Kliknite a začnite písať.

Chudnutie PR

Ako na keto diétu, aby mala zmysel?

Zdieľať

S keto diétou skutočne schudnete. Ale iba ak viete, ako to správne robiť. Pretože spoliehať sa len na samotnú diétu a ignorovať pritom základné princípy chudnutia takmer určite povedie k neúspechu. Držte sa však týchto pravidiel a kilá pôjdu dole!

V zásade je princíp chudnutia celkom jednoduchý a určite o ňom nepočujete prvý raz. Ak práve po nedávnych sviatkoch rozmýšľate, ako zhodiť brucho, základ je, aby ste boli v kalorickom deficite. Teda musíte sa hýbať viac a začať viac kalórií spaľovať, alebo naopak, jesť menej kalórií, než telo počas bežnej “prevádzky” spáli.

Dobre zostavené diéty slúžia na to, aby sme si vytvorili jedálniček, ktorý nášmu telu vyhovuje. Vďaka nemu by sme mali byť čo najdlhšie sýti, ale pritom prijímať málo kalórií. Pri chudnutí teda vo veľkej miere rozhoduje nielen to, koľko toho zjeme, ale aj čo zjeme. Tá istá porcia jedla môže mať veľmi rozdielne kalorické a výživové hodnoty, aj inú mieru sýtosti.

Ako funguje keto diéta

Základom keto diéty je proces zvaný ketóza. Ide o metabolický jav, ktorý nastáva, ak telu výrazne obmedzíte sacharidy. Telo si vtedy začne tvoriť takzvané ketóny z tuku a používa ich ako náhradu namiesto glukózy. Takto sa pri správne vedenej diéte dá pomerne rýchlo schudnúť.

Výrazné obmedzenie sacharidov konkrétne znamená, že denne by ste ich mali prijať maximálne 50 gramov. A keďže sacharidy sú vo väčšine potravín, musíte sa riadiť presným jedálničkom, a pripravovať si jedlá tak, aby v nich sacharidy neboli alebo ich bolo len úplné minimum.

Ešte konkrétnejšie, vzdať sa musíte napríklad bežného pečiva, zemiakov, ryže, cestovín, mnohých druhov ovocia aj strukovín.

Keto diéta teda pozostáva z veľkého percenta bielkovín a tukov a z minima sacharidov.

Jedlá pri keto diéte

Potraviny, ktoré sú vhodné na keto diétu, sú:

  • avokádo, olivy, olivové oleje a oleje z rôznych semienok, oriešky, kokos
  • maslo, plnotučné mlieko, smotana, syry, majonéza, tvaroh, vajíčka
  • všetky druhy mäsa, hydina, morské plody, ryby
  • spracované mäsové výrobky – slanina, šunka, párky, klobása
  • vo veľmi obmedzenom množstve môžete aj sladšiu zeleninu, napríklad paradajky alebo mrkvu

Z týchto potravín sa dá vytvoriť množstvo chutných jedál, no neznamená to, že si máte vybrať len jeden druh, napríklad neustále jesť spracované výrobky ako sú klobásy či slanina. To je nesprávne poňatie keto diéty. Strava naopak musí byť pestrá, čo najzdravšia a chutná zároveň.

Pozor si dajte na predajcov keto balíčkov. Nemusí to byť zlé, no vo väčšine prípadov ide o polotovary, pripravené na okamžitú spotrebu. Skontrolujte si, či obsahujú dostatok bielkovín, a taktiež, či sú dostatočne výživné. Na keto diéte je najzložitejšie naučiť sa správne jesť a vydržať. Ak sa rozhodnete pripravovať si vlastné jedlá doma zo základných potravín vymenovaných vyššie, urobíte najlepšie. Je to náročné na čas, ale vyplatí sa to, pretože budete vedieť, čo jete. Je to najzdravší spôsob stravovania sa.

Bez pohybu to nepôjde

Ako sme už hovorili, strava je len jedna časť celej skladačky. Je jedno, ktorú diétu si vyberiete – ak nebudete dodržiavať kalorický deficit, neschudnete. Ak vám však keto diéta vyhovuje a viete si podľa nej nastaviť zdravý jedálniček, je to fajn. Aby ste sa udržali v kalorickom deficite, potrebujete aj pohyb. Iba s prísnym obmedzením kalórií väčšina ľudí nevystačí. Je to navyše nezdravé, týrať telo hladovkami alebo nedostatkom živín.

Preto odporúčame jesť plnohodnotne a pritom sa hýbať. Môžete si naštudovať návody, ako začať cvičiť, prípadne ako začať behať, môžete tiež robiť prirodzený pohyb formou manuálnej práce, alebo chodiť všade peši. Dôležité je nesedieť celý čas na zadku, pretože tak neschudnete, iba prídete aj o zvyšok svalov a v snahe zachovať si kalorický deficit môžete dospieť až do nezdravého stavu trvalej hladovky (ktorá je nesmierne namáhavá). Pohyb je základom zdravého tela a v kombinácii so zdravým jedlom máte veľkú šancu dosiahnuť vysnívaný cieľ.

Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *