

Psoriasis nummularis sú vyrážky v rozmeroch dosahujúcich až 1 cm. Erytrodermálna forma sa môže v niektorých prípadoch objavovať na ktorejkoľvek časti tela formou rozsiahleho začervenania alebo olupovaním kože. Sprevádzaná môže byť horúčkami a bolesťou kĺbov.

Liečba? Lokálna a s využitím špeciálnych liečiv

Prvou dobrou správou je, že psoriáza nie je infekčná a teda nie je prenosná. Druhou je konštatovanie, že je síce na pohľad nepríjemná, ale pre ľudský organizmus ako taký veľmi nebezpečná nie je.

...

To samozrejme neznamená, že by sme ju nemali liečiť. Liečbu delíme na lokálnu a celkovú, podľa závažnosti výskytu ochorenia. Lokálna sa využíva na menej závažné prejavy a realizuje sa predovšetkým rôznymi masťami, krémami alebo olejmi. Tieto lieky sú zväčša na báze kyseliny mliečnej a slúžia primárne na odstránenie šupín.

Pri liečbe celkovej sa bavíme o liečení stredne ťažkých a ťažkých stavov. Tu je liečba odlišná, často výrazne zasahujúca do imunitného systému pacienta.

V najzávažnejších prípadoch sa využívajú lieky Metotrexát , Cyklospyrín alebo Retinoidy odvodené od vitamínu A. V závislosti od závažnosti sa aplikuje svetelná UV terapia alebo biologická liečba blokujúca imunitný systém.

Škriabanie a svrbenie môžu byť aj príznaky svrabu

Nie vždy je jednoduché správne pomenovať zdravotný problém. To sa týka aj svrabu, ktorý má niektoré príznaky podobné lupienke, jedná sa však o úplne inú chorobu, s iným pôvodom vzniku a aj inou liečbou. Veľkým rozdielom je, že svrab je vysoko infekčný a teda prenosný.

...

Prvým príznakom je svrbenie na postihnutom mieste tela a to najmä počas spánku. Práve toto svrbenie núti človeka k škriabaniu, ktoré pri väčšej intenzite vytvára examatózne ložiská. Tieto ložiská sú v tejto fáze veľmi podobné prejavom pri lupienke, neskôr sa začnú vytvárať väčšie chrasty. Dôležité je vedieť, že v tomto čase choroby je pacient silno infekčný.

Hoci svrab vzniká najmä u ľudí so zníženými hygienickými štandardami, kvôli jeho vysokej infekčnosti môže postihovať kohokoľvek z nás.

Jeho liečba spočíva v dôkladnej hygiene. Postihnuté miesto musí byť dôkladne umyté, vysušené čistým uterákom a až potom sa naň môže nanášať liečivá masť. Medzi najstaršie a dodnes najpoužívanejšie patrí známa sírová masť.

Aké potraviny sú vhodné pri psoriáze sa dozviete v ďalšom článku.

 

5/5 - (1 vote)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *