Kliknite a začnite písať.

Chudnutie Zaujímavosti

5 najväčších mýtov o chudnutí

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Klamstvá a polopravdy o chudnutí sa šíria v internetových diskusiách rýchlosťou blesku. Ženy, ktorým sa schudnúť podarilo tvrdia jedno, tie menej úspešné zasa druhé. Poďme si spolu prečítať najčastejšie sa vyskytujúce mýty a vysvetliť, ako sa v skutočnosti veci majú.

Poďme sa spolu pozrieť na najväčšie mýty a klamstvá o chudnutí.

Neverte hneď všetkému, čo počujete alebo čítate o chudnutí.

1. Keď chudnem, budem stále hladná/ý.

S týmto vôbec nesúhlasíme. Pravdou síce je, že hlad môžete pociťovať na začiatku, keď prechádzate zo zaužívaného stravovania na viac či menej diétny jedálniček. V tomto procese sa však snažíte zbaviť zlých zvykov. Napríklad ak ste boli naučení dať si okrem poriadneho obeda aj výdatnú večeru, prvé dva týždne skutočne môžete pociťovať hlad častejšie.

Naše telo sa však po krátkom čase dokáže prispôsobiť, hlavne ak sa začnete stravovať častejšie v pravidelných intervaloch. Jedlo si rozdeľte na najlepšie 5 menších porcií a žiadnu z nich nevynechávajte. Ak to nepomôže, tak to znamená len jediné – na svoj organizmus ste veľmi prísny a energetický príjem je pod hranicou potreby.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

2. Diéta sa dá vydržať, veď je to len krátkodobé odopieranie.

Rozhodne nie. Takto sa na svoje chudnutie určite nepozerajte. Ak by to bolo presne podľa tohto tvrdenia, tak by ste váš život rozdelili na 2 obdobia. Prvé, kedy chudnete a druhé, kedy sa stravujete ako vždy predtým. Toto by však bola ideálne cesta k jojo efektu a k ešte väčšiemu spomaleniu vášho metabolizmu.

Na chudnutie by ste sa mali pozerať ako na váš nový a zdravší spôsob života. Musíte sa ho navždy držať. Pokúste sa uchopiť to vo vašej mysli tak, že vediete zdravší život a ako bonus ešte aj chudnete. A ešte jedna vec – nehádžte si zbytočne pod nohy polená v podobe nesplnených sľubov v tvare „nikdy si nedám čokoládu, zmrzlinu alebo pizzu“. Kľudne si ich z času na čas dopriať môžete, no na oplátku si odpustite niečo z nasledujúceho obeda alebo večere.

3. Nikdy neschudnem, pretože som nadváhu zdedil/a.

V tomto prípade je to o niečo zložitejšie, než u predchádzajúcich dvoch mýtov. Je pravda, že typ postavy sa z väčšej časti dedí a aj napríklad mohutná kostra či výkonnosť vášho metabolizmu. V reálnom živote to znamená asi toľko, že niektorý ľudia si môžu dopriať každú jednu dobrotu, no napriek tomu sú štíhly a nepriberú ani kilo navyše. Ak to šťastie nemáte, tak potom si musíte počas celého života dávať pozor a tak trochu svoju postavu i váhu strážiť.

Je to bohužiaľ fakt, s ktorým sa budete musieť zmieriť. Možno sa vám zdá byť trocha nespravodlivý, no určite sa na to netreba vyhovárať. Po svojich predkoch ste možno zdedili nejaké tie charakteristické črty postavy, no zlé stravovacie návyky sú vašou chybou. A náprava tohto problému je len a len na vás.

4. Každý kto chudne musí jesť len diétne potraviny.

Toto je veľká lož a hneď dvojnásobná. Nie všetky diétne potraviny, ktoré majú toto označenie, sú dobrou voľbou. Ľudia majú tendenciu nestrážiť si, koľko podobných potravín zjedia. Sú totiž v domnienke, že sa jedná o diétnu stravu, z ktorej sa nepriberá. To však vôbec nemusí platiť. Skvelým príkladom na to sú tzv. diétne párky, ktoré však majú rovnako veľa kalórii ako tie klasické. Jednoducho povedané – často ide len o marketingový ťah.

...
Nenaleťte na triky predajcov, nie všetky diétne potraviny sú vhodné na chudnutie.

Nespoliehajte sa na diétne potraviny, menej kilogramov vám neprinesú.

Podobne je to aj s light výrobkami, napríklad takto označené mliečne výrobky nemajú prevratne menej energie. Česť výnimkám, ale väčšina diétnych potravín má napríklad menší obsah tuku, no naopak oveľa viac cukru. Takto by sme mohli pokračovať aj ďalej a preto musíte byť pri nakupovaní nanajvýš opatrný. Odporúčame vám preto zostaviť si svoj vlastný diétny jedálniček, v ktorom vhodne potraviny skombinujete.

5. Musím chodiť do fitka a veľa cvičiť.

Mať dostatok pohybu a cvičiť je určite len a len dobré. Avšak nežeňte to do extrémov, pretože ak budete behávať každý deň alebo cvičiť viackrát do dňa, tak sa vystavujete 2 rizikám. Prvé riziko je azda to, že si nasadíte latku veľmi vysoko a po čase s cvičením prestanete. Druhé riziko je o niečo vážnejšie, keďže kvôli nadmernej fyzickej aktivite svoj organizmus vyčerpáte. Zlý interval cvičenia a nesprávne zvolené cviky môžu telu uškodiť. Správne by ste mali športovať 3 – 4 krát do týždňa. Pre svaly, telo a vaše zdravie to má nepochybne priaznivejší vplyv.

4.7/5 - (16 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1
Ďalší článok