Kliknite a začnite písať.

Azorubin je syntetické červené farbivo, ktoré patria do skupiny tzv. azofarbív. Označenie v potravinárstve je E122. V EÚ je použitie Azorubínu povolené len v určitom type potravín a nápojov, ako sú syry, sušené ovocie a alkoholické nápoje. Použitie E122 je povolené aj ako prídavná látka do liekov.

  • Škodlivosť: nebezpečné
  • Živočíšny pôvod: nie
  • Alergén: áno

Popis a účinky E122, Azorubin

Azorubín je umelé farbivo zo skupiny azofarbív. Vyrába sa priemyselnou syntézou. V potravinách zatiaľ povolené bez obmedzenia. Používa sa v instantných polievkach, jogurtoch, marmeláde, marcipáne, sladkostiach, malinovkách, pudingoch, krupici, či zmrzlinách.

U človeka môže E122 po požití vyvolať kožné reakcie. Je to spôsobené aktiváciou krvného obehu, ktorú spôsobí štiepne Azorubínu. Dlhodobejšie štúdie sa uskutočnili len u myší, u ktorých bol dokázaný výskyt a prežívanie nádorov, žiadne iné ďalšie účinky. Štúdie, zaoberajúce sa vplyvom E122 na reprodukciu a plodnosť u ľudí, nedokázali žiadne negatívne účinky. Ďalej však môže zhoršovať symptómy astmy a v kombinácii zvyšovať hyperaktivitu u detí. Môže zhoršovať priebeh alergických reakcií. Na obale potraviny sa vždy uvádza, že môže spôsobovať hyperaktivitu u detí (upozornenie sa neuvádza v prípade alkoholických nápojov).

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

V rámci EÚ je E122 povolené len pre vybrané kategórie potravín v obmedzenom množstve.