Kliknite a začnite písať.

Superpotraviny Zdravá výživa

Superpotraviny + zoznam

Zdieľať

Hneď v úvode nám prepáčte označenie, no laická verejnosť v dnešnej modernej dobe neustále tápa v oblasti zdravej výživy. Aj napriek tomu, že na internete nájdeme odpoveď takmer na všetko, tak zdravá strava predstavuje pre ľudí obrovský zmätok. Skrýva sa odpoveď a svätý grál ľudského zdravia a výživy v superpotravinách? Poďme sa na túto málo diskutovanú tému pozrieť podrobnejšie. V samotnom závere článku nájdete náš menší zoznam superpotravín.

Prečítajte si náš článok o superpotravinách, ktoré by nemali chýbať vo vašej kuchyni.

Pravda o superpotravinách

Z jednej strany počúvame, že odpoveďou je pestrá a vyvážená strava. Ale čo to vlastne je? Druhí nám zasa radia bláznivé a veľmi ťažko realizovateľné výživové štýly a diéty. A aby toho ešte nebolo málo, tak sú tu aj ďalší odborníci, ktorí nám sofistikovane prezentujú ako ideálnu výživu takzvané superpotraviny. Tento proces u nás trvá približne 10 rokov, aj keď je pravda, že v plnom rozsahu ho ešte nepociťujeme.

Avšak možno aj vy sami, ste sa už pridali k obrovskému počtu slovenských žien, ktoré zeleným jačmeňom zapíjajú tabletky chlorelly. Na druhú stranu sú tu však aj také, ktoré sa pri zmienke o superpotravinách poklepú po čele a hovoria o nechutných “šmejdoch”.

Kto má vlastne pravdu? V tejto oblasti panuje veľká nesúrodosť názorov. Sami to poznáte z rôznych diskusných fór alebo z komentárov na Facebooku (naša FB stránka). Nikto ale nie je dokonalý a je otázne čo sa dozvieme o 10 – 20 rokov o zdravotnom stave tých, ktorí pravidelne popíjali zelený jačmeň alebo držali bezlepkovú diétu.

Čo sú to tie superpotraviny?

Charakteristika “superpotraviny” je veľmi jednoduchá. Je to každá potravina, ktorá má z dlhodobého hľadiska prevažné množstvo pozitívnych efektov na ľudské zdravie. Aby sme boli ešte presnejší, tak sú to potraviny, ktoré vďaka obsahu látok dokážu ovplyvniť nepriaznivý zdravotný stav človeka alebo dokonca pomôcť pri liečbe.

Určenie toho, čo je superpotravina a čo nie je, je pomerne jednoduché. Stačí z kompletného zoznamu všetkých potravín vylúčiť tie, ktoré sú po výživovej stránke nehodnotné alebo zdraviu škodlivé. Čo vám potom ostane? Približne 50 – 60 potravín. Zdá sa vám to príliš malé číslo? Áno aj je, ale my hovoríme o základných potravinách, nie o potravinách priemyselne z nich vytvorených.

Ďalej môžeme tieto potraviny rozdeľovať do kategórii. Napríklad v kategórii ovocia nájdeme približne 20 druhov skvelých superpotravín. Samozrejme je možné medzi sebou potraviny kombinovať cez zdravé recepty, vďaka čomu vzniknú “super-zdravé” jedlá. Avšak pozor – nesprávnou kombináciou môžete pripraviť nechutný pokrm, ktorý vám spôsobí ťažkosti trávenia a preháňanie. A vy sa potom radšej opäť vrátite k svojmu starému a nezdravému jedálničku.

 

Problém s ich nakupovaním

Kde nakupovať superpotraviny pre zdravú výživu?

Uspeli ste pri hľadaní skutočne zdravých superpotravín? Môže sa vám ale pokojne stať, že polovicu zázračných potravín v supermarkete jednoducho nekúpite. A keby aj áno, tak vás ich cena odradí natoľko, že ich do nákupného košíka radšej nevložíte. To určite chápeme, ale bežne dostupné superpotraviny ako brokolica a mrkva, rozhodne nerozhodia váš rodinný rozpočet. Aj keď sú drahšie ako niekoľko rožkov, ktoré zvyknete jesť na raňajky i desiatu.

Problém s kvalitou superpotravín

Problémová kvalita superpotravín je úplne rovnaká ako pri bežných “priemyselných” potravinách. Kúpite si v zľave v hypermarkete napríklad oriešky a zistíte, že ich chuť je zatuchnutá a vnímate i pleseň. Ďalej si možno zakúpite sušené ovocie a ani neviete, že obsahuje obrovské množstvo konzervačných látok.

