Kliknite a začnite písať.

Zaujímavosti

Toto sú (ne)menej známe čaje, ktoré by mal poznať každý

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Patríte medzi príležitostných „čajíčkárov“ alebo ste pravým milovníkom sypaných a bylinných čajov? Tak to ste tu úplne správne. Pripravili sme totiž zoznam čajov, ktoré možno nie sú tak populárne, ako by si zaslúžili. Ktoré z nich ste vyskúšali?

1. Biely čaj Shou Mei

Shou Mei, v preklade obočie dlhovekosti, je čínsky biely čaj. Svoj názov získal pre svoju šedozelenú farbu čajových lístkov a ochlpených púčikov. Z čaju Shou Mei získate bohatý nálev s ľahko vanilkovou / bambusovou chuťou. Lahodný čaj vhodný na každodennú konzumáciu.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Ako si ho pripraviť? 7 – 8 gramov čaju prelejte 0,6 l 85 °C vody, lúhujte 3 – 5 minút (čím dlhšie, tým bude čaj silnejší a mať zvieravejšie dozvuky). Z čaju si môžete prirpaviť viac nálevov.

2. Zelený čaj Sencha

Zelený čaj má dlhú tradíciu predovšetkým v Číne a Japonsku. Počas krátkej doby sa tepelne spracováva – v Číne zvyčajne pražením a v Japonsku sparením. Vďaka rýchlemu spracovaniu nedochádza takmer k žiadnym zmenám a zostáva ako každá sušená bylina v pôvodnej zelenej farbe. Vzhľadom k šetrnému spôsobu spracovania (len sušenie) sa v maximálnej možnej miere zachovávajú minerály a vitamíny. Zelený čaj obsahuje viac trieslovín a má horkastú chuť.

Správnou prípravou (preliatie vodou s teplotou 70 – 80 ° C, lúhovanie po dobu 1/2 – 1 minúta) sa horkastá chuť dá zmierniť. Podľa výskumov zelený čaj Sencha výrazne bráni starnutiu organizmu, odbúrava cholesterol v krvi a povzbudzuje činnosť nervov.

...

Japonskí lekári odporúčajú vypiť denne niekoľko šálok tohto zeleného čaju, ktorý posilňuje imunitu a pomáha odvádzať z tela rádioaktívne látky spôsobujúce najrôznejšie ochorenia, vrátane rakoviny a leukémie. Tým patrí medzi významné liečivé byliny.

3. Zelený čaj Bancha

Bancha čaj je získavaný z čajovníka čínskeho. Je však jedinečný tým, že sa získava druhým zberom lístkov z čajovníka. Prvý zber mladých lístkov je už spomínaný Sencha čaj. Bancha čaj je účinným druhom čaju, pretože obsahuje množstvo antioxidantov, ktoré prečisťujú celý organizmus. Čaj Bancha je zdravý čaj vhodný pri chudnutí, ale aj pri udržanie váhy či zlepšenie zdravia.

4. Zelený čaj Genmicha

Genmaicha je ochutený zelený čaj, ktorého názov v preklade znamená „Čaj s hnedou ryžou“. Ide o zvláštny typ ochuteného zeleného čaju, ku ktorému sa pridali hnedé zrnká opraženej ryže. Základ čaju tvorí zelený čaj Sencha. Chuť čaju Genmaicha je výrazná, ľahko údená s mierne orechovým a horkastým odtieňom. Svetložltý nálev má veľmi príjemnú drevitú vôňu. A prečo práve ryža? Chudobní dedinčania čajové lístky obohacovali praženou ryžou, aby tak zväčšili objem čaju.

5. Čierny čaj Lapsang Souchong

Máme tu ďalší chutný čaj s menom Lapsang Souchong. Aromatický čínsky čierny čaj pôvodom z Číny, pre svoju vôňu je tiež nazývaný dymový alebo údený čaj. Svoju arómu získava zvláštnym spôsobom spracovania – lístky čaju sú sušené v dyme z tlejúcich koreňov borovicového dreva bohatých na živicu. Je to jeden z najstarších čiernych čajov.

...

6. Čierny čaj Keemun

Čierny čaj Keemun sa pestuje v okrese Čchi-men (v preklade Veľká brána), ležiacom na juhu provincie An-chuej. Tradícia jeho výroby nie je dlhá, siaha do 80-tych rokov 19. storočia. Východiskovou surovinou sa stali čajové lístky z tunajšieho poddruhu čajovníka, obsahujúceho špecifickú silicu – myrcenal, ktoré sa v iných odrodách nevyskytuje.

Čaj tým získal veľmi neobvyklú a znamenitú príchuť. Dnes tento čaj patrí medzi najlepšie čínske čierne čaje a celkovo svetovú špičku. Pre jedinečnú kvetovú arómu a sladkastú, karamelovú, mierne čokoládovú chuť sú niekedy nazývané šampanským medzi čajmi.

7. Post fermentovaný čaj Pu-Erh

Tradičný čínsky čaj Pu-Erh je hojne vyhľadávaný nielen pre svoju špecifickú zemitú vôňu a chuť. Neobvyklý názov vznikol z rovnomenného malého mestečka, kde aj vznikla unikátna technológia prípravy toho čaju. Charakteristickým rysom výroby je kvasenie, ktoré nasleduje po tradičnom spracovaní čajových lístkov.

Pu-erh je čierny čaj, ktorý sa užíva pri redukcii telesnej váhy. Je vhodný ako doplnok pri diétach. Má priaznivý vplyv na hladinu cholesterolu v krvi, s prípravkom sa ľahšie trávi, posilňuje organizmus a pečeň. Má čistiace = detoxikačné účinky.

...
5/5 - (1 vote)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *