NAČÍTAVAM

Kliknite a začnite písať.

Choroby a ochorenia Otázky a odpovede

Ako predchádzať civilizačným chorobám?

Zdieľať

Mozgová príhoda, infarkt myokardu, cukrovka, obezita, rakovina hrubého čreva, rakovina pľúc – toto sú najčastejšie príčiny úmrtia slovenských občanov. Civilizačné choroby, ktoré netrápia len nás Slovákov, ale aj ľudí po celej Európe, spôsobujú veľké problémy každému druhému občanovi. Ak sa situácia nasledujúce roky nezlepší, z roka na rok bude úmrtnosť stúpať.

Ak sa ale chcete vyhnúť civilizačným chorobám, čo všetko pre to musíte urobiť?

Dávajte si pozor na to, čo jete

Výber potravín je v súčasnosti veľmi veľký. Čo je však veľmi znepokojujúce, je fakt, že je k nám dovážané nekvalitné a v mnohých prípadoch aj pokazené mäso. Mäso je dôležitá súčasť nášho jedálnička, no môže sa stať, že si v niektorých obchodných reťazcoch kúpime nekvalitné chladené mäso v ochrannej atmosfére.


Ak sa chcete vyhnúť civilizačných chorobám, odporúčame vám kupovať mäso a viaceré potraviny, ktoré tvoria nevyhnutnú súčasť vášho jedálnička, jedine od overených lokálnych výrobcov, ktorí bývajú pravidelne kontrolovaní hygienou a viete o nich, že predávajú len čerstvé potraviny. Niektoré potraviny si aj sami dopestujete na vlastnej záhradke (ovocie a zeleninu).

Dávajte si pozor na to, čo jete. Nie je nutné, aby ste sa obmedzovali v príjme kalórii a jedlo zakaždým vážili na kuchynských váhach. Jedzte primerane – nie málo, ale nie zase ani príliš veľa.

Ak sa chcete vyhnúť civilizačným chorobám, ako napríklad cukrovke, mozgovej príhode a rakovine hrubého čreva, nekupujte potraviny od zahraničných dodávateľov (z Poľska, Južnej Ameriky atď.) a jedávajte len lokálne potraviny.

Nezanedbávajte pitný režim

Dospelý človek by mal denne vypiť 3-4 litre tekutín. Do týchto tekutín sa neráta káva, alkohol, energetické nápoje a sladené nápoje. Do pitného režimu rátajte čistú vodu, neochutené minerálky, bylinkové a ovocné čaje, vrátane vašich obľúbených čajov Teekanne.

Nalačno vám odporúčame piť čistú vodu z kohútika. Ak máte príliš vápenatú vodu, kúpte si filter, ktorý vám ju bude filtrovať. Ak vám nechutí čistá voda, ochuťte si ju šťavou z citróna.

Zdravé srdce, pleť a optimálna váha

Ako vám ale pitie tekutín pomôže vyhnúť sa civilizačným chorobám? Pravidelným dodržiavaním pitného režimu udržíte vaše srdce v kondícii a vyhnete sa tak infarktom a mozgovým príhodám. Zároveň vám pitie tekutín pomôže pri udržiavaní si optimálnej váhy.

Vedeli ste, že ak budete dodržiavať pitný režim a budete piť najmä čistú vodu z vodovodu, vyhnete sa rakovine kože, pleť bude vláčnejšia a nebudú sa vám tvoriť hlboké vrásky?

Vyhnúť civilizačným chorobám sa vyhnete jedine vtedy, ak sa budete držať týchto praktických rád:

  1. Budete jesť len lokálne potraviny od overených predajcov.
  2. Budete dodržiavať pitný režim a okrem kvalitných čajov budete piť aj veľa čistej vody z kohútika.
  3. Budete viac času trápiť v prírode, na čerstvom vzduchu.
  4. Budete sa vyhýbať alkoholu, drogám, ale aj stresovým situáciám.
Marika Čierniková

8 rokov sa venujem fitness modelingu. Zdravá a vyvážená strava je podľa mňa pri cvičení i chudnutí najdôležitejšia. Snažím sa zdieľať svoje skúsenosti a poradiť každému, kto sa nevie vymaniť z nekonečného blúdneho kruhu. Okrem cvičenia rada cestujem a pečiem chutno-zdravé dobroty. :-)

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *