Kliknite a začnite písať.

Polyvinylpolypyrolidón (E1202 alebo niekedy aj PVPP) sa využíva ako nosná látka, plnidlo alebo číridlo nápojov. V SR je používanie tejto látky povolené vrátane napríklad detskej výživy.

  • Škodlivosť: škodlivé
  • Živočíšny pôvod: nie
  • Alergén: nie

Popis a účinky E1202, Polyvinylpolypyrolidón

Polyvinylpolypyrolidon je vysoko zosieťovaná modifikácia polyvinylpyrolidónu (PVP). Zosieťovaná PVP forma sa používa ako dezintegračná činidlo vo farmaceutických tabletách. Polyvinylpolypyrolidón (PVPP) je vysoko zosieťovaná verzia PVP, je nerozpustná vo vode, aj keď stále ešte absorbuje vodu a kypí, veľmi rýchlo vytvára kypacie sily. Táto vlastnosť E1202 robí užitočným dezintegračným činidlom vo forme tabliet. Polyvinylpolypyrolidón môže byť použitý ako liečivo, ktoré vo forme tablety alebo suspenzie prispieva k absorbcii endotoxínov, ktoré spôsobujú hnačku.

E1202 sa vyrába synteticky polymerizáciou karboxylových kyselín pomocou žiarenia gama. Všetky podobné látky sú ropného pôvodu. Existuje podozrenie, že stopy E1202 zotrvávajú v črevných uzlinách po dobu niekoľko mesiacov až rokov, čo môže viesť k nádorovým ochoreniam. Zároveň však tieto domnienky nie sú oficiálne potvrdené.