Kliknite a začnite písať.

Móda a krása PR

Turistika v lete – ako sa na ňu vhodne pripraviť?

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Dovolenka pri mori má svoje čaro, ale prechádzky slovenskou prírodou sú pre telo podstatne prínosnejšie – minimálne pre našu kondičku, ktorá pri sedavom zamestnaní veľmi rýchlo „zlenivie“. Turistika počas leta je aktivita ideálna nielen pre milovníkov prírody a hôr, ale aj pre tých, ktorý sa snažia posilniť svoje telo. Avšak skôr, než zdoláte prvý vrchol, mali by ste sa vhodne pripraviť.

Pevná turistická obuv je základ vašej cesty

Správne zvolená obuv je nevyhnutným predpokladom každej pohodlnej cesty. Všeobecne rozdeľujeme obuv na 2 časti – nízka turistická obuvvysoká turistická obuv.

Pokiaľ si chcete kúpiť topánky na turistiku, dobre si premyslite, ako často, v akom ročnom období a hlavne v akom prostredí ich budete používať. Na bežné turistické výlety vám budú stačiť nízke a ľahké topánky. Pokiaľ plánujete náročnejšie výstupy vo vysokohorskom a kamenistom teréne, dajte radšej prednosť vysokým topánkam, ktoré nohu pevne tesne pritiahnu a členok stabilizujú – zníži sa riziko jeho podvrtnutia.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Pri výbere topánok je však nutné zvážiť aj ďalšie hľadisko, a síce – či idete na túru len s malým batôžkom, alebo ak nesiete ťažší náklad, napríklad veľký batoh zbalený na niekoľkodňový trek, spolu so stanom a spacákom. V takom prípade potrebujete obuv s tuhšou podošvou i zvrškom a výraznejším vzorom podrážky.

Pozor – nikdy si nekupujte topánky tesne pred odchodom. Nové topánky môžu spôsobiť počas prvého nosenia problémy. Turistická obuv sa musí nohe prispôsobiť a noha si musí zvyknúť, že sa jej topánka dotýka na iných miestach. To je normálny proces. Ak nekupujete topánky kožené, nečakajte, že príliš povolia. Pred odchodom na dovolenku topánky postupne zaťažujte.

Kožená alebo syntetická turistická obuv?

Skoro každý, kto si vyberá novú obuv na turistiku, rieši základnú otázku – je lepšia kožená, alebo syntetická obuv? Ako to už býva, každý z materiálov má svoje klady aj zápory a je na nás zvážiť, ktorý z nich sa pre naše zámery najlepšie hodí.

...

Celokožená obuv je veľmi odolná proti mechanickému poškodeniu i proti vlhkosti a pri správnom ošetrovaní vám vydrží veľa rokov. Je však menej priedušná, keď zmokne, tak horšie vysychá, je tiež ťažšia a vyžaduje pravidelnú údržbu. Môžete si vybrať aj celokoženú obuv s membránou, ktorá ešte zvyšuje odolnosť proti vlhkosti. Alebo môžete zvoliť syntetickú obuv s membránou, ktorá je vysoko priedušná, ľahká, nemusíte venovať toľko času a prostriedkov na jej údržbu a býva aj lacnejšia. Nevýhodou je menšia odolnosť proti mechanickému poškodeniu a kratšia životnosť.

Z toho vyplýva, že ideálne bude kúpiť si na turistiku dvoje topánky – jedny ľahšie nízke zo syntetického materiálu na bežné víkendové výlety a jedny členkové celokožené (prípadne tiež syntetické) do náročnejšieho terénu.

Čo jesť na túre?

Naši rodičia nám nabalili pár tatraniek, jablko, chlieb s paštétou a išlo sa. Alebo to tak robíte aj dnes? Jabĺčko si v batohu pokojne nechajte, ak tam však zostane aj zvyšok, nemôžete sa čudovať, že budete mať večer obrovský hlad, po ceste vás bude tlačiť žalúdok a prepadať zbytočná únava a večer možno budete viac vyčerpaní ako je nutné.

Vhodným jedlom počas fyzického výkonu sa dá totiž výrazne ovplyvniť celková kapacita vášho tela. Ide o to, že vo fáze, kedy potrebujete fyzicky intenzívne pracovať, nepotrebujete, aby zároveň intenzívne pracoval žalúdok. Zároveň by ste však nemali pociťovať veľký hlad. Znie to zložito? Aké zázračné potraviny si teda do batôžka pribaliť? Tieto potraviny môžete konzumovať počas krátkych prestávok.

  • Banán, jablko, mandarínka či iné ovocie, ktoré máte radi
  • Rôzne druhy orechov či semienok
  • Horká, kvalitná čokoláda
  • Rôzne tyčinky: raw tyčinky, flap jack, kvalitné proteínové tyčinky (tu pozor na obsah cukru, umelých sladidiel a zbytočných aditív).

A čo pitný režim na túre? Najideálnejšie je piť čistú, kvalitnú vodu. Na dlhšie túru si môžete tiež pripraviť vlastný iontový nápoj: slabý zelený čaj osladíte medom, pridáte citrón a trošičku soli. Po samotnej túre si môžete dopriať nealkoholické pivo, ktoré obsahuje veľa cenných minerálov.

...

Regenerácia po turistike – nikdy ju nepodceňte!

Hoci je takýto pohyb zdraviu prospešný, predstavuje pre organizmus určitú záťaž, a preto je dôkladná regenerácie úplne zásadná. Vhodná starostlivosť pomáha obnoviť rovnováhu svalového tkaniva a kompenzovať celkovú únavu organizmu. Zameriava sa na osvieženie, prehriatie a uvoľnenie svalov celého tela.

Doprajte si regeneračnú sprchu, upokujujúcu masáž či pobyt v saune. Odporúča sa aj doplnok pre zdravé kĺby, šľachy a väzy. Dôležitou súčasťou regenerácie je najprirodzenejší druh odpočinku – spánok. Obzvlášť po turistike by sme ho podceňovať nemali. Prvým predpokladom je jeho dostatočná dĺžka 6 – 8 h, aby telo malo čas obnoviť natiahnuté svaly / poškodené tkanivá.

5/5 - (1 vote)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *