Kliknite a začnite písať.

Zdravá výživa

Prestaňme podceňovať probiotiká, spoznajte ich hlavné prínosy

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Aktuálny spôsob života vystavuje ľudský organizmus vysokému zaťaženiu, či už v dôsledku zlej stravy alebo stresu. Počas života sa stretávame s celým radom zdravotných ťažkostí, ako sú hnačky, bolesti brucha, zápchy, únava. Všetky tieto problémy majú spoločný menovateľ, a to je porucha rovnováhy črevnej mikroflóry. Vďaka tomu sa môžu v tele množiť škodlivé baktérie spôsobujúce zdravotné ťažkosti. Správny balans možno docieliť len vtedy, keď udržiavame rovnováhu medzi všetkými baktériami, ktoré v črevách žijú. Najdôležitejšie v tejto rovnici sú tzv. probiotické baktérie, čiže probiotiká.

Čo sú probiotiká?

Probiotiká: pro = priaznivý, bios = život.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Probiotiká sú mikroorganizmy žijúce v tráviacom ústrojenstve každého človeka udržiavajúce rovnováhu črevnej mikroflóry. Pre naše telo a zdravie majú priaznivé účinky. Tráviaci trakt človeka obsahuje veľké množstvo baktérií. Je však dôležité, aby zažívací trakt bol osídlený baktériami s prevahou Laktobacilov a Bifidobaktérií.

Tieto priateľské baktérie bojujú o svoje miesto na črevnej sliznici. Priateľské probiotiká tiež produkujú látky, ktoré im následne efektívne pomáhajú v boji so škodlivými baktériami a infekciami.

V čreve osídlenom správnymi baktériami sa tvoria vitamíny skupiny B pre dostatok energie a dobré fungovanie mysle. Je preto dôležité si uvedomiť, že fungovanie trávenia neradno podceňovať alebo ignorovať. Stav nášho mikrobiómu je nesmierne dôležitý.

...

Mikrobióm

Pri pojme mikrobióm chvíľu ostaňme. Viacero vedeckých štúdií tohto desaťročia totiž zastáva názor, že črevný mikrobióm hrá dôležitú úlohu v ľudskom vývoji a patofyziológii. Vedecké práce ukazujú na skutočnú revolúciu v prevencii a liečbe civilizačných i chronických chorôb možnou úpravou črevnej mikroflóry – teda črevného mikrobiómu.

Bolo preukázané, že črevné mikrobióm dokáže:

 • regulovať imunitný systém,
 • regulovať hmotnosť,
 • ovplyvniť našu náladu,
 • chuť do jedla.

Účinky probiotík na ľudské zdravie

Normálne a zdraviu prospešné funkcie môže zaisťovať iba vyvážená mikroflóra, ktorá obsahuje dostatočné množstvo probiotických kultúr. Jej zloženie sa počas života mení, líšia sa v jednotlivých častiach tráviaceho systému a závisia od ďalších faktorov, ako je životný štýl, výživa, psychický stav a iné. Probiotiká sa v tomto smere podieľajú na kompenzácii výkyvov, uvádzajú mikroflóru tráviaceho traktu do fyziologickej rovnováhy alebo v prospech nepatogénnych mikroorganizmov. Pozitívny vplyv probiotík sa tiež uvádza v súvislosti s nasledujúcimi ochoreniami, poruchami a schopnosťami:

 • imunomodulačné účinky,
 • liečba črevných zápalov,
 • infekcia žalúdka spôsobená Helicobacter pylori,
 • hnačkové ochorenia a zápchy,
 • vaginálne infekcie,
 • akútna pankreatitída,
 • zvýšenie výkonnosti organizmu,
 • zlepšenie regenerácie celého tela, vrátane pooperačných stavov.

Probiotiká sa najčastejšie používajú ako terapia po liečbe antibiotikami. Dôvodom je, že ľudské črevo je po liečbe antibiotikami veľmi oslabené a mikroflóra výrazne redukovaná. Aj preto sa čoraz častejšie skloňuje, že antibiotiká sú prekonané a ľudia by sa mali zamerať skôr na prevenciu a udržiavanie rovnováhy. Práve nerovnováha v organizme je pôvodcom mnohých (zbytočných) ťažkostí a komplikácií.

Ďalej sú probiotiká schopné zlepšiť stav pacientov, ktorí trpia alergiami, často sa v tejto súvislosti uvádza atopický ekzém, laktózová intolerancia, protiastmatická nádcha a ďalšie. Uvažuje sa aj o možnom vplyve probiotických baktérií na vstrebávanie minerálov, najmä vápnika. V tejto súvislosti potom aj o prevencii osteoporózy u žien po menopauze.

...

Kde sa probiotiká nachádzajú + 3 tipy

Zdrojom probiotík je napríklad jogurt, kefír alebo tiež kyslá kapusta. Niekedy je však nutné, najmä u tých, ktorí tieto zdroje probiotík nevyhľadávajú, doplniť probiotiká z iného zdroja. Najčastejšie sa probiotiká podávajú vo forme rozpustných kapsúl.

Spotrebiteľ si dnes môže na trhu vybrať množstvo produktov rôznych kvalít. Dôležité však je, zamerať sa na obsah bakteriálnych kmeňov a množstvo probiotických baktérií. Zároveň odporúčame zvoliť skôr „špecializované“ produkty, ktoré sú zamerané na konkrétny problém a nie sú určené všeobecne pre každého (sú potom účinnejšie).

Dobrým príkladom sú nasledovné 3 produkty značky Natures Aid, ktoré obsahujú presne to, čo sa v tele vyskytuje v nedostatočnom množstve.

1. Probiotiká PRO-30 MAX®

Kapsule PRO-30 MAX patria medzi jedny z najlepších na trhu. Tento superlatív nepoužívame len tak, nižšie vymenovávame niekoľko hlavných dôvodov, ktoré nás k tomuto tvrdeniu doviedli. Azda na úvod spomeňme to, že tieto probiotiká účinne potláčajú množenie škodlivých baktérií. Naopak výrazne podporia správne trávenie a vstrebávanie živín.

...
 • 8 špeciálne vybraných a dobre preskúmaných kmeňov.
 • Špeciálne navrhnuté pre stabilitu a rovnováhu.
 • Osvedčená odolnosť voči žlčovým kyselinám a kyselinám (vysoký účinok).
 • Až 30 miliárd živých baktérií na 1 kapsulu
 • Vynikajúca voľba počas užívania a po užívaní antibiotík.
 • Vhodné aj pri chudnutí.
 • Ideálne na dlhodobé užívanie.

2. PRO-TRAVEL® PROBIOTIKÁ + B1 NA CESTY

Nechcete si pokaziť dovolenku? Z našej osobnej skúsenosti vieme, že najmä v odľahlejších krajinách sa náš tráviaci systém môže s novými jedlami (a baktériami) pasovať o niečo komplikovanejšie. Vyhnite sa dovolenkovej hnačke, zápche a všetkým iným nepríjemnostiam vďaka produktu PRO-TRAVEL® PROBIOTIKÁ + B1.

 • Vitamín B1 podporujúci funkciu nervového systému, srdca a psychologických funkcií.
 • Vitamín B1 odpudzuje otravný bodavý hmyz, muchy, komáre a
 • Ideálna kúra na dovolenku na 15 dní.
 • Probiotická kultúra dodávajúca až 30 miliárd živých baktérií.
 • Gastrorezistentná kapsula odolná voči antibiotikám, žalúdočným aj žlčovým šťavám.

3. PRO-100 ULTRA® PROBIOTIKÁ

Ako už zo samotného názvu vyplýva, tak ide o probiotiká s veľmi silným účinkom. Prekonali ste v posledných dňoch chorobu liečenú antibiotikami? Užívaním PRO-100 ULTRA obnovíte črevnú mikroflóru najrýchlejšie.

Dôvod hneď vysvetlíme. Spomínaný mikrobióm je totiž obrovský a počty sa rátajú v miliardách až triliónoch. Ak je človek vážne chorý a má vážne problémy s trávením (užívanie širokospektrálnych ATB, chemoterapia a podobne), tak je potrebné siahnuť práve po probiotikách s vysokým množstvom živých mikroorganizmov. A 100 miliárd je práve také množstvo, ktoré sa prejaví oveľa rýchlejšie a užívateľ skutočne pocíti zmenu k lepšiemu.

Balenie PRO-30 MAX obsahujúce 30 miliárd prospešných baktérií je vhodné pri menej závažnejších hnačkách, zápche a črevných infekciách.

 • Obsahuje až 100 miliárd priateľských baktérii v kapsuli.
 • Pomáha okamžite zlepšiť trávenie.
 • Podľa výskumu dokáže veľmi úspešne kolonizovať oslabené črevá.
 • Posilňuje celkovú imunitu užívateľ

Medzi probiotikami Natures Aid nájdeme aj ďalšie typy produktov, napríklad tie určené pre ženské zdravie (Pro-INTIMATE), probiotiká pre mentálne zdravie a ochranu pred stresum (Pro-Cognitiv), probiotiká pre deti (KIDZ Pro-5) alebo probiotiká na pokožku (Pro-Derma).

5/5 - (1 vote)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *