Kliknite a začnite písať.

Cvičenie PR

Ako sa udržať doma v kondícii? Vytvorte si vlastnú posilňovňu

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

V zdravom tele, zdravý duch – to je príslovie, ktoré platí už od nepamäti. Nie každý však má priestor, čas alebo chuť navštevovať fitness centrá. Ako teda udržať naše telo v kondícii? Jednoducho, postavte si vlastnú domácu posilňovňu.

Vytváranie priestoru na cvičenie v domácom prostredí je trend posledných rokov. Ľudia sú čoraz viac časovo vyťažení a na chodenie do fitness centra im skrátka neostal čas. Preto sa snažia túto stratu dohnať v domácich podmienkach. Lenže, často sa stáva, že zakúpením jedného stroja sa ich problém nevyrieši a ich cvičenie je neefektívne. Poďme sa teda pozrieť na to, ako si zariadiť domácu posilňovňu.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Výhody a nevýhody domácej posilňovne

Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, domáce “fitko” má hneď viacero výhod. Ušetríte za permanentku, nemusíte strácať čas cestovaním, neobmedzujú vás otváracie hodiny a nečakáte, kým sa uvoľnia nástroje na cvičenie. Doma si tiež môžete pustiť vlastnú hudbu a nikto cudzí na vás nebude zazerať počas toho, ako vykonávate cvik. Dobré, nie?

Medzi najväčšie nevýhody môžeme zaradiť užšie spektrum cvikov, ktoré môžete vykonávať v domácom prostredí, absencia strojov a ostatných cvičiacich, ktorí vám môžu dopomôcť s cvikom, prípadne opraviť vašu techniku. Vaše domáce cvičenie tiež môže vyrušovať vašich blízkych, prípadne susedov, ktorí bývajú pod vami.

...

Napriek nevýhodám sa nenechajte odradiť od cvičenia. Každý zdravý pohyb telu prospieva a benefity, ktoré môžete čerpať aj z domáceho cvičenia sú na nezaplatenie.

Kde cvičiť?  Byt vs. dom

Samotné cvičenie si vyžaduje priestor, rovnako tak aj stroje, ktoré nám pomôžu naberať kondíciu a zhadzovať tuk. Na cvičenie je ideálne vyhradiť si samostatnú miestnosť. Ak takúto možnosť nemáte, alternatívou je kúpeľňa (ak to priestor dovolí) a obývačka, ktorá je najčastejším riešením. Ďalšou možnosťou je aj garáž, podkrovie a pivnica.

Bez ohľadu na to, či sa chystáte cvičiť v dome alebo byte, v základnej výbave by nemala chýbať karimatka, fitlopta/bosu a guma na cvičenie – theraband. Vhodným doplnkom je zrkadlo, ktoré poslúži na kontrolu techniky cviku a tiež TRX, ktoré rozšíri možnosti cvikov s vlastnou váhou.

Počas cvičenia si budete chcieť odložiť fľašu s vodou a uterák, teda malý stolík nebude na škodu. Pri cvičení so závažiami nezabúdajte na ochranu podlahy. Jej poškodeniu môže predísť záťažový koberec, prípadne polyuretánový povrch.

Cvičenie v byte

...

Dá sa vytvoriť domáce “fitko” aj v byte? Dá. Všetko záleží na priestore, ktoré mu vyhradíte. Ako sme spomenuli vyššie, základom je karimatka a theraband. Tie vám stačia na množstvo cvikov s vlastnou váhou, pri ktorých sú výborným doplnkom závesné posilňovacie popruhy, teda TRX. Tie si však musíte upevniť, buď do stropu, kde môžete využiť spojovacie články alebo ich iba provizórne privrieť do dverí. Nezabúdajte tiež na všestrannú fitloptu, ktorá vás zbaví bolesti chrbtice.

Zo strojov je vhodným doplnkom stacionárny bicykel, prípadne eliptický trenažér. Skladnou alternatívou je stepper. Aj on ponúka rôzne nastavenia odporu a po cvičení ho dokážete upratať pod posteľ.

Cvičenie v dome

Priestor na cvičenie v dome je zväčša väčší, ako v byte. Ak nie, platia pre vás odporúčania z predchádzajúcich riadkov. V opačnom prípade odporúčame vybaviť domáce priestory posilňovacou vežou, kde precvičíte všetky dôležité partie. Ak to financie a priestor povoľujú, v správnej posilňovni by nemala chýbať lavička s viacerými možnosťami nastavenia sklonu. K nej je nevyhnutný doplnok olympijská činka so závažiami resp. jednoručky.

Výborným nástrojom na efektívne kardio je klasické švihadlo. Šikovným pomocníkom pri cvičení sú rôzne kladky a kladkové systémy. Ich montáž je jednoduchá, stačí použiť správny spojovací materiál.

Vytrvalosť prináša výsledky

...

Cvičenie v domácich priestoroch nám môže pripadať nudné a nezaujímavé, no netreba zabúdať na to, ako tým pomáhame svojmu fyzickému a psychickému zdraviu. Preto nezabúdajte na správny pitný režim a kvalitnú techniku prevedenia cvikov.

Pri cvičení niekoho dokáže nakopnúť správna hudba, inému stačí motivačné video a niekoho zas nabudí plagát Arnolda Schwarzeneggera. Nájdite si aj vy svoju motiváciu, a pustite sa s chuťou do cvičenia. Ak vytrváte, výsledky budú stáť za to. 🙂

5/5 - (1 vote)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *