Kliknite a začnite písať.

Zelená S je zelenomodré farbivo, označenie E142, ktoré dodáva potravinám (napr. limonádam a sladkostiam) subjektívny pocit sladšej chuti. Látka E142 je v malých dávkach pravdepodobne nezávadná.

  • Škodlivosť: škodlivé
  • Živočíšny pôvod: nie
  • Alergén: áno

Popis a účinky E142, Zeleň S

Zeleň S sa vyrába synteticky z naftalénového uhoľného dechtu. E142 je organické farbivo, čo znamená, že môže byť použité na farbenie živých buniek. Využíva sa tiež na diagnostiku rôznych porúch povrchu oka. Použitie: cukrovinky, zmrzliny, želé, nealkoholické nápoje, konzervy s hráškom. Limonádam a sladkostiam dodáva subjektívny pocit sladšej chuti. Priemyselne ako dezinfekcia či ako prostriedok proti plesniam a hmyzu.

Bola vykonaná štúdia na 24 krysách (samčie i samičie), pričom ďalších 24 kontrolných krýs bolo kŕmených paralelne destilovanou vodou. Výsledky preukázali skrátenie priemernej dĺžky života o 3 mesiace na 21 mesiacov oproti 24 mesiacom u kontrolných potkanov. Karcinogenita sa však žiadnym spôsobom neprejavila.

Látka nie je povolená v USA ani Kanade. Na Slovensku a v celej EÚ je až na výnimočné druhy potravín povolená. Prijateľná denná dávka 0 -1 mg na 1 kg telesnej váhy. Maximálna úroveň farbiva v nápojoch 70 mg / l a 290 mg / kg v jedle.