Kliknite a začnite písať.

Chudnutie Otázky a odpovede Zaujímavosti

Telesný tuk – koľko ho máme mať?

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Úhlavný nepriateľ pre ľudí s nadváhou je telesný tuk. Na internete nájdete množstvo rád ako sa ho čo najlepšie zbaviť. Platia tu ale isté zásady, keďže v tele človeka plní veľmi významné úlohy. Aké je teda optimálne množstvo telesného tuku?

Telesný tuk pri nadmernom množstve škodí, no na druhú stranu je pre organizmus veľmi dôležitý.

Telesný tuk je pre telo dôležitý

Telesný tuk je v primeranom množstve pre organizmus nevyhnutný. Z hodín biológie si možno ešte pamätáte, že každá bunka nášho tela obsahuje určité množstvo telesného tuku. Je dôležitý pre správny rast i vývoj detí.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Vedeli ste o tom, že tukové častice tvoria bunkové membrány a mozog obsahuje až 68 % tuku?! Tuk v tele plní viacero životne dôležitých úloh – je zásobárňou energie, pomáha vstrebávať vitamíny (A, D, K, E) a zahrieva telo. Nachádza sa aj v hormónoch a v neposlednom rade chráni orgány.

Tukové tkanivá vás držia pri živote aj počas období bez jedla, kedy hladujete a neprijímate potravu = novú energiu. Bez telesného tuku by okamžite došlo k odbúravaniu svalov a bielkovín. Aj nechty, koža a vlasy by boli bez neho stratené – viac by sa lámali poprípade štiepili.

Kde je telesný tuk nevyhnutný?

Začnime pri malých batoľatách, ktoré majú tuk v tváričke kvôli tomu, aby mohli dokonale sať mlieko od matky. Predčasne narodené deti môžu mať so satím oveľa väčšie problémy, keďže telesný tuk v ich líčkach chýba.

...

Nebyť tuku v nervových tkanivách by sme zasa nemohli rozprávať a myslieť. Dôležitý je ak tuk v oblasti obličiek. Obličky sa nachádzajú v zadnej časti brušnej dutiny, ktorá je blízko povrchu. Telesný tuk ich preto chráni pred chladom a zároveň silnejšími otrasmi.

Nemenej dôležité je aj tzv. hnedé tukové tkanivo, ktoré má termoregulačné vlastnosti. Pomáha udržiavať stálu teplotu tela a okrem toho je zdrojom dobrého cholesterolu HDL. Samozrejme tuk nemôže chýbať ani v prsných žľazách žien.

Poznať podiel telesného tuku sa oplatí

Na základe pár príkladov vám je teda jasné, že bez tuku sa nezaobídete. Nemalo by ho byť veľa, no zároveň ani málo. Nedostatočné množstvo telesného tuku, rovnako ako nadbytočné percená tuku z celkovej hmotnosti, môže vyústiť vo vážne zdravotné problémy.

Nadbytočné množstvo tuku spôsobuje kardiovaskulárne choroby, poruchy obehového systému a ďalšie ochorenia súvisiace s obezitou. Prvé príznaky sa najčastejšie začínajú objavovať, keď podiel tuku tvorí 25 % u mužov a viac ako 32 % u žien. Poznať svoj metabolický vek a telesný tuk je preto veľmi dôležité.

Kde vám telesný tuk škodí?

Veľmi rizikovou situáciou je nahromadenie veľkého množstva tuku v oblasti srdca. Tuk vo veľkej miere obmedzuje prirodzenú činnosť srdca – zmršťovanie a následné rozťahovanie.

...

Hneď potom sú na rade cievy, kde dochádza k vzniku zlého cholesterolu LDL. Cievy strácajú pružnosť, čo má za následok vysoký krvný tlak.

Srdce ohrozuje telesný tuk, ktorý je nahromadený v okolí hrudného koša.

Nadmerné množstvo telesného tuku ohrozuje najmä vaše srdce a cievy.

Nadmerné množstvo tuku by sa určite nemalo nachádzať v črevách. Na tomto mieste má za následok zhoršenú funkciu čriev a závažnejšie ochorenia.

Ďalej telesný tuk znižuje funkciu žlčníka (formou kameňov) a slinivky. A tu sa pomaly dostávame k viscerálnemu tuku, ktorý sa vo veľkom množstve vyskytuje v brušnej dutine – najmä v oblasti žalúdka a už spomínaných čriev. Najmä diabetici by mali byť nanajvýš opatrní a odporúča sa konzumovať najmä zdravé tuky pri chudnutí.

Avšak na podiel telesného tuku by si mali dávať aj ľudia, ktorí nie sú postihnutí obezitou. Nadváhu môže spôsobovať viacero faktorov vrátane nadpriemerného množstva svalov. Dokonca, aj chudší človek môže mať v tele veľa tuku v pomere k svalovej hmote.

...

Ideálne množstvo telesného tuku

Tak teda koľko máme toho telesného tuku v tele mať? Neexistuje presná a univerzálna odpoveď, keďže je to veľmi individuálne – závisí od pohlavia i veku. Všetky odborné štúdie uvádzajú veľmi široké rozpätie toho, čo je v rámci normy  a čo už je zdravie ohrozujúce.

Minimálne percento tuku, ktoré je považované za zdravé, je u mužov 5 % a u žien okolo 12 %. Priemerne sa % tuku pohybuje u mužov v intervale od 15 do 18 % a u žien najčastejšie od 22 do 25 %.

Je potrebné si uvedomiť aj to, že s vekom človeka stúpa aj podiel tuku v tele. 25-ročný muž s váhou 70 kilogramov má v sebe približne 12 kg tuku, sedemdesiatročný dôchodca s totožnou váhou môže mať až o 8 kilogramov viac.

Odporúčané rozpätie podielu telesného tuku:

Percentuálny podiel telesného tuku

Vek: do 30 rokov 30 až 55 rokov 55+
Žena: 13,5 % až 21 % 15 % až 24 % 16 % až 26 %
Muž:   9 % až 15 % 11 % až 18 % 12 % až 19 %
Ste športovec alebo pravidelne cvičíte?

Ak áno, tak je veľmi pravdepodobné, že vo vašom prípade bude percento telesného tuku nižšie. Väčšina športovcov do tohto rozpätia nemusí zapadať.

Dôvod prečo je v ich tele menšie percentuálne zastúpenie telesného tuku nižšie spočíva v tom, že ich organizmus má podstatne vyšší podiel svalovej hmoty.

Ľudia, ktorí pravidelne športujú majú hodnoty telesného tuku veľmi nízke.

Profesionálni športovci, predovšetkým cyklisti, majú v tele minimálny podiel telesného tuku.

Každé telo je jedinečné

Ľudské telo sa skladá z viacerých stavebných kameňov – voda, tuky, cukry, bielkoviny či minerálne látky. U každého človeka je pomer „stavebného materiálu“ iný a všetci každý sme unikát.

Uvedomte si preto, že nemusíte zapadať do tabuľky, no zároveň nemôžete podceňovať riziká, ktoré nadmerné množstvo tuku prináša. Diéty na chudnutie vám síce hmotnosť pomôžu znížiť, no redukcia tuku v tele trvá podstatne dlhšie.

Ak to s chudnutím myslíte vážne, tak upravte svoj jedálniček. Mal by určite obsahovať napríklad potraviny s vysokým obsahom bielkovín a zároveň čo najmenej potravín s vysokým obsahom tuku.

Doplnky výživy vyberajte s rozvahou, pomôcť by vám mohlo aj naše porovnanie tabletiek na chudnutie a odbúranie tuku.

4.9/5 - (8 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1
Predošlý článok
Ďalší článok

1 komentár

  1. m.karasova 28. februára 2016

    Pred dvoma rokmi som mala telesný tuk oproti priemeru o 4 % vyšší, mala som nadváhu asi 10 kilogramov, ale podarilo sa mi to vďaka úprave jedálnička znížiť … nie je to jednoduché, ale dá sa to ak človek chce a naučí sa žiť zdravšie … často si však treba odoprieť to čo máte najviac radi – v mojom prípade to bola pizza a slané hranolky 😀