Kliknite a začnite písať.

Ide o syntetické farbivo. E121 môže byť sfarbené žlto, oranžovo alebo tmavo červeno. Citrónová červeň 2 nie je rozpustiteľná vo vode. V mnohých krajinách vrátane SR je ako prídavná látka do potravín zakázaná.

  • Škodlivosť: nebezpečné
  • Živočíšny pôvod: nie
  • Alergén: áno

Popis a účinky E121, Citrónová červeň 2

Citrusová červeň 2, Citrus Red 2, Citrus Red No. 2, č.I. Solvent Red 80, alebo č.I. 12156 sa používla ako umelé farbivo. Ako potravinárske farbivo, US Food and Drug Administration (FDA), udelila súhlas s jeho použitím od roku 1956 a to na farbenie kože pomarančov. Citrus Red 2 sa podľa Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny (IARC) radí medzi karcinogény skupiny 2B. Farbivo je teda „potenciálne karcinogénne pre ľudí“.

Nemalo by dôjsť k vstrebaniu do pokožky, pretože E121 môže spôsobiť zdrsnenie pokožky a pôsobiť rakovinotvorne. Spôsobuje alergické reakcie. Rada štúdií preukázala negatívne účinky na zvieratách. Zdravotnému riziku pri konzumácii pomarančov možno predísť odstránením jeho kôry. Zložka 2-napthol, ktorá je obsiahnutá vo farbive, môže spôsobiť, pri výšenom príjme zákal očnej šošovky, poruchy obličiek, vracanie alebo obehový kolaps.

Použitie tfarbiva E121 je schválené iba na farbenie kôry citrusových plodov, najmä pomarančov. Zriedka môžeme éčko nájsť aj v pomarančových marmeládach.