Kliknite a začnite písať.

Zaujímavosti Zdravá výživa

Vitamín D a jeho nedostatok

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Vitamín D je životne dôležitý, veď ovplyvňuje hneď niekoľko systémov v našom tele. Poďme sa preto pozrieť na to, čo sa stane, pokiaľ máme v tele nedostatok vitamínu D.

Vitamín D je pre ľudský organizmus dôležitý a jeho nedostatok je škodlivý.

Vitamín D

Na rozdiel od väčšiny vitamínov, vitamín D vlastne funguje ako hormón a každá jednotlivá bunka v tele má preň pripravený receptor. Telo si ho vytvára z cholesterolu, keď je koža vystavená slnečnému žiareniu.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Vitamín D však nájdeme aj v niektorých potravinách, ako sú mastné ryby a mliečne výrobky. Musíme však podotknúť, že získať ho zo samotnej stravy v dostatočnom množstve je priam nemožné.

Účinky a význam vitamínu D:

 • lepšie vstrebávanie vápnika
 • normalizuje hladinu vápnika v krvnom obehu
 • podporuje imunitný systém
 • podporuje správnu činnosť svalstva
 • reguluje vstrebávanie vápnika i fosforu
 • zvyšuje absorpciu minerálov v obličkách a črevách
 • pomáha udržať zdravé kosti i zuby

Nedostatok vitamínu D

Odporúčaná denná dávka sa obvykle pohybuje okolo 400 až 800 IU, ale mnohí výživoví odborníci tvrdia, že by ho mali telu dopriať ešte viac.

Nedostatok vitamínu D je prekvapivo veľmi častý. Odhaduje sa, že približne jedna miliarda ľudí po celom svete má v krvi nízku hladinu vitamínu D!

...

Podľa štúdie z roku 2011, 41,6% dospelej populácie v Európe trpí nedostatkom. A to sme na tom ešte oveľa lepšie ako Hispánci (69,2%) a Afroameričania (82,1%).

Ľudia náchylnejší na nedostatok vitamínu D:
 • ľudia s tmavšou pleťou
 • ľudia starší ako 45 rokov
 • ľudia s nadváhou alebo obezitu
 • ľudia, ktorí nejedia veľa rýb alebo nepijú mlieko
 • ľudia žijúci ďaleko od rovníka, kde je nedostatok slnečného žiarenia po celý rok
 • ľudia, ktorí trávia veľa času v interiéri

Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí sa radi pohybujú vonku, tak je menej pravdepodobné, že budete mať nedostatočný príjem vitamínu D. Pokožka produkuje dostatok vitamínu pre uspokojenie všetkých potrieb.

Zarážajúce však je, že človek si často ani len neuvedomuje, že má málo vitamínu D. Symptómy i príznaky sú veľmi nenápadné, no majú značný negatívny vplyv na kvalitu nášho života. Pozrime sa medzi tie závažnejšie.

Máte nedostatok vitamínu D? Tú sú najčastejšie príznaky:

1. Ste často choríDôležitý vitamín D posilňuje imunitný systém a bojuje proti baktériám.

Najdôležitejšou rolou vitamínu D je udržať silný váš imunitný systém. Pri jeho dostatku budete oveľa odolnejší v boji s vírusmi a baktériami. Ak ste často chorý, a to najmä nachladnutý alebo mávate chrípku, tak práve nízka hladina vitamínu D môže byť príčinou.

Niekoľko štúdii preukázalo súvislosť medzi nedostatkom vitamínu D a infekciou dýchacích ciest, nádchou, zápalom priedušiek a zápalom pľúc. Ďalšou radou štúdií sa zistilo, že vitamín D v dávkach až do 4000  IU denne môže znížiť riziko infekcií dýchacích ciest až o 50 %.

...

Vitamín D zohráva dôležitú úlohu v imunitnej funkcii. Jedným z najčastejších príznakov nedostatku „Dčka“ je zvýšené riziko ochorenia alebo infekcie.

2. Únava a ospalosť

Častá únava a ospalosť počas dňa môže mať veľa príčin a nedostatok vitamínu D môže byť jedna z nich. Veľmi nízka hladina vitamínu naozaj spôsobuje únavu, ktorá má negatívny vplyv na kvalitu života.

Najnovšie výskume sa zamerali na vzťah medzi vitamínom D a únavou u mladých žien. Zistilo sa, že ženy s krvnými hladinami pod 20 ng/ml alebo 21-29 ng/ml sa častejšie sťažovali na únavu než tie s krvnými hladinami nad 30 ng/ml.

