Kliknite a začnite písať.

Cvičenie

Ako predísť zraneniam pri športe

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Zranenie pri športe pozná asi každý, kto pravidelne športuje. Mnohí to považujú za bežnú súčasť športovania, no nemusí tomu tak byť. Dnes si povieme, ako sa vopred vyhnúť nepríjemným zraneniam pri športovaní.

Ste začiatočník? Začnite zľahka

Chystáte sa ponoriť do sveta športu, alebo sa chcete po dlhšom čase vrátiť do starej formy? Výborne, dobrý začiatok. Teraz je však potrebné začať zľahka. Akákoľvek aktivita, ktorú ste predtým nevykonávali, bude pre telo šok. Preto mu to zo začiatku treba uľahčiť, aby si postupne zvyklo na fyzickú záťaž a bolo pripravené na náročnejšie tréningy.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Vaše šlachy, svaly a kĺby tak budú ušetrené zranení, ktoré by vás na dlhší čas mohli vyradiť z aktívneho života. Vďaka postupne pridávanej záťaži tak môžete predísť zraneniam ako natiahnuté šľachy, natrhnuté svaly, či bolesti v kolene.

Tréning začnite strečingom

Kvalitná rozcvička je základ každého dobrého tréningu. Dynamický strečing pred tréningom znižuje riziko zranenia, pripraví svaly, srdce a cievy na nezvyčajnú záťaž a zvýši tepovú frekvenciu.  Vedeli ste, že vďaka rozcvičke sa zvýši telesná teplota o 1-3 stupne? A priznajme si, strečing je akousi mentálnou prípravou mysle na to, že sa pripravujeme cvičiť.

...

Počas rozcvičky sa zamerajte predovšetkým na partie, ktoré budete zaťažovať. Ideálny strečing by mal trvať aspoň 5-12 minút, aj keď tento údaj je individuálny. Po skončení cvičenia nezabúdajte na statický strečing, ktorým ukončíte cvičenie. Zlepšíte si tak nielen pohybový rozsah tela, ale hlavne uvoľníte namáhané svalstvo.

Pozor na premotivovanosť

Tento pocit istotne stretol každého športovca, ktorý vykonáva svoj obľúbený šport s nadšením. To nadšenie, keď si myslíte, že hravo prekonáte svoje osobné rekordy, že zdvihnete všetky závažia v posilňovni je síce príjemný, ale treba zostať pri zemi.

Premotivovanosť môže viesť k preceneniu vlastných schopností. To vás veľmi rýchlo môže dostať do situácie, z ktorej už neviete jednoducho vycúvať späť. V lepšom prípade vás môže zachrániť sparing partner, v horšom si privodíte zbytočné zranenie. A určite nechcete vymeniť pohľad v posilňovni na vyšportované telá, za pohľad v nemocnici na zdravotnícke oblečenie nemocničného personálu.

Dodržiavajte správnu techniku

Vykonávanie športových aktivít bez toho, aby ste poznali správnu techniku prevedenia je veľkým rizikom. Neraz sa môže stať, že vás to privedie k dlhodobým problémom, ktoré si rovnako vyžadujú dlhodobú liečbu. Pri cvičení v posilňovni sú skvelým pomocníkom zrkadlá, v ktorých si môžete skontrolovať prevedenie jednotlivých cvikov, ale čo ak pri vašom obľúbenom športe takúto možnosť nemáte?

...

V tomto prípade je vhodné prekonzultovať to so skúseným odborníkom. Mnoho ľudí si chodí iba rekreačne odbehnúť pár kilometrov po práci, no koordinácia ich tela, trupu a rúk nie je správna. To má za následok zvýšenú pravdepodobnosť zranenia a tiež ťažšie dopracovanie sa k želaným výsledkom. Odborník vám v tomto prípade môže poradiť a správne nasmerovať, aby ste minimalizovali riziko zranenia a zvýšili svoj výkon.

Tip pre bežcov

Beh je jedna z najobľúbenejších športových činností, pre svoju jednoduchosť a nenáročnosť. Aj pri behu si však môžete privodiť nepríjemné zranenia, ktorým je možné predísť. Jedno z odporúčaní je behať na mäkkých povrchoch, ako trávnaté porasty, či lúky a naopak vyhnúť sa asfaltovým/betónovým plochám. Vďaka tomuto opatreniu si ušetríte kĺby a odľahčíte zadný píšťalový sval.

Druhým odporúčaním je výber správnej bežeckej obuvi. Význam vhodných bežeckých topánok je pre vaše zdravie veľmi dôležitý. Na každý povrch existuje iný druh obuvi, preto je dôležité si vybrať obuv podľa vašich podmienok.

Zdravie máte iba jedno

Vykonávanie športových aktivít je prospešné pre vaše zdravie. Zároveň by ste mali ovládať správnu techniku, aby pre vás šport nemal opačný efekt. Privodením zranenia sa môžete pripraviť o kondíciu, svaly a endorfíny, ktoré vďaka cvičeniu vyplavuje vaše telo.

...

Aj keď to môže byť náročné, niekedy je lepšie vynechať tréning, a predísť tak zbytočným zraneniam v budúcnosti. Správne regenerované telo sa vám odvďačí v buducnosti.

5/5 - (1 vote)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

1 komentár

  1. stivi 7. marca 2020

    na úvod vždy odporúčam „bežeckú abecedu“ a potom spomínaný strečing

    Odpovedať

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *