Kliknite a začnite písať.

Cvičenie

Cviky na chudnutie sú so správnou výživou efektívnejšie

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Veľmi častá otázka, ktorú dostávame od našich návštevníčok znie – aké sú najlepšie cviky na chudnutie? Keď môžeme, tak veľmi radi poradíme, no cítime potrebu dať veci na správnu mieru.

Je pravda, že vyšší výdaj energie = menej ukladania do zásob v podobe telesného tuku. Vzápätí však treba dodať, že samotné cviky na chudnutie fungovať nebudú. Poďme sa teda pozrieť na to, ako spolu skĺbiť cvičenie s vyváženou stravou.

O tom, aké dôležité je poznať správne cviky na chudnutie a dodržiavať jedálny lístok.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Cviky na chudnutie neurobia zázraky

To, že máte chuť cvičiť a makať vo fitness centre je skvelou správou. Mesačná permanentka do fitka, športové oblečenie pre dámy, vhodné výživové doplnky, silné odhodlanie a motivácia – to všetko je skvelé a veríme, že vám to čo najdlhšie vydrží! Je tu však jedno veľké ALE.

Stačiť to nemusí. Dôležité je nezabudnúť na ďalšiu podstatnú vec, ktorou je vyvážená strava a komplexná úprava svojho jedálnička. Váš prvý cvik na chudnutie preto bude čítanie a listovanie v hrubých knihách. Základy zdravej výživy si musíte naštudovať a následne ich aj vedieť uplatniť.

Zdravé chudnutie začína stravou

Väčšina žien sa vydáva skratkou a drží redukčné diéty na chudnutie, ktoré však nie sú vždy tak úplne správne. Pozrime sa na 2 všeobecné skupiny, do ktorých môžeme zaradiť každého, kto má túžbu svoju váhu upraviť:

...
Tí, čo musia jesť menej

Do tejto skupiny patria ľudia, ktorí pravdepodobne ešte nikdy nedržali diétu. Veľkú časť tvoria dokonca muži, ktorí sú zvyknutí jesť nepravidelne a zároveň nevhodné potraviny. Skôr než začnete praktizovať cviky na chudnutie, brucho či stehná, tak budete musieť vážne pouvažovať nad zmenou svojich stravovacích návykov.

Tí, čo musia jesť viac

Sem zaradíme ľudí, ktorí držia alebo už držali prísne diéty (áno, teda najmä nežnejšie pohlavie). Tu si je dôležité uvedomiť, že musíte prestať telo šokovať a netrápiť podvýživou. Stres vám navyše len a len uškodí. Zvýšte svoje porcie, vhodne ich zložte a usporiadajte do 5 denných chodov. Až potom sa začne váš metabolizmus rozbiehať.

Ak dokážete svoj energetický príjem ustáliť na optimálnej úrovni, teda budete jesť vhodné množstvá, tak prídu na rad aj spomínané cviky na chudnutie. Až vtedy budú prinášať svoje ovocie a prvé výsledky na sebe zbadáte už aj po týždni.

Začíname s cvičením a spaľovaním tukov

Počas obyčajného tréningu dokážete spáliť odhadom 2 000 Kj energie. Pri zdravej a vyváženej strave sa teda vytvorí rozumný nedostatok, ktorý pokryje telesný tuk v zásobách.

Cviky pri chudnutí nebudú efektívne, ak sa nezačnete stravovať pravidelne a zdravo.

...

Pri nedbanlivosti v stravovaní sa však daných 2-tisíc Kj dá získať veľmi ľahko naspäť. Potom môžete v posilke tráviť času koľko chcete, do energetického mínusu sa nedostanete. Poďme však myslieť pozitívne a predpokladajme, že ste si jedálny plán vhodne upravili.

Najlepšie cviky na chudnutie

Za veľmi vhodné sú považované cviky, ktoré sa radia do kategórie vytrvalostných cvičení a športov.

  • Chôdza – prechádzky sú naozaj ideálne a nemali by ste ich podceňovať. Pri chôdzi zapájate celé telo, vrátane rúk a ramien.
  • Bicyklovanie – možno ešte lepšie ako chôdza, no ak chcete schudnúť zo zadku, tak nie je úplne ideálne. Pravidelným bicyklovaním posilňujete a mierne zväšujete zadok i stehná. S tým sa niektoré ženy už len z princípu nemusia stotožniť.
  • Plávanie – medzi cviky skvelé na chudnutie musíme zaradiť aj plávanie, ktoré je mimoriadne komplexnou fyzickou aktivitou.
  • Zumba, aerobic – cvičenia, pri ktorých „pracujete“ celým telom sú skvelé aj preto, že si dokážete postrážiť tepovú frekvenciu.
  • Turistika – neseďte cez leto doma, vyberte sa do hôr s celou rodinou. Slovensko má krásnu prírodu a stojí za to ju spoznať, pričom zároveň urobíte niečo pre svoje telo. Na túru si však neberte vyprážané rezníky!

V jednoduchosti je jednoducho krása. Samozrejme sú tu aj mnohé ďalšie športové aktivity. Všimli ste si, že sme nespomenuli beh? Má totiž pomerne veľkú nevýhodu – ak trpí človek obezitou, tak vytvára veľkú záťaž na kolená i členky. To môže vyústiť v ťažké zdravotné problémy.

Jedzte, pite, cvičte…

Takmer ako z reklamy na známe žuvačky. Ale teraz vážne. Dodržiavajte postup z tohto nadpisu – jedzte zdravo, pravidelne a vyvážene, dodržujte správny pitný režim a vykonávajte cviky na chudnutie, ktoré naozaj nemusia začínať v posilňovni.

5/5 - (8 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1