Kliknite a začnite písať.

Ide o syntetické farbivo. E121 môže byť sfarbené žlto, oranžovo alebo tmavo červeno. Citrónová červeň 2 nie je rozpustiteľná vo vode. V mnohých krajinách vrátane SR je ako prídavná látka do potravín zakázaná.

  • Škodlivosť: nebezpečné
  • Živočíšny pôvod: nie
  • Alergén: áno

Popis a účinky E121, Citrónová červeň 2

Citrusová červeň 2, Citrus Red 2, Citrus Red No. 2, č.I. Solvent Red 80, alebo č.I. 12156 sa používla ako umelé farbivo. Ako potravinárske farbivo, US Food and Drug Administration (FDA), udelila súhlas s jeho použitím od roku 1956 a to na farbenie kože pomarančov. Citrus Red 2 sa podľa Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny (IARC) radí medzi karcinogény skupiny 2B. Farbivo je teda „potenciálne karcinogénne pre ľudí“.

Nemalo by dôjsť k vstrebaniu do pokožky, pretože E121 môže spôsobiť zdrsnenie pokožky a pôsobiť rakovinotvorne. Spôsobuje alergické reakcie. Rada štúdií preukázala negatívne účinky na zvieratách. Zdravotnému riziku pri konzumácii pomarančov možno predísť odstránením jeho kôry. Zložka 2-napthol, ktorá je obsiahnutá vo farbive, môže spôsobiť, pri výšenom príjme zákal očnej šošovky, poruchy obličiek, vracanie alebo obehový kolaps.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Použitie tfarbiva E121 je schválené iba na farbenie kôry citrusových plodov, najmä pomarančov. Zriedka môžeme éčko nájsť aj v pomarančových marmeládach.