Nadmerná únava a ospalosť môže byť príznakom nedostatku vitamínu D. Doplnky s vitamínom D a ich užívanie môže prispieť k zlepšeniu energetickej hladiny.

Únava po jedle alebo bolesť hlavy nie je príjemna ani zdravá, ako tomu predísť?

...

3. Bolesť chrbta a kostí

Vitamín D sa podieľa na udržaní zdravých kostí prostredníctvom niekoľkých mechanizmov. Predovšetkým zlepšuje vstrebávanie vápnika do tela.

Bolesť kostí a dolnej časti chrbta môže byť príznakom nízkej hladiny vitamínu v krvi. Lekárska štúdia skutočne potvrdila vzťah medzi deficitom vitamínu D a chronickou bolesťou spodnej časti chrbta.

Nízka nedostatok vitamínu D môže byť príčinou alebo faktorom, ktorý prispieva k bolesti kostí a bolesti spodnej časti chrbta.

4. DepresiaTabletky s vitamínom D pomáhajú zahnať depresívne stavy a poruchy.

Depresívna nálada môže byť tiež príznakom nedostatočného množstva vitamínu D. Najmä u starších osôb kráča depresia ruka v ruke s nízkou hladinou déčka v krvi.

Pokiaľ pravidelne užívate doplnky výživy s vitamínom D, tak môžete zlepšiť depresie a tiež tzv. „sezónne depresie“, ku ktorému dochádza počas chladnejších mesiacov.

Depresia je spojená s nízkymi hladinami vitamínu D a niektoré štúdie zistili, že jeho suplementácia zlepšuje náladu.

5. Problematické hojenie rán

Pomalé hojenie rán po operácii či úraze môže byť znamením, že hladina vitamínu D je príliš nízka. Dôvod? Tento „slnečný vitamín“ zvyšuje produkciu zlúčenín, ktoré sú dôležité pre obnovu pokožky.

Nedostatočná hladina vitamínu D môžu viesť k zlému hojeniu rán či zápalu po chirurgickom zákroku alebo úraze.

6. Strata kostnej hmoty

Ako sme už niekoľkokrát spomenuli, tak Vitamín D zohráva kľúčovú úlohu pri vstrebávaní vápnika. Väčšina žien, ktorým bol diagnostikovaný úbytok kostnej hmoty má nielen nedostatok vápnika, ale logicky aj vitamínu D.

Nízka hustota kostného minerálu je známkou toho, že vápnik a ďalšie minerály boli z kostí stratené. Takéto ochorenie postihuje najmä starších ľudí a vedie k zvýšenému riziku zlomenín.

Úbytok kostnej hmoty môže byť príznakom nedostatku vitamínu D. S pribúdajúcim vekom by ste mali byť opatrnejší.

7. Vypadávanie vlasov

Nadmerné vypadávanie vlasov je často pripisované najmä veľkému stresu. Avšak, strata vlasov môže byť dôsledkom nielen ochorenia, ale aj nedostatku živín.

Vypadávanie vlasov už žien býva zapríčinené aj nízkou hladinou vitamínu D, hoci je nutné podotknúť, že ešte neprebehlo väčšie množstvo relevantných výskumov.

Vypadávanie vlasov môže byť jedným z príznakov nedostatku vitamínu D.

Vitamín D a jeho nedostatok údajne spôsobuje aj vypadávanie vlasov u žien.

8. Bolesť svalstva

Nájsť príčinu svalovej bolesti je niekedy nemožné. Áno, aj malé množstvo vitamínu D v tele môže byť potenciálnym spúšťačom bolesti svalov u detí i dospelých. Receptor vitamínu D je totiž prítomný v nervových bunkách, ktoré snímajú bolesť v celom organizme.

Súvislosť medzi chronickou bolesťou a nízkou hladinou vitamínu v krvi teda naozaj existuje.

Rada na záver

Ak si myslíte, že môžete trpieť nedostatkom vitamínu D, potom je veľmi dôležité, aby ste sa poradili so svojím lekárom. Našťastie nedostatok vitamínu D sa dá zvyčajne ľahko napraviť.

Buď zvýšite svoj pobyt na slnku alebo budete jesť viac potravín bohatých na vitamín D. K tomu všetkému si môžete v čase nízkej hladiny kúpiť tabletky s vitamínom D.

4.2/5 - (15 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1