Kliknite a začnite písať.

Polyvinylpyrolidón, potravinárske označenie E1201, je svetložlté zahusťovadlo, stabilizátor a tiež disponuje vlastnosťami plnidlá v tabletách.

  • Škodlivosť: škodlivé
  • Živočíšny pôvod: nie
  • Alergén: nie

Popis a účinky E1201, Polyvinylpyrolidón

E1201 sa používa v stolových sladidlách, farbivách, v rôznych tabletkách, pri výrobe cukroviniek, vína, piva, octu a tiež nápojov. Polyvinylpyrolidón slúži ako zahusťovadlo, stabilizátor alebo disperzné činidlo. Vyrába sa synteticky polymerizáciou pyrrolidinovej karboxilovej kyseliny pomocou žiarenia gama. Táto kyselina je ropného pôvodu.

Nie sú oficiálne známe žiadne nežiadúce účinky. Doteraz však nie je vyriešený problém odstraňovanie tejto látky z tela. Po jej požití existuje podozrenie, že stopy E1201 zotrvávajú v črevných uzlinách po dobu niekoľko mesiacov až rokov. Tieto látky v tele môžu spôsobiť poškodenie pľúc či obličiek, zvýšenú citlivosť pokožky, dermatitídu. Štúdia na potkanoch dokazujú zvýšené riziko vzniku nádorov.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Prípustná denná dávka E1201 je 0 – 50 mg na 1 kg hmotnosti. Na Slovensku (v celej EÚ) je používanie látky k vybraným účely povolené. V USA je obdobné používanie Polyvinylpyrolidónu tiež povolené.