Kliknite a začnite písať.

Otázky a odpovede

Metabolický vek – čo to je a ako ho zistiť?

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Veríme, že tí, ktorí sa o svoje zdravie aktívne zaujímajú a snažia sa viesť zdravý životný štýl sa s pojmom bazálny metabolizmus a metabolický vek už stretli. Pre tých, ktorým to nie je až tak jasné prinášame tento náučný článok. Poďme teda na to.
Ako odmerať svoj metabolický vek a čo to vlastne je?

Čo je bazálny metabolizmus?

Jednoduchá definícia znie, že je to množstvo energie, ktoré je nevyhnutné na zabezpečenie funkcií organizmu za bazálnych podmienok. Táto energia zabezpečuje chod jednotlivých orgánov (napr. srdca, pľúc, mozgu). Čo sa týka bazálnych podmienok, tie zahŕňajú: bdelý stav, stav nalačno, stav pri izbovej teplote. Veľmi dôležité je vedieť, že hodnota bazálneho metabolizmu nezahŕňa množstvo energie, potrebnej na pohyb a iné aktivity ktoré vykonávame počas dňa.

Možno ste nevedeli, ale hodnota metabolizmu nie je stála. Najnižšia úroveň metabolizmu je počas spánku kedy klesá až o 10%, pri hladovaní môže klesnúť o 40%. Náš metabolizmus ovplyvňujú aj rôzne iné faktory, ktoré ho môžu zvyšovať/znižovať. Sú to napríklad svalová aktivita, spracovanie potravy, teplota, povrch tela i pohlavie. Taktiež dôležitú úlohu zohrávajú hormóny a vek. Rýchlosť metabolizmu klesá so zvyšujúcim sa vekom.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Môžem zistiť aký je môj bazálny metabolizmus?

Samozrejme. Meranie sa vykonáva za striktne stanovených podmienok. Takýmto spôsobom je možné získať presné číslo bazálneho metabolizmu. Pokiaľ vás však tento údaj zaujíma len orientačne, môžete si ho vypočítať pomocou niektorého zo zaužívaných vzorcov. Vzorce možno poznajú nadšenci diét a športovci. Vami vypočítaná hodnota vám totiž môže byť nápomocná pri udržiavaní štíhlej línie alebo zhadzovaní kilogramov.

Bazálny metabolizmus – vzorec:

Pre ženy: BMR = 655,0955 + (9,5634 × váha v kg) + (1,8496 × výška v cm) − (4,6756 × vek)

Pre mužov: BMR = 66,473 + (13,7516 × váha v kg) + (5,0033 × výška v cm) − (6,755 × vek)

...

Metabolický vek

Aký vek má váš metabolizmus? Určí vám to metabolický verk a merania.Teraz, keď už máme ako takú predstavu o metabolizme, poďme o úroveň vyššie. Čo si môžeme predstaviť pod pojmom metabolický vek? V prvom rade je to hodnota, ktorú môžeme považovať za ukazovateľ kvality nášho zdravia. Je to množstvo rokov, na ktoré sa cíti náš organizmus a pracuje náš metabolizmus. Hoci sa táto definícia môže zdať nezrozumiteľná, veľmi ľahko sa dá pochopiť na nasledujúcom príklade:

Muž vo veku 29 rokov podstúpi meranie metabolického veku. Jeho výsledok je 22 rokov, čiže metabolický vek muža je výborný. Dokonca aj hodnota zhodná s vekom vyšetrovaného (v tomto prípade 29) by bola v poriadku. Naopak, výsledok vyšší (viac ako 29) sa hodnotí ako zlý. V niektorých prípadoch môže byť dokonca aj o niekoľko desiatok rokov vyšší, než skutočný vek vyšetrovaného! Práve vtedy je veľmi dôležité zamyslieť sa nad svojim zdravotným stavom a podniknúť kroky vedúce k zmene životného štýlu.

Ako zistiť svoj metabolický vek

Zmerať si metabolický vek je nenáročné a vykonáva sa pomocou špeciálnych osobných váh. Medzi takéto váhy patria aj veľmi spoľahlivé Tanita váhy. Tie ponúkajú telesnú analýzu, na ktorú sa spoliehajú aj profesionálny športovci. Okrem metabolického veku a hmotnosti váhy ponúkajú možnosť zistiť percento telesného tuku (jednotlivo pre horné a dolné končatiny, pre trup a taktiež celé telo).

Takéto merania sa vykonávajú napr. u odborných výživových poradcov. Okrem toho vám však zmerajú napríklad aj hmotnosť svalov, hmotnosť kostí a celkovo zhodnotia vašu celkovú fyzickú kondíciu. V prípade, že budete mať zlé výsledky, tak sa môžete pokúsiť o zmenu vášho doterajšieho prístupu k zdraviu. Dostanete jedálniček na mieru i zoznam potravín, ktoré by ste nemali konzumovať. Znížite tak kritické hodnoty na optimálne a predídete aj rôznym ochoreniam (obezita, diabetes, srdcovo cievne, atď.).

Žite zdravšie, buďte zdravý

Dobrou správou je, že metabolický vek nie je stála a nemenná hodnota. Pokiaľ boli namerané kritické hodnoty metabolického veku, je možné ich správnou životosprávou znížiť. Naopak – zanedbaním a zlým životným štýlom ešte viac zvýšiť. Rozhodnutie je len na vás.

...

K najdôležitejším zmenám musí dôjsť v kuchyni. Zmena stravovacích návykov je kľúčom k úspechu. Stravovanie je téma veľmi diskutabilná, no špecialisti sa zhodujú na nasledovnom: jedzte pravidelne, vyvážene, dodržiavajte pitný režim, vyraďte nekvalitné potraviny a zaraďte viac ovocia, zeleniny a dostatok vlákniny. Nekvalitné tuky nahraďte kvalitnými a rafinovaný cukor komplexnými sacharidmi.

Suma sumáru, výšku hodnôt metabolického veku a mnohých ďalších netreba podceňovať. Pokiaľ ste sa doteraz s meraním týchto hodnôt ešte nestretli, dúfame, že tento článok bol pre vás osožný.

4.9/5 - (15 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1