Kliknite a začnite písať.

Karotény sú prírodné alebo prirodzene identické farbivá, označujú sa aj ako E160a. Získané sú s rozpúšťadlami z rôznych rastlín vo forme červených kryštálov, prípadne vo forme kryštalického prášku. Sú najhojnejšie v mrkve alebo palmovom oleji. Pre potravinársky priemysel sa E160a vyrába synteticky a má odlišnú molekulárnu štruktúru v porovnaní s prírodným betakaroténom.

  • Škodlivosť: bezpečné
  • Živočíšny pôvod: nie
  • Alergén: nie

Popis a účinky E160a, Karotény

E160a je farbivo, ktorého hlavná farba pozostáva z karotenoidov, z ktorých väčšina je beta-karotén. A-, gama-karotény a iné pigmenty môžu byť tiež prítomné. Táto látka môže tiež obsahovať oleje, vosky, ktoré sa prirodzene vyskytujú vo východiskovom materiáli. V tele môžukarotény fungovať ako antioxidanty a niektoré karotenoidy sa premieňajú na vitamín A.

Beta-karotén sa označuje ako vitamín A, pretože betakarotén umožňuje vášmu telu len vytvárať vitamín A (6 gramov karoténu sa prestaví v tele na 1 gram vitamínu A). Avšak syntetická forma sa používa na farbenie jedla. Beta-karotén pôsobí ako antioxidant, stimuluje imunitný systém a ukázal sa, že pozitívne ovplyvňuje srdcové choroby, pľúca, trávenie, žalúdok atď. Je rozpustný v oleji, ale nie vo vode. Prírodný betakarotén sa vyskytuje prevažne v žltom a oranžovom ovocí, zelenine a listoch rastlín. Nájdeme to napríklad v mrkve, masle, špenáte, šaláte, paradajkách, zemiakoch alebo ananásovom melóne. Nahrádza niektoré žlté farbivá, ktoré sa získavajú z uhoľného dechtu. Látka je čiastočne zničená bežným varením a ohrievaním v mikrovlnnej rúre.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

V malých dávkach je E160a úplne neškodná látka bez akýchkoľvek nežiaducich účinkov. Štúdie však ukázali negatívny vplyv na vývoj rakoviny u fajčiarov, ktorí dostali zvýšené množstvo beta-karoténu vo forme koncentrovaných doplnkov stravy. Zatiaľ čo podľa niektorých štúdií prírodný betakarotén znižuje riziko rakoviny orgánov, syntetický betakarotén podľa iných štúdií u fajčiarov zvyšuje riziko rakoviny pľúc v pľúcach. Zvýšený príjem karoténov môže spôsobiť žltnutie pokožky, čo sa v takejto situácii pokladá za chybu žltačky.