Alebo sa čudujete prečo vám je po tých super zdravých vlašských orechoch tak zle, no neuvedomíte si, že v skladoch boli veľmi veľmi dlho. A práve preto je lepšie nakupovať v menších obchodoch, ktoré nie sú napojené na veľkododávateľov – kvantita na úkor kvality. Máte možnosť pestovať niečo na záhrade? Tak to využite! A to čo si neviete dopestovať sami v záhradke si potom môžete nakúpiť.

Problém s cenou superpotravín

Superpotraviny nie sú najlacnejšie. Na tom sa určite bez diskusie zhodneme. Občas dokonca niekoľkonásobne prevyšujú cenu klasických konvenčných potravín. Niet sa však čo čudovať, keď do strednej Európy sa potraviny tohto typu väčšinou dovážajú z ďalekých krajín. Za kvalitu sa jednoducho platí. Nedávno sme čítali toto zaujímavé prirovnanie:

Superpotraviny možno prirovnať k autám. Jazdiť a kamkoľvek dôjsť môžete v trabante rovnako ako aj v Audi. V trabante však nemusíte dôjsť tak ďaleko i rýchlo a v januári vám v ňom bude nesmierna zima. Bude sa vám kaziť a vy ho budete musieť často opravovať, aj keď za malú sumu.

S potravou a jedlom je to úplne rovnaké. Pri celoživotnom podradnom stravovaní vaše zdravie dlho nevydrží. Netvrdíme, že dlhovekosť a zdravie si zabezpečia len ľudia konzumujúci superpotraviny. Výnimka potvrdzuje pravidlo. Ale je veľmi naivné a zradné predpokladať, že práve vy budete tá výnimka. Na druhú stranu vedzte, že čo do svojej výživy investujete, to sa vám aj vráti.

Zdravé jedlá zo superpotravín

Zdravé superpotraviny pre každého, kto to myslí s výživou vážne.

To či sú superpotraviny zdravé sme už riešili vyššie. Ale aký konkrétny jedálniček z nich zvoliť? Pre predstavu vám skúsime niečo navrhnúť.

Čo tak ovsené vločky s vlašskými orechmi, chia semiačkami, plodmi goji, čučoriedkami, zaliate kokosovým mliekom a mandľovým olejom? Jedna porcia takejto dobroty vás vyjde na 4 – 5 eur. Na obed zasa brokolicová polievka so špenátom a ako druhé losos? Je to len a len na vás. V minulosti sme písali napríklad o zdravej desiate do školy a práce.

Zoznam superpotravín

Takmer by sme boli zabudli. Na záver vám pripájame aj niktoré superpotraviny, ktoré by ste mali vhodne zaradiť do svojho nového jedálnička. Nech sa páči:

 • fazuľa
 • čučoriedky a brusnice
 • brokolica
 • ovos
 • pomaranče
 • tekvica a jej semienka
 • losos (najlepšie divoký)
 • sója
 • pravý čierny a zelený čaj
 • paradajky
 • morčacie mäso
 • orechy (vlašské, mandle)
 • quinoa

Tu na chvíľu zastaneme a dodáme pár vecí. Fazuľu je potrebné vhodne spracovať, nech vás nenafukuje ako balón. Čučoriedky jesť celý rok zbierať nemôžete, takže odporúčame spraviť si zásoby alebo kúpiť kvalitné džemy. Sója a ani iné potraviny by nemali byť GMO a taktiež pozor na nedozreté paradajky. O kvalite orechov sme už hovorili vyššie. Zoznam superpotravín si ďalej trúfame rozšíriť o:

 • kvalitnú horkú čokoládu
 • nepražené kakaové bôby
 • šťava z výhonkov pšenice a jačmeňa
 • čerstvá zelenina (sparená aj zapečená)
 • chlorella a iné morské riasy
 • exotické ovocie (ananás, melóny, goji)
 • kokosový olej
 • papája
 • avokádo
 • konopné, ľanové a chia semienka
 • čínske a iné druhy húb
 • včelie produkty
 • a ďalšie

Určite sme nevymenovali všetky superpotraviny. Dúfame, že sme vás nesklamali. Išlo nám hlavne o to, načrtnúť vám, že superpotraviny nie sú len chemicky upravené suroviny a výrobky z nich. Na pôsobenie niektorých vymenovaných potravín sa pozrieme nabudúce. Pripomenieme, že “kto hľadá, nájde”.

Ak by ste hľadali medzi modernými produktami doplnky stravy, ktoré pozostávajú zo zdravých superpotravín, odporúčame produkty BoraTree. Sú vyrobené z tých najkvalitnejších surovín a dokážu pomôcť pri posilňovaní imunity, naštartujú metabolizmus, pomáhajú pri únave, regenerácii organizmu a podporujú zdravie vlasov a pokožky.

Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1

1 komentár

 1. dankax 26. februára 2016

  Môžem sa prosim opýtať, ktoré superpotraviny sú najlepšie čo sa týka počtu bielkovín? Chodím cvičiť a čítala som, že aj niečo také existuje ako superpotraviny s vyšším množstvom bielkovín.