Kliknite a začnite písať.

Dusitan draselný, jeho označenie E249, je vlastne draselná soľ kyseliny dusitej vyskytujúca sa vo forme nažltnutého prášku. E249 sa vyrába synteticky buď zahrievaním dusičnanu draselného za vzniku dusitanu a kyslíka alebo reakciou kyseliny dusitej s hydroxidom draselným.

  • Škodlivosť: nebezpečné
  • Živočíšny pôvod: nie
  • Alergén: áno

Popis a účinky – E249, Dusitan draselný

E249 sa vyskytuje v údených mäsových výrobkoch, kde pôsobí ako stabilizátor farby a dodáva im údenejšiu chuť. Umožňuje vzdorovať voči baktériám Clostridium botulinum, predlžuje životnosť výrobkov a zabraňuje oxidácií tukov. Celkovo dusitany (aj samotné E249) v kombinácií s prírodnými sekundárnymi aminmy tvoria nitrosaminy, teda silné rakovinotvorné látky. Vznikajú pri smažení slaniny a sú obsiahnuté v údených výrobkoch, tmavých pivách a silne solených jedlách. V potravinárstve je však veľmi zložité nahradiť dusitany, pretože neexistuje látka, ktorá by mala podobné vlastnosti a zároveň by neovplyvnila chuť daného výrobku. E249 sa však neodporúča konzumovať nadmerne.

 

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop