Kliknite a začnite písať.

Erytrozín je červené farbivo, ktoré je v bežnej forme hnedý prášok a v zmesi s vodou získa červenú farbu. E127 býva hojne využívané v potravinách, kozmetike či liekoch. V EÚ je použitie toho to farbiva značne obmedzené.

  • Škodlivosť: nebezpečné
  • Živočíšny pôvod: nie
  • Alergén: áno

Popis a účinky E127, Erythrozín

Erytrozín je čerešňovo-červené syntetické fluoronové potravinárske farbivo. Erytrozín sa používa ako potravinárske farbivo E127, v atramentoch do tlačiarní, ako biologické farbivo, na odstraňovanie zubného plaku a ako rtg kontrastné médium. Často sa používa v potravinách pre deti, napríklad v rôznych sladkostiach, mrazených krémoch, materiáloch na zdobenie tort a podobne.

E127 môže spôsobiť astmu, horúčky, hyperaktivitu, poruchy učenia, postihuje pečeň, srdce, rozmnožovacie orgány, štítnu žľazu, žalúdok. Objavili sa aj úvahy o možnom vplyve na zvýšenie hyperaktivity u detí. Bol zistený možný vplyv na funkciu štítnej žľazy. U osôb citlivých na slnko môže zvyšovať túto citlivosť.

Na základe výskumov zo 70. rokov minulého storočia zaviedli čiastočný zákaz erytrozínu. Podľa výskumu, vraj vysoké dávky spôsobujú rakovinu u potkanov. Neskôr séria toxikologických testov v kombinácii s ďalšími publikovanými štúdiami dospela k záveru, že erytrozín nie je genotoxický a uvedený rast v nádorov nie je spôsobený genotoxicitou farbiva E127.