Kliknite a začnite písať.

Cvičenie

Ako vybrať to správne oblečenie pre začínajúcich športovcov?

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

V zdravom tele zdravý duch. Väčšina z nás túto poučku pozná, ale nie každý ju uviedol do praxe. A keď už sa konečne odhodláme a chceme začať cvičiť, objaví sa zrazu veľa problémov, ktoré nás môžu odradiť – kedy si nájsť čas, aký šport robiť alebo ako zohnať vhodné oblečenie. Práve posledný spomínaný bod je často podceňovaný a to aj cez to, že vám zlý výber oblečenia môže znechutiť športovanie hneď na začiatku. Preto sme vám zhrnuli základy, podľa ktorých by ste sa mali pri nákupe športového oblečenia a vybavenia riadiť.

Stavte na materiály, ktoré sajú

Či už začínate s behaním, zumbou alebo fitboxom, pohodlné a funkčné oblečenie vám uľahčí začiatky. Čo si na seba obliecť? Jednou z možností je siahnuť do skrine a použiť šortky a tričko, avšak lepšie je staviť na kvalitné materiály, ktoré odsajú pot, a vy zostanete v suchu. Stávkou na istotu sú ľahké topy z elastanu a polyesteru, populárne je tiež vlákno CoolMax, ktoré rýchlo odvádza pot od pokožky, je veľmi priedušné a rýchlo schne.

Pozrite si tiež: Oblečenie vhodné pre cyklistov.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Akú veľkosť?

Špeciálnych látok je viac a líšia sa podľa toho účelu. Ako prvé si opäť musíte ujasniť, za akým účelom bielizeň kupujete. Nemá zmysel kupovať drahé funkčné topy z hi-tech materiálov, ak bielizeň použijete dvakrát ročne na horskú túru. Naopak, ak ju plánujete používať každý týždeň, oplatí sa zainvestovať. Dôležitým faktorom je ale opäť váš pocit z nosenia bielizne. Veľkosť si vyberte vždy tak, aby bielizeň tesne priliehala na telo a nebola voľná. Dôležitý je tiež strih bielizne – ak vás bude celý čas škrtiť, radosť zo športovania sa určite nedostaví.

Základom je dobrá obuv

Či už sa rozhodnete pre akýkoľvek šport, kvalitná obuv je vždy základom úspechu a jej výber rozhodne nepodceňujte. Správne zvolená obuv vám pomôže k lepším výkonom a hlavne – budete sa v nej cítiť dobre. V opačnom prípade si koledujete o problémy, ako sú odreniny a bolestivé miesta, ale aj o dlhodobé problémy s chrbticou, preťažovaním kĺbov a riskujete aj možnosť zranenia.

...

Skôr ako pôjdete topánky kúpiť, je nutné ujasniť si, či potrebujete topánky do vonkajších alebo vnútorných priestorov. Pri vonkajšej obuvi je nutné, aby bola pevná a nehrozilo tak zničenie o kamene na cestách a tiež, aby bola čo najviac odolná proti vode. Naopak sálová obuv by mala byť ľahká a pružná a pri nákupe si dajte tiež pozor na výber vhodnej podrážky – takej, ktorá za sebou nenecháva čierne šmuhy na podlahe.

Počas samotného nákupu potom dajte pozor na to, že každý výrobca môže mať iné číslovanie topánok. Topánky je tak nutné si vždy vyskúšať! Obujte si obe topánky a nechajte si čas, aby ste zistili, ako vám padnú. Skúste sa prejsť po obchode, alebo pokojne urobte pár výskokov a drepov. Váš vlastný pocit, ktorý máte pri nosení, je najdôležitejší.

Chytré náramky, ktoré vám udržia motiváciu

U začínajúcich športovcov je podstatné udržovať si motiváciu a mať možnosť sledovať svoj progres. Pre tento účel si môžete kúpiť špeciálne športové náramky či hodinky, ktoré vám poskytnú detailné štatistiky o vašich výkonoch. Svoj náramok spárujete s aplikáciou v smartfóne a ihneď vidíte, akú vzdialenosť ste prekonali, koľko kalórií ste spálili alebo aké ste zdolali počas cesty prevýšenie. Vďaka integrovanej GPS si môžete premietnuť svoju trasu, bežným vybavením je tiež senzor kontrolujúci kvalitu spánku. Pomocou Bluetooth si môžete na náramku dokonca čítať správy z Facebooku alebo WhatsAppu.

Náramok a mobilná aplikácia vás budú pravidelne upozorňovať na to, že je čas ísť športovať a tiež vás motivujú k zlepšovaniu sa a prekonávaniu svojich limitov.

...
5/5 - (4 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *