Kliknite a začnite písať.

Chudnutie Zaujímavosti

Kalorické bomby, ktorým sa treba v lete vyhnúť

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Leto je snáď najbláznivejším ročným obdobím a dá sa povedať, že je ako stvorené nielen pre zábavu, ale aj chudnutie. Počas tohto obdobia sme totiž častejšie vonku, máme viac pohybu, chodíme na kúpaliská i k moru, bicyklujeme sa, korčuľujeme alebo hráme na záhrade bedminton či volejbal. Deň je oveľa dlhší, tým pádom máme akoby viac možností a času. V každom prípade, počas leta na nás čakajú rôzne „nástrahy“. Poďme ich odhaliť skôr než bude už úplne neskoro!

Poďme sa pozrieť na to či je grilovanie zdraví a aké kalorické jedlá by ste mali radšej vypustiť.

Pravidelná strava je základ

Letné mesiace síce podľa úvodných riadkov vypadajú ako ideálna príležitosť na chudnutie, ale nie vždy je to tak. Jedným z problémov totiž býva nepravidelné stravovanie. Veľké množstvo aktivít spojené s nechuťou niečo v horúčave konzumovať spôsobuje, že zabúdame jesť dostatočne cez deň a dobehneme to až večer po príchode domov. Práve preto odporúčame okrem výdatných raňajok nezabúdať aj na ďalšie jedlá, urobiť si menšie desiaty v podobe zeleniny, šalátov alebo ovocia. Avšak v lete na nás striehnu aj kalorické dobroty…

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Grilovanie

Kto by nemiloval chrumkavú syrovú klobásku alebo kuracie mäso zapečené v skvelej marináde? Grilovanie jednoducho k letu neodmysliteľne patrí – krásne počasie, priatelia a známi, zábava, vychladené pivo a skvelé jedlo. Nechceme však v tomto odstavci naznačiť, že by ste mali prestať grilovať alebo držať pôst. Skúste však vyberať chudé druhy mäsa, ako príklad uvedieme ryby – losos, pstruh, zubáč či šťuka. Prípadne na rošt k mäsu pridajte aj dostatočné množstvo zeleniny, ktorú stačí potrieť kvalitným olivovým olejom a pridať bylinky.

Na čo si teda dávať pri grilovaných pochúťkach pozor? Vyhnúť by ste sa mali klobáskam a tiež aj dresingom a marinádam z obchodu. Často totiž obsahujú až príliš veľa cukrov a konzervačných látok, ktoré vášmu organizmu neprospievajú. Nahradiť ich môžete domácim jogurtovým dresingom, ktorý vám zaručene prospeje viac.

...

Alko a nealko nápoje

K pohodovému posedeniu s priateľmi samozrejme nepatrí len dobré jedlo ale aj dobré pitie. V horúcich letných mesiacoch si nemôžeme odpustiť vychladené nápoje – či už alkoholické alebo nealkoholické. Avšak napríklad taká sýtená malinovka z chladničky náš pocit smädu neuhasí. Nie nadarmo sa hovorí, že najlepšia je čistá voda (bez bubliniek) s citrónom, lístkami mäty alebo zriedená s ovocnými šťavami.

V koktailoch i v miešaných nápojoch sa často krát objavuje predovšetkým tvrdý alkohol. Ten má pomerne vysokú energetickú hodnotu, preto je určite nevhodný podobne ako pivo. Alkohol z tela „vyplavuje vodu“ o niečo viac, čo môže spôsobiť miernu dehydratáciu. Vhodným riešením môže byť pohárik vínka alebo tzv. strik.

Ľadový čaj vz. ľadová káva

V lete je po pive asi najčastejším nápojom práve ľadový čaj. Určite vám však neodporúčame ľadové čaje z obchodov, ktoré obsahujú len minimálne množstvo čaju. V zložení takéhoto nápoja nájdeme vodu s obrovským počtom farbív, cukrov a umelých aróm. Urobte si preto ľadový čaj jednoducho doma. Okrem rýchlej prípravy a lepšej chuti môžete ušetriť aj nejaké to euro navyše.

...

Do väčšieho džbánu si pripravte váš obľúbený čaj (zelený, čierny, mätový, citrónový…), nechajte ho vychladiť a pridajte kocky ľadu. Následne stačí mierne dochutiť medom alebo stéviou. Pre estetickosť a ešte lepšiu chuť prihoďte plátky citrusového ovocia či čerstvú mätu. Fantázii sa medze skutočne nekladú a určite nemáte čo pokaziť.

Návod ako si pripraviť domáci ľadový čaj.

Domáci ľadový čaj dokáže skvelo osviežiť počas horúcich letných dní.

Vyhýbajte sa nielen sladeným malinovkám, ale napríklad aj ľadovej káve s vysokou hodnotou kalórii. V reštauráciách sa podáva väčšinou osladená so šľahačkou alebo zmrzlinou, čo je len ďalšia vysoká energetická hodnota navyše. Vychutnajte si radšej klasickú kávu s mliekom či kúskom ľadu doma.

Ach tá zmrzlina

Počas horúcich letných dní je však najväčším lákadlom bez debaty zmrzlina. Ani ju vám v tomto článku nechceme zakazovať, pretože si ju sami veľmi radi doprajeme. Avšak nie nadarmo sa hovorí, že všetkého veľa škodí. Taktiež si vyberajte radšej kvalitnú tvarohovú alebo jogurtovú zmrzlinu, ktorá sa nemusí príliš osladzovať. Väčšinou neobsahuje ani farbivá a čo sa týka kalórii je na tom určite lepšie ako klasická smotanová či vodová ovocná. Zaujímavosťou je, že po tejto dobrote sa nám zvýši chuť do jedla, keďže hladina cukru v krvi vystúpi rýchlo hore a opäť pomerne rýchlo klesne.

Jedzte, pite čo vám chutí – s rozumom

Na záver snáď stačí dodať len jediné. Neobmedzujte sa a nerátajte každú jednu kalóriu. Nemusíte sa vôbec vzdávať ani obľúbenej klobásky či čokoládovo-jahodovej zmrzliny. Jedným okom však určite sledujte zloženie výrobkov, podiel cukrov a vyberajte vždy tú lepšiu možnosť. Občas taktiež stačí zaexperimentovať doma v kuchyni a osviežujúci dezert si pripravíte za pár minút sami.

...
5/5 - (7 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1