Kliknite a začnite písať.

Choroby a ochorenia Zdravá výživa

Nezabúdajte na Déčko! 2 kvapky denne podporia vašu imunitu

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Na tému vitamín D sme sa porozprávali s MUDr. Alenou Kadlíčkovou z Ambulancie detského a dorastového lekárstva v Trnave.

MUDr. Alena Kadlíčková | Zdroj: súkr.archív

MUDr. Alena Kadlíčková | Zdroj: súkr.archív

Prečo a pre koho je vitamín D dôležitý?

Vitamín D je nevyhnutný pre všetky vekové kategórie – u detí je dôležitý pre správny vývoj a rast kostí, u dospelých pre udržanie zdravých kostí a u seniorov aj pre svalovú „silu“. Ešte málo známa je dôležitosť vitamínu D na podporu imunity. Mať dostatočné množstvo vitamínu D je základom pre správne fungovanie imunitného systému. Vitamín D má vplyv aj na celkovú psychickú a fyzickú pohodu.

Ako vitamín D získavame?

Vitamínu D sa hovorí aj slnečný vitamín a to preto, lebo ho získavame zo slnečného UV-B žiarenia. Jeho nedostatkom však trpia až tri štvrtiny slovenskej populácie, a to dospelí i deti! Dôvodom je, že počas jesenných, zimných a jarných mesiacov prenikajú v našich zemepisných šírkach slnečné lúče atmosférou v nepriaznivom uhle a tak sa v našom tele vitamín D netvorí v dostatočnom množstve. Od jesene do jari sa odporúča na podporu imunity užívať vitamín D vo forme výživových doplnkov, nakoľko prirodzeným spôsobom (teda zo slnka či zo stravy) ho v zimnom období nezískame.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

V čom sa líšia vitamíny D značky GENERICA od ostatných prípravkov na trhu?

Slovenský výrobca GENERICA ponúka kompletné portfólio vitamínov D vo forme kapsúl aj kvapiek, ktoré obsahujú prírodný (z vosku z ovčej vlny), čistý vitamín D3 bez alergénov, živočíšnych prísad, geneticky nemodifikovaný. Je to tá istá forma vitamínu D akú telo prirodzene produkuje v pokožke vystavenej slnečným lúčom. V kvapkách i kapsulách je vitamín D rozpustený v oleji, čo zvyšuje jeho vstrebateľnosť organizmom.

Kvapky sú bez konzervačných látok, umelých sladidiel či pridaných farbív. Kapsule obsahujú 400, 800 alebo 2000 jednotiek vitamínu D. Čo sa týka kvapiek, jedna dávka presne dávkuje 400 IU vitamínu D, takže si viete jednoducho dávkovať potrebné množstvo podľa ročného obdobia alebo podľa toho, či je to pre dieťa alebo dospelého. Kvapky sú schválené pre deti už od 1. mesiaca, sú na báze olivového oleja, ktorý nezaťažuje žalúdok a majú aj certifikovaný dávkovač, ktorý Vám uľahčí „kvapkanie“. Kvapky sú vhodné aj pre väčšie deti, dospelých či seniorov, ktorým táto forma vyhovuje viac ako kapsule.

...

Koľko vitamínu D užívať na podporu imunity?

S podávaním vitamínu D by sme mali začať u detí vždy s nástupom do kolektívu v Septembri a podávať celú zimu až do jari. Od jesene do jari sa odporúča podávať deťom 800 jednotiek denne (2 kvapky Vitaminu D GENERICA denne) a dospelým 2000 jednotiek denne (1 kapsula Vitaminu D 2000 I.U. GENERICA). Ak trávite aj v lete málo času na priamom slnku (napríklad malé deti či seniori), tak sa odporúča aj v lete podávať vitamín D vo forme výživových doplnkov – deťom do veku 1 roka: 800 jednotiek (2 kvapky), deťom nad 1 rok: 400 jednotiek (1 kvapka) a dospelým 800 jednotiek.

5/5 - (1 vote)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *