Kliknite a začnite písať.

Superpotraviny

Viete čo je astaxantín, aké má benefity a prečo ho užívať?

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

V prírode existuje viac ako 400 rôznych druhov karoténu. Historicky bola posudzovaná účinnosť karoténu na ľudské zdravie vďaka jeho schopnosti premeniť sa na vitamín A. Napríklad beta-karotén, pigment, ktorý robí mrkvu oranžovou, má najvyšší pomer premeny na vitamín A a dlho sa myslelo, že ide tým pádom o najdôležitejší karotén. Lenže…

Prišlo sa na to, že niektoré z najdôležitejších karoténov pre ľudské zdravie nie sú vôbec premieňané na vitamín A. Pomyselným kráľom medzi karotenoidmi, ktoré nie sú premieňané na vitamín A, je astaxantín. Týmto „titulom“ sa môže honosiť vďaka jeho jedinečným účinkom a pôsobením v oblasti podpory zdravia a ochrany proti poškodeniu buniek, najmä v mozgu a cievnom systéme.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Čo presne je astaxantín?

Astaxantín radíme medzi najsilnejší objavený antioxidant. Jedná sa o jeden z najväčších objavov 21. storočia. Astaxantín radíme medzi spomínané karoténoidy, pričom oproti iným karoténoidom sa vyznačuje najsilnejšími protizápalovými účinkami.

Dokonca je vedecky dokázaný jeho silnejší antioxidačný benefit v porovnaní s vitamínom C (65 x silnejší), vitamínom E (14 x silnejší), beta-karoténom (54 x silnejší) a podobne.

Astaxanthín ako silný antioxidant dokáže odbúrať voľné radikály v našom tele. Radikálov je potrebné sa zbaviť, pretože majú na svedomí mnoho závažných chorôb. Radikály majú zlý vplyv na tkanivá, bunky i celé orgány.

...

Kde sa Astaxantín vyskytuje?

Vyskytuje sa prevažne v rôznych morských tvoroch a rastlinách. Najbohatším zdrojom astaxanthínu je mikroriasa známa ako Haematococcus pluvialis. Keď je skonzumovaná homárom, krevetou, lososom či iným morským živočíchom, tento červený pigment je zodpovedný za ružovkastú farbu mäsa lososa a ďalších morských tvorov.

Haematococcus pluvialis cysty plné astaxantínu.

Astaxantín je absolútne nevyhnutný pre prežitie týchto organizmov a je používaný ako ochranný prostriedok, ktorým sa chránia pred poškodením vzniknutým počas fotosyntézy. Je tiež známe, že mladý losos zomrie alebo sa nevyvíja správne bez dostatočného príjmu astaxantínu v strave.

Doplnky BioAstin Havajský Astaxantín a JointAstin Astaxantín

Hoci sa vyskytuje v lososoch, kôrovcoch a rôznych výživových doplnkoch, množstvo v týchto zdrojoch je oveľa nižšie ako množstvá získané z extraktov Haematococcus pluvialis. Napríklad hladina astaxantínu prirodzene sa vyskytujúceho v kapsuliach z rýb je približne 0,1 mg. Toto množstvo je neporovnateľne nižšie v porovnaní s dávkou 3 a až 4 mg na kapsulu v dvoch špeciálnych prípravkoch BioAstin Havajský Astaxantín a JointAstin Astaxantín.

...

A prečo spomíname práve tieto dva produkty? BioAstin, je značka z havajského ostrova Kailua-Kona v USA, a pod jej hlavičkou vyrába spoločnosť Cyanotech produkty pre ľudí po celom svete. A samozrejme – okrem ďalších 49 krajín sú jej produkty dostupné aj na Slovensku, vďaka výhradnému distribútorovi Mindset, s.r.o.

Na výrobu prirodzeného astaxantínu využívajú veľké nádrže pre rast H. pluvialis za ideálnych podmienok, ktoré zvyšujú produkciu astaxantínu a zabraňujú kontaminácii zo životného prostredia. Astaxantín sa potom uvoľní z bunkovej steny rias a extrahuje sa.

Existujú síce aj ďalšie zdroje astaxantínu na trhu, ale tieto formy sú vyrábané buď chemickou syntézou alebo vyrobené z geneticky modifikovaných kvasiniek (Phaffia rhodozyma). Tieto syntetické formy sú často pridávané do lososov chovaných v rybích farmách, aby mali červené mäso, ale táto forma astaxantínu nie je úplne rovnaká ako spomínaný prírodný astaxantín. Bolo vedecky dokázané, že je 21-50 x slabší antioxidant než prírodná forma z riasy Haematococcus pluvialis.

Vyskúšajte overené produkty astaxantín

Hlavnou zložkou prípravkov BioAstin je prírodný výťažok astaxantín pochádzajúci z červeno sfarbenej mikroriasy Haematococcus pluvialis (riasa pochádzajúca z Havajských ostrovov). Dokonca obsahuje ešte aj luteín a vitamín A vo forme betakaroténu a vitamín E.

 

Účinky BioAstin Havajský Astaxantín a JointAstin Astaxantín

Astaxantín má silné protizápalové účinky, ktoré ho robia veľmi užitočným pri ochrane buniek pred poškodením. Vzhľadom k tomu, že astaxantín účinne chráni membránový systém mitochondrií (časť buniek vyrábajúcich energiu), môže pomôcť zvýšiť produkciu bunkovej energie. Uplatnenie teda nájde aj pri zápaloch šliach, epikondylitíde, syndróme karpálneho tunela.

Na svoje si príde aj nežné pokolenie, keďže podľa viacerých výskumov zmierňuje vrásky, znamienka a hydratuje pokožku. Tieto pozitívne zmeny môžete sledovať pri dlhodobom užívaní (14 – 21 dní).

Môže byť obzvlášť užitočný pri zlepšovaní a ochrane zdravia mozgu i očí, ako aj pri ochrane mozgu proti Alzheimerovej chorobe a ďalším degeneratívnym poruchám mozgu a očí.

V inej štúdii sa zistilo, že astaxantín (už 6 mg denne po dobu 10 dní) dokázal významne zlepšiť prietok krvi. Zlepšenie prísunu kyslíka v celom tele môže vyvolať veľké množstvo pozitívnych účinkov a tiež zlepšenie športových výkonov.

Prípravok JointAstin Havajský Astaxantín zvyšuje silu a vytrvalosť, pôsobí proti zápalu a bolesti kĺbov a šliach. K tomu všetkému podporuje rýchlejšiu regeneráciu po športovom výkone a cvičení. Predchádzajte zraneniam svalov, šliach a kĺbov. Odporúčame ho všetkým aktívnym ľuďom, no zároveň aj „občasným“ športovcom.

No a na záver pridáme ešte jeden dôležitý účinok. Účinky astaxantínu pozitívne pôsobia aj na srdce, keďže znižuje zápaly a taktiež zabraňuje oxidácii LDL cholesterolu. Oxidačný stres a zápaly sú práve príčinou kardiovaskulárnych ochorení.

5/5 - (1 vote)